Kanalizacioni mulj koji nastaje prečišćavanjem otpadnih voda u postrojenju u bečićkom naselju Vještice, već punih sedam dana se ne iznosi iz bazena, a njegova koncentracija iz dana u dan raste i prijeti da bi u špicu sezone moglo doći i do prelivanja.
Opštinsko preduzeće “Otpadne vode”, koje gazduje postrojenjem za tretman otpadnih voda (PPOV) u Bečićima, još jednom je pozvao Komisiju za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki da što prije donese odluku, s obzirom na to da je stopiran odvoz mulja za Albaniju, gdje se godinama unazad deponuje.
“Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki i pored više urgencija i javnih apela društva koje upravlja postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda u Budvi još uvijek nije donijela rješenje po uloženoj žalbi na otvoreni postupak javne nabavke koji je raspisalo budvansko komunalno preduzeće, a tiče se odvoza kanalizacionog mulja sa PPOV-a Budva. Rokovi definisani zakonom o javnim nabavkama u članu 193 jasno definišu rokove u kojima je Komisija dužna da odluči po uloženoj žalbi i imajući u vidu da je žalba uložena 3. aprila ove godine jasno je da je taj rok više nego dvostruko prekoračen”, istakao je u razgovoru za “Vijesti” direktor preduzeća “Otpadne vode” Milivoje Radulović.
On je naglasio da je, u dopisima koji su upućivani kako Komisiji, tako i Agenciji za zaštitu životne sredine, Upravi za inspekcijske poslove, Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Opštini Budva, preduzeće “Otpadne vode” upozoravalo na veliku važnost rješavanja ovog pitanja i isticalo kakve bi nesagledive posljedice nastale po životnu sredinu i nastupajuću turističku sezonu ukoliko se u najkraćem mogućem roku ne otpočne sa odvozom kanalizacionog mulja sa PPOV-a u Bečićima.
“Brine nas činjenica da do sada nismo dobili nikakav odgovor na naše urgencije molbe za izlazak iz ove situacije, a turistička sezona je uveliko počela. Uz to se svakodnevno povećava dotok otpadne vode na PPOV, a sa tim je i količina mulja u finalnim taložnicima i rezervoaru za višak mulja blizu maksimuma. Napominjemo da je i dalji tehnološki proces prečišćavanja ugožen i da će analize prečišćene otpadne vode biti nezadovoljavajuće i svi parametri će biti iznad definisanih graničnih vrijednosti”, kazao je Radulović.
On napominje da su “Otpadne vode” u aprilu uspjele da sprovedu hitnu nabavku i kratkoročno riješe problem odvoza mulja.
“Nakon toga zakonski više nije moguće da preduzeće bude naručilac ovog posla bez izmjena Plana javnih nabavki i zaključivanja novog ugovora sa svojim osnivačem, a na šta se još uvijek čeka zbog nemogućnosti da ga potpiše predsjednik Opštine. Apel za rješavanje i ovog problema je takođe upućen nadležnom sekretarijatu Opštine i očekujemo da istu bude riješen u što kraćem roku a sve iz razloga ozbiljnosti ove situacije i neophodnosti potpune funkcionalnosti postrojenja u toku turističke sezone”, kazao je Radulović.
On je podsjetio da se kanalizacioni mulj unazad nekoliko godina sa postrojenja u Bečićima izvozi u Albaniju na dalji tretman.
“I jedina alternativa koja je na raspolaganju preduzeću jeste da mulj lageruje unutar postrojenja, odnosno da ga odlaže na zemljištu u neposrednoj blizini, što je bio slučaj do 2020, gdje bi čekao dalji pretovar, a kasnije i odvoz na lokaciju za dalji tretman. Ovakav način upravljanja muljem, koji se kao takav dobije nakon dehidratacije i obrade na presama, nije poželjan za nas iz poznatog razloga - nakon lagerovanja takvog mulja na otvorenom prostoru sigurno je da će doći do širenja neprijatnih mirisa u Bečićima. Ova situacija bi dovela do velikog nezadovoljstva kako okolnog stanovništva, tako i hotelijera u Bečićima i gostima koji budu boravili na budvanskoj rivijeri”, naglasio je Radulović.
On je upozorio na to da je, zbog zastoja u izvlačenju iz bazena, koncentracija mulja i sada nedopustivo velika, pa će predstavljati opterećenja po proces prečišćavanja u toku ljetnje sezone ukoliko se stvore uslovi da se intenzivno može izvlačiti.
“Situacija u kojoj je koncetracija mulja u bazenima velika i kao takva bude na početku špica turističke sezona izvjesno je da će u toku najvećeg priliva otpadne vode na PPOV, u poslijepodnevnim časovima dolaziti do izbijanja mulja na finalnim taložnicima, a time i njegovog izlaska zajedno sa prečišćenom vodom, što će takođe dovesti do širenje neprijatnih mirisa. Još jednom apelujemo na Komisiju za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki da donese odluku po uloženoj žalbi i tako omogući da se riješi problem, jer ukoliko odluka bude takva da se javni postupak mora ponoviti, to je neophodno uraditi u što kraćem roku. U tom slučaju, mora se poštovati minimalni broj dana trajanja nekog javnog poziva i pravosnažnosti donijetih odluka koje se odnose na taj postupak”, zaključio je Radulović.
Bonus video: