Institucija Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa pokrenuće postupak naknade štete koja je nastala po budžet zbog nezakonite smjene direktora vaspitno-obrazovnih ustanova, a prema juče saopštenim podacima na sjednici Vlade Crne Gore, radi se o iznosu od oko 300.000 eura.
To je “Vijestima” potvrđeno iz institucije Zaštitnika i poručeno da će zbog toga utvrđivati odgovornost nadležnih.
Administracija bivšeg Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS), na čelu sa tadašnjom ministarkom Vesnom Bratić, smijenila je u ljeto 2021. direktore većine vaspitno-obrazovnih ustanova u Crnoj Gori.
”Sve sudske odluke donesene u ovoj pravnoj stvari bilježe da se radi o nezakonitim rješenjima o razrješenju. U skladu sa svojim nadležnostima, zaštitnik će preduzeti dalje korake”, odgovorili su “Vijestima” iz institucije Zaštitnika.
Vlada je na jučerašnjoj sjednici usvojila Informaciju o sudskim postupcima koji se vode pred sudovima u Crnoj Gori, povodom poništaja rješenja o razrješenju direktora obrazovno-vaspitnih ustanova.
MPNKS je u julu 2021, kazala je tokom sjednice državna sekretaraka u Ministarstvu prosvjete Milijana Vukotić Jelušić, razriješilo 187 direktora obrazovno-vaspitnih ustanova.
Prema njenim riječima, oko 150 njih je nakon toga podnijelo tužbi osnovnim sudovima, a trenutno se vodi 140 sudskih postupaka.
”Predmet sudskih postupaka je poništenje rješenja o razrješenju, kojim se direktori razrješavaju dužnosti jer ne izvršavaju radne zadatke, odnosno izvršili su povredu radnih obaveza, jer nijesu sazvali i konstituisali nove školske odbore, u skladu sa zakonskim izmjenama. U dosadašnjem toku postupka, više od 60 prvostepenih i 10 pravosnažnih, izvršnih presuda protiv države Crne Gore, imaju ishod sa ukupnim troškovima samog postupka od oko 50.000 eura”, kazala je Vukotić Jelušić.
Prema njenim riječima, “eventualni troškovi izvršenja presuda mogu se procijeniti na oko 25.000 eura”.
”Činjenice jasno govore u prilog konstataciji da će šteta po budžet, po osnovu svih okončanih postupaka, dostići cifru od oko 300.000 eura. Zbog toga smo predložili da je neophodno da se u postojećim postupcima smanje troškovi postupaka na način što će se priznavati tužbeni zahtjevi u kojima teče parnica, a nastale troškove dobrovoljno isplaćivati na osnovu pravosnažnih presuda”, ističe Vukotić Jelušić.
60 je trenutno prvostepenih, a 10 pravosnažnih presuda, a troškovi postupka su oko 50.000 eura
Vlada je jučerašnjim zaključcima zadužila instituciju Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa da u postupcima koji se vode pred prvostepenim sudovima postupi “u skladu sa već uspostavljenom sudskom praksom u cilju racionalizacije predmetnih postupaka i smanjenja troškova, kada su u pitanju identična činjenična i pravna stanja, kao u već donesenim presudama”.
”Zadužuje se ministar prosvjete da iz budžetskih sredstava potrošačke jedinice Ministarstva prosvjete, izvrši isplatu troškova pravosnažnih sudskih presuda po osnovu poništaja rješenja o razrješenju direktora vaspitno-obrazovnih ustanova. Zadužuje se ministar prosvjete, da iz budžetskih sredstava potrošačke jedinice Ministarstva prosvjete, izvrši obračun i isplatu zadocnjele razlike u manje isplaćenim zaradama razriješenim direktorima vaspitno-obrazovnih ustanova, od momenta donošenja rješenja o razrješenju do dospjelosti svake pojedinačne obaveze. Zadužuje se ministar prosvjete, da iz budžetskih sredstava potrošačke jedinice Ministarstva prosvjete, izvrši obračun i isplatu razlike u manje isplaćenim zaradama razriješenim direktorima vaspitno-obrazovnih ustanova, za svaki mjesec dospjelosti obaveze, uz mjesečnu zaradu, do isteka mandata na koji su razriješeni direktori birani”, stoji u juče usvojenoj informaciji.
Bonus video: