Ministarstvo rada i socijalnog staranja saopštilo je da izvještaj Komiteta UN za prava lica sa invaliditetom pristupačan zainteresovanoj javnosti.
Oni su reagovali na saopštenje u kojem UMHCG navodi da Ministarstvo hoće da ublaži kritike Komiteta UN o pravima OSI
"U tekstu je, između ostalog, navedeno da je Ministarstvo rada i socijalnog staranja pokušalo da ublaži kritična zaključna razmatranja Komiteta UN za prava lica sa invaliditetom navodeći i da nije dat tačan datum narednog periodičnog izvještaja Crne Gore i da je to 2020.godina, a ne 2023.godina. U vezi sadržaja teksta navedenog Saopštenja, konstatujemo sljedeće: Ministarstvo rada i socijalnog staranja, dana 31.08.2017.godine, je dalo saopštenje za javnost u vezi predstavljanja Inicijalnog izvještaja o implementaciji Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom tokom 18. zasijedanja Komiteta za prava lica s invaliditetom održanog u Ženevi, 17 i 18. avgusta 2017. godine. Da ne bi ponavljali sadržaj saopštenja Ministarstva rada i socijalnog staranja ističemo, da je u većem dijelu dat osvrt na glavna područja zabrinutosti i preporuke Komiteta UN za prava lica sa invaliditetom sa naznakom da će se zaključne opservacije koje će Crna Gora temeljno analizirati, i naš zadatak je da preduzmemo mjere i radnje na implementaciji preporuka u narednom periodu od šest godina kada će Crne Gora, ponovo izvjestiti Komitet o napretku koji je postigla u ostvarivanju prava garantovanih Konvencijom. Istaknuto je da se posebno cijeni preporuka Komiteta za prava osoba s invaliditetom da Crna Gora sljedeći izvještaj podnese u decembru 2023. godine, što je jasan signal Komiteta da se prepoznaje posvećenost institucija i da se državi daje razuman period od 6 godina za unaprjeđenje stanja. U saopštenju Ministarstva su navedene neke od oblasti za koje su date preporuke, kao što su unaprjeđenje zakonskih i strateških okvira, intenzivniji rad na oblast pristupačnosti i univerzalnog dizajna, aktivnije učešće samih lica s invaliditetom, odnosno njihovih predstavnika, opredijeljivanje kontinuiteta obezbjeđivanja sredstava, proširivanje pristupa zdravstvenim ustanovama, posebno bavljenje pravima žena s invaliditetom, nasilja nad njima, seksualno reproduktivno zdravlje, proces deinstitucionalizacije, usluge koje upućuju na nezavisan život, oblasti obrazovanja, rada i zapošljavanja i dr", navodi se u reagovanju,
U reagovanju se dodaje da je datum podnošenja sljedećeg izvještaja decembar 2023. godine tačan.
"Na kraju je istaknuto da smo svjesni i da razumijemo i prihvatamo da nastavimo da u kontinuitetu unaprjeđujemo položaj lica sa invaliditetom u svim oblastima života prateći Konvenciju, savremene naučne i stručne tokove uz participaciju njih samih i/ili njihovih predstavnika. Uvidom u sadržaj saopštenja Ministarstva rada i socijalnog staranja evidentno je da se čitav tekst odnosi na glavna područja zabrinutosti i preporuke Komiteta UN za prava lica sa invaliditetom i da je istaknuto da će se u kontinuitetu unaprjeđivati položaj lica s invaliditetom iz kojih razloga ne stoje navodi iz Saopštenja UMHCG. Izvještaj Komiteta UN za prava lica sa invaliditetom je pristupačan zainteresovanoj javnosti tako da ista može cijeniti sadržaj teksta saopštenja Ministarstva rada i socijalnog staranja imajući u vidu da saopštenje nije akt kojim se vrše detaljne analize, već se u javnosti kratko prezentuje suština dokumenta, što je ovom prilikom i urađeno. Takođe, datum podnošenja sljedećeg izvještaja decembar 2023. godine je tačan i u tom smislu se nadležni organ Crne Gore obratio Komitetu UN za prava lica sa invaliditetom koji je prihvatio primjedbu kao opravdanu i vrijeme novog periodičnog izvještaja će biti ispravljeno, tako da ostaje rok za podnošenje narednog periodičnog izvještaja Crne Gore kako je navedeno u Advanced unedited verziji 2. decembar 2023. godine, što je i navedeno u saopštenju MRSS", zaključeno je u reagovanju Ministarstva rada i socijalnog staranja.
Bonus video: