Zbog situacije u Bolnici Meljine GP Debeli brijeg danas blokiran na dva sata

Glavna medicinska sestra u Bolnici, Vesna Manojlović navela je da ljekari i osoblje Bolnice stručno i odgovorno obavljaju svoj posao, uprkos činjenici da za svoj rad ne dobijaju redovne plate i honorare

1714 pregleda 5 komentar(a)
Foto: Opština Herceg Novi
Foto: Opština Herceg Novi

Građani Herceg Novog i predstavnici lokalne vlasti blokirali su danas na dva sata Granični prelaz Debeli brijeg u znak protesta zbog situacije u Bolnici Meljine.

Kako je saopšteno iz Opštine Herceg Novi, još jednom je poručeno da grad neće odustati od borbe da zdravstvena ustanova bude uvedena u sistem javnog zdravstva i osigurano njeno redovno funkcionisanje.

Predsjednik Skupštine opštine Herceg Novi, Ivan Otović pozvao je Vladu, premijera Dritana Abazovića, ministre zdravlja i finansija, Dragoslava Šćekića i Aleksandra Damjanovića, kao i sve ostale koji su nadležni za rješavanje pitanja Bolnice Meljine da ozbiljno shvate poruku građana, jer Novljani neće odustati od protesta dok ova ustanova ne uđe u sistem javnog zdravstva.

"Prvi put smo se okupili prije skoro tri sedmice, u međuvremenu nije se mnogo toga promjenilo. Lokalna samouprava, zajedno sa predstavnicima Bolnice Meljine, uložila je ogroman napor da dođe do poboljšanja statusa ove zdravstvene ustanove, da iz Podgorice čujemo koje je rješenje. Nažalost, to nismo čuli. Zbog toga smo prinuđeni da danas ponovo blokiramo granični prelaz Debeli brijeg. Blokiraćemo sve dok ne čujemo koje je rješenje i dok se ono ne sprovede u djelo", rekao je Otović.

Protestu su, navodi se u saopštenju, prisustvovali predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić, potpredsjednici Opštine, Mirko Mustur i Miloš Konjević, odbornici u Skupštini opštine, direktorica Bolnice Olivera Elez, predstavnici lokalnih službi, ustanova i preduzeća.

Mustur je rekao da opstanak Bolnice u Meljinama predstavlja pitanje od odlučujućeg značaja za život i budućnost grada, za privredu, turizam i dalji razvoj.

"Do ovog momenta sam očekivao da ću čuti neku dobru vijest, da vam je ovdje saopštimo, sa nadom za spas Bolnice. Međutim, sve ovo što se trenutno dešava je „mrtvo more“. Lokalna uprava i Skupština opštine čine sve, bore se, ali poluge upravljanja i odlučivanja nisu u našim rukama. Borićemo se i dalje, kao što i vi i dalje podržavate sve ovo što radimo za naš grad i našu Bolnicu", naveo je Mustur.

Glavna medicinska sestra u Bolnici, Vesna Manojlović navela je da ljekari i osoblje Bolnice stručno i odgovorno obavljaju svoj posao, uprkos činjenici da za svoj rad ne dobijaju redovne plate i honorare. Ona je istakla da opstanku ustanove doprinose svi zaposleni, kako ljekari i medicinsko osoblje, tako i svi ostali profili nemedicinskog osoblja, od radnika i radnica na prijemnom, u vešeraju, kuhinji, finansijskom odjeljenju, do vozača, onih koji se brinu za serviranje hrane, higijenu i uređenje objekata i dvorišta, vozača i tehničke službe.

"U bolnici je zaposleno 155 radnika, od čega su većina porodični ljudi, a imamo i samohranih roditelja, podstanara, po jednog zaposlenog člana u porodici. Plate ne primamo redovno, nekada više i od par mjeseci. Da li se neko pita kako ćemo svojoj djeci i bližnjima obezbijediti skladan i skroman način života i školovanja", kazala je Manojlović.

Ona je poručila da se radnici nadaju rješenju statusa Bolnice, "što podrazumjeva samo jedno - ulazak u sistem javnog zdravstva", te pozvala građane da nastave zajedničku borbu jer je Bolnica neophodna svima.

Poslanik u Skupštini i predsjednik Komisije za praćenje i kontrolu postupka privatizacije, Maksim Vučinić rekao je da nije potrebno dodatno elaborirati koliko je bolnica potrebna jednom gradu, posebno turističkom centru kao što je Herceg Novi koji je prepoznat po zdravstvenom turizmu. On je, kako je saopšteno, informisao da je Komisija usvojila određene zaključke, koji su dijelom slični zaključcima Skupštine opštine Herceg Novi, ali do danas nemaju odgovor od relevantnih institucija, prvenstveno Ministarstva zdravlja i Ministarstva finansija.

"Mi smo dali zaključke da Vlada Crne Gore treba da proglasi javni interes nad Bolnicom Meljine i da je treba vratiti na zakonski način, u skladu sa onim što je moguće uraditi prema Zakonu o stečaju, jer postoji praksa i postoji slovo zakona koje to omogućava. Nikakvih tu nema ograničenja ni od Brisela ni od naših domaćih zakona, samo je potrebna politička volja da se riješi problem. Ukoliko oni budu i dalje ignorisali zahtjeve Herceg Novog, predlažem vam i da se sretnemo u Podgorici ispred Vlade Crne Gore i resornog Ministarstva", kazao je Vučinić.

Odbornik lokalnog parlamenta, Nikola Radman rekao je da je na lokalnom nivou postignut dogovor da se pripremi pravni koncept i naredne sedmice sa tim predlogom ide direktno u Vladu. Kako je dodao, ukoliko predlog ne bude prihvaćen, protesti će biti nastavljeni. On je uputio zahvalnost Novljanima i pozvao da cijela Crna Gora podrži Herceg Novi u borbi za osiguranje elementarne bolničke zaštite u gradu od skoro 40 hiljada stanovnika.

Prvi protest održan je 6. novembra kada je na pola sata blokiran granični prelaz Debeli brijeg.

Organizacija protesta sa ciljem blokiranja graničnih prelaza u slučaju da ne bude riješeno pitanje PZU "Opšta bolnica Meljine" jedan je od zaključaka koji su jednoglasno podržani na X redovnoj sjednici Skupštine opštine Herceg Novi, a tiču se opstanka i funkcionisanja ove zdravstvene ustanove.

Bonus video: