Devastirani "Plaža Mogren" i "Brdo Topliš"

Izvođači radova "Budvanska rivijera" i firma "Gabbiano VS" narušili životnu sredinu izvođenjem građevinskih radova. U roku od 45 dana moraju Agenciji dostaviti predlog mjera remedijacije

48291 pregleda 252 reakcija 88 komentar(a)
Devastirana površina na plaži "Mogren 2", Foto: Vuk Lajović
Devastirana površina na plaži "Mogren 2", Foto: Vuk Lajović

Agencija za zaštitu životne sredine utvrdila je da su Hotelska grupa “Budvanska rivijera” i firma “Gabbiano VS” značajno devastirali prirodne vrijednosti na plaži “Mogren 2” i njenom zaleđu, čime je pričinjena šteta koja ima značajan negativan uticaj na dostizanje ili održavanje povoljnog statusa vrsta i prirodnih staništa ovog područja.

To piše u rješenju Agencije u koje “Vijesti” imaju uvid.

“Vijesti” su u više navrata pisale da se na mjestu nekadašnjeg ugostiteljskog objekta na ovoj popularnoj budvanskoj plaži gradi novi, za šta je državna kompanija “Budvanska rivijera” dobila dozvolu od resornog Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma. Radove izvodi zakupac plaže kompanija “Gabbiano VS”, ali do reakcije javnosti došlo je zbog krčenja puta kroz šumu iznad plaže, čime je devastiran prostor.

“Operatori su dužni da u roku od 45 dana dostave Agenciji na saglasnost predlog mjera remedijacije”, piše u rješenju. Agencija je krajem marta Upravu za inspekcijske poslove (ekološka inspekcija) obavijestila o šteti u životnoj sredini usljed radnji i aktivnosti na putu preko parcela koje se nalaze unutar granica zaštićenih područja: Spomenik prirode “Plaža Mogren” i Spomenik prirode Brdo Topliš (Spas).

Put bez tampona, uništena vegetacija

“Dopisom se ističe da je zbog radova na putu uklanjan zemljani materijal koji je nasipan niz padinu brda, dok je na samom putu uklonjena vegetacije. U trenutku inspekcijskog nadzora put nije bio nasut tamponom. Put je po procjeni dužine između 400 i 500 metara i širine tri, četiri metra”, navodi se u rješenju.

Operatori, “Budvanska rivijera” i Gabbiano” su u izjašnjenju Agenciji za zaštitu životne sredine odbacili navode, ističući da su radnici na izgradnji ugostiteljskog objekta koristili postojeći put koji je probila Služba zaštite i spasavanja opštine Budva još 2009. zbog velikih požara i detonacija koje je taj požar izazvao.

Kako su naveli u izjašnjenju, prilikom korišćenja puta nijesu uništili vegetaciju već samo nisko rastinje koje se našlo na putu.

Projekat izgradnje ugostiteljskog objekta i puta kroz šumu, problematizovali su nasljednici Starobudvanina, pokojnog Iva Rađenovića, koji su mjesecima unazad podnosili prijave nadležnim inspekcijama.

“Građevina koja se na plaži ‘Mogren 2’ u Budvi gradi se na zemljištu koje je 1927. godine kupio i tu sagradio prvi ugostiteljski objekat naš pokojni đed Ivo Petrov Rađenović. Od tog bifea je hranio osmočlanu porodicu, a istovremeno je bio i jedan od prvih ugostitelja na teritoriji tadašnje lijepe male Budve. Godine 1952. od strane tadašnje vlasti naš bife zajedno sa katoličkom crkvicom Svetog Antuna dignut je u vazduh, a zemljište nikad nije ni plaćeno niti vraćeno našoj porodici”, navode nasljednici pokojnog Rađenovića.

Oni tvrde da su im građanska prava brutalno pogažena i da je njihova imovina ozbiljno devastirana događanjima na plaži “Mogren 2” posljednjih mjeseci. Za to posjeduju i nalaze sudskih vještaka.

Ministarka ekologije ćuti

“Crna Gora je po Ustavu ekološka država. Budva je svoju slavu turističke destinacije stekla, velikim dijelom, zbog svoje vanvremenske prirodne ljepote i ekološkog bogatstva. Naša zemlja je kanditat za članstvo u EU kojoj je zaštita prirode princip na najvišoj ljestvici prioriteta. Naša Vlada ima Ministarstvo ekologije na čijem čelu se nalazi ministarka (Ana Novaković Đurović) koja je svoju karijeru izgradila u NVO sektoru velikim dijelom na projektima vezanim za zaštitu prirode. Ta ministarka, kao i aktuelni predsjednik Vlade (Dritan Abazović), članovi su stranke koja je partner sa evropskom Partijom zelenih, čije je jedno od glavnih načela zaštita i očuvanje prirode. U Budvi je od oktobra 2022. na vlasti većina koja je u svom programu obećala zaštitu prirode i zelenih površina. Naša država na lokalnom i državnom nivou ima brojne inspekcijske službe i organa čiji zadatak je zaštita prirode. I pored svega gore pobrojanog danas svjedočimo da smo rješenjem Agencije za zaštitu životne sredine dobili formalnu potvrdu da je na prostoru zaleđa ‘Mogren 2’ plaže napravljen jako ozbiljan ekološki incident gdje je citiramo - izvršena značajna devastacija zaštićenog prostora, izmijenjena njegova prirodna i autohtona struktura, devastiran ambijentalni pejzaž i nanesene ozbiljne štete ovom području”, navode nasljednici u reagovanju povodom rješenja Agencije.

Kao ističu, njihovi napori da se državnim i lokalnim institucijama ukaže na ovu ozbiljnu situaciju uporno traju već više od 130 dana

“Za tih 130 dana je “Budvanska rivijera”, zajedno sa svojim zakupcem, neometano i bezobzirno svakodnevno uništavala vrijedan prirodni lokalitet našeg grada, naše države i zaštićenog spomenika prirode. To je činila istovremeno grubo ugrožavajući prava privatne svojine našoj familiji, ali i brojim drugim vlasnicima čija je zemlja brutalno, vandalski devastirana u tom periodu. Za tih 130 dana je poslato skoro 100 prijava raznim institucijama uz detaljnu foto i video argumentaciju uz apel da se hitno zaustavi ovo bestijalno divljanje u zaleđu ‘Mogren 2’ plaže. Zastrašujuće je da je ova devastacija pokrenuta nakon izdavanja Rješenja o rekonstrukciji plažnog restorana na KP 2652 od strane Vladana Stevovića, v. d. glavnog državnog arhitekte u Ministarstvu ekologije 14. februara 2023. To rješenje je izdato u kontraverznoj proceduri, nezakonito uz brojne propuste i krupne nedostatke”, istakli su nasljednici pokojnog Rađenovića.

Oni su naglasili da je rješenje Stevović izdao bez obavezujućeg mišljenja Agancije za zaštitu životne sredine i da do sada nije preduzeo ništa da se ovo spriječi”, te da je tužno to što je on iz Opštine Budva preseljen na poziciju v. d. glavnog državnog arhitekte i da je donio rješanja koje je u njegovom matičnom gradu izazvalo veliku prirodnu devastaciju.

Stevović
Stevovićfoto: Screenshot/TV Vijesti

Dodaju da je zastrašujuće da je o ovoj devastaciji od prvog dana detaljno obaviještena ministarka Ana Novaković Đurović i da do sada nije preduzela ništa da to riješi, kao i predsjednik opštine Budva koji je u šturim medijskim nastupima tvrdio da se sve radi po zakonu, pa nije pronalazio potrebu da preduzme ništa da se ovo spriječi pravdajući se da je nenadležan.

“Zastrašujuće je da je o ovoj devastaciji od prvog dana detaljno bila obaviještena uprava “Budvanska rivijera”, Uprava za inspekcijske poslove, ekološka inspekcija koja je po zakonu bila dužna da zabrani dalje korišćenje devastiranog područja i primjeni kaznene mjere za počinioce. Od njih smo neformalno obaviješteni da je ova inspekcija konačno donijela mjeru zabrane pristupa ovom devastiranom lokalitetu postavkom službene plombe. Vidjećemo u narednim danima da li će ova mjera spriječiti počinioce da i ubuduće nezakonito izvodi radove i devastira ovu lokaciju”, ističu nasljednici.

Iz “Budvanske rivijere” su u više navrata isticali da imaju sve potrebne saglasnosti za gradnju, te da je objekat, nakon nalaza stručnjaka, morao biti porušen jer je klizio u more.

Projektom je, koji su dostavili ranije medijima, predviđeno da se izgradi ugostiteljski objekat i obnovi crkva Svetog Antona Padovanskog. Put koji je prokrčen, kako su naveli, biće vraćen u prvobitno stanje.

Komunalna inspekcija nije obustavila građevinske radove ni nakon 15. juna

Nasljednici navode da je o ovome od prvog dana bila obaviještena komunalna inspekcija i policija u Budvi, ali da ništa nisu preduzeli, iako su imali zakonsku obavezu.

“Komunalna inspekcija nije po službenoj dužnosti obustavila građevinske radove ni nakon 15. juna za što je obavezna iako joj je naš advokat prijavio prekršaj”, navode nasljednici.

Oni su ukazali da o devastaciju Skupština opštine Budva nije raspravljala niti donijela neki zaključak tim povodom, da nijedan predstavnik lokalne vlasti u Budvi, uz izuzetke nekih opozicionih medijskih izjava, nije iznio javnu kritiku, da i pored sudske zabrane prilaska i daljem korišćenju devastirane zemljišne parcele ne postoji opštinski, ni državni organ, koji tu sudsku mjeru može da sprovede u djelo...

Oni tvrde i da je u ovom čitavom procesu učinjen ogroman broj nezakonitosti koje se nalaze u zoni ozbiljnih krivičnih djela (više od 10 krivičnih djela) za koja niko od nadležnih nije pokrenuo krivični postupak. Najavljuju da će oni pokrenuti krivične prijave protiv svih odgovornih kod Specijalnog državnog tužilaštva.

Bonus video: