Tokom zahuktale gradnje zbog investicionog buma u Kolašinu, sve češće se ispostavlja da su površine uz kolovoz, koje su do sada bile namijenjene pješacima, u stvari dio parcela na kojima počinje gradnja hotela ili poslovno-stambenih objekata, što predstavlja veliki problem i pješacima i vozačima, a ispostavilo se da je u rješavanju tog problema inspekcija nemoćna.
Tako je, prije nekoliko mjeseci, više metara trotoara u nastavku Ulice Milutina Lakićevića, poznatoj kao ulica ispod Bagaša, u samom centru grada, ograđeno i raskopano u okviru parcele namijenjene za hotel po kondo modelu poslovanja. Riječ je o objektu koji će imati suteren, prizemlje, tri sprata i potkrovlje, a gradi ga “Bjelasica invest”. Zbog početka gradnje tog hotela onemogućeno je korišćenje i pješačkog prelaza u toj ulici.
Ni duž saobraćajnice, u produžetku Ulice 13. jula, ispod vrtića “Sestre Radović” neće moći više pješaci. Obilježene granice parcela na kojoj će hotel graditi kompanija “Kips”, uz sami su kolovoz velikim dijelom te saobraćajnice, a prije i poslije krivine su potpuno zatvorlile prolaz za pješake. Riječe je o ulici koja predstavlja i izlaz iz grada, ka regionalnom putu do Mateševa. Do sada je na tom dijelu, iako bez trotoara, bio prostrani travnati dio za kretanje pješake.
Prema Listu nepokretnosti broj 1567, katastarska parcela 280/5, KO Kolašin je svojina podgoričke “Kips gradnje”. Ta katastarska parcela čini veći dio urbanističke parcele broj 5, u zahvatu DUP-a “Centar”, piše u idejnom rješenju za taj objekat. Hotel sa četiri zvjezdice imaće 201 smještajnu jedinicu, podrum, suteren, prizemlje, tri sprata, potkorvlje i tavan, piše u idejnom rješenju.
Kako su “Vijestima” rekli u komunalnoj inspekciji, nakon njihovih nadzora, utvrđeno je da je ograđeno zemljište, u ta dva slučaja, ali i u još nekoliko, u vlasništvu investitora. Zbog toga je inspekcija nemoćna. Kažu da pojave da se ispostavi da su površine, koje su do sada tretirane kao javne, ipak privatno vlasništvo, nijesu rijetke u Kolašinu. Objašnjenje za situaciju da je trotoar u centru grada izgrađen na privatnoj zemlji nijesu mogli dati, s obzirom na to da je taj dio pješačke infrastrukture rađen ranije.
Pješaci i do sada nijesu imali uslove za nesmetano kretanje u gradu. Taj problem je, zbog nedostaka parking mjesta, učestalog nepropisnog parkiranja, ali i zahuktale hipergradnje minulih mjeseci postao mnogo veći.
Pješačka infrastruktura u Kolašinu ne prati potrebe građana, konstatovano je i u lokalnom Planu održive urbane mobilnosti. U tom dokumentu se navodi kako su na mnogim ulicama pješačke površine dotrajale ili napukle. Takođe, kako piše, zbog manjka trotoara dalje od centra “pješaci su često fizički nezaštićeni od kolskog saobraćaja”.
”Trotoari izgrađeni prije više decenija u samom centru grada su najčešće od kolovoza odvojeni kanalima za odvod atmosferske kanalizacije. To predstavlja veliku barijeru pješacima prilikom prelaska ulice, a naročito najugroženijima - osobama sa invaliditetom, osobama smanjene pokretljivosti, starijima i roditeljima sa djecom. Infrastruktura na najvećem broju mjesta nije prilagođena osobama s invaliditetom i osobama smanjene pokretljivosti”, konstatuju autori Plana.
U tom dokumentu piše i da je “dosadašnji način planiranja saobraćaja u Kolašinu bio usmjeren na rješavanje trenutnih potreba i problema”. Takođe i da “Opština do sada nije donosila planska dokumenta kojima se pitanje saobraćaja i mobilnosti tretira na strateški i sveobuhvatan način, a da je saobraćajna politika tako dominantno usredsređena na motorni saobraćaj”.
”Pri izvođenju infrastrukturnih projekata uglavnom se nastoji da se zadovolje potrebe kolskog saobraćaja, dok se potrebe pješaka i biciklista posmatraju kao sekundarne”, zaključuju u Planu urbane mobilnosti.
Bonus video: