Plesalo se svuda. Na ulicama, trgovima, u baštama restorana, u Nacionalnom parku Biogradska gora, na skijalištu Kolašin 1600...Tako 16 dana karnevalske atmosfere, tokom , nedavno zavšenog, Tango kampa u Kolašinu, opisuje glavni koordinator te manifestacije Nemanja Stojković.
Posljednji dan događaja obilježio je veliki kreativni piknik na gradskom trgu - preko dvesta učesnika događaja koji su u Kolašinu ostali i poslednjeg dana, obojili su grad pjesmom, plesom i raznim drugim aktivnostima.
"Ove godine smo Kolašin iznenadili velikim brojem inovacija. Želimo da pokažemo na koje sve načine možemo zajednički uživati, biti kreativni i napustiti konzumeristički način života. Fleš mobovi, veliki javni časovi, ples na ulici, druženje na javnim površinama u hladu drveća, svirke sa društvom, pjevanje i ples u parku, učenje vještina poput sleklajna i žongliranja ili povratak starom dobrom badmintonu, sve su to opcije koje besplatno donose radost u naše živote. Parkovi i ulice su javni prostori čija kultura zavisi od onih koji ga koriste. Ne moraju to biti veliki događaji na trgu. Još više volimo kada izgleda kao da su ples i kreativnost načini na koje ovaj grad živi svakog dana. Željeli smo da Kolašin i Crnu Goru inspirišemo u tom smjeru", rekao je osnivač Tango kampa Darko Dožić.
Kolašin je ispratio stotine ljubitelja argentinskog tanga i aktivnog odmora iz cijelog svijeta. Povratak najvećeg festivala na sjeveru Crne Gore donio je Kolašinu, kažu organizatori, ljeto kakvo taj grad nije imao od 2018. godine, nakon čega je napravljena petogodišnja pauza u održavanju manifestacije.
Na devetom Tango kampu učestvovalo je sedamsto učesnika iz 35 zemalja, sa prosječnim ostankom od osam i po dana i “učinili su da Kolašin postane pravi "tango grad". Organizatori iz Tango Naturala Montenegro ističu da je, i pored petogodišnje pauze, ovogodišnje izdanje Tango kampa izjednačilo stare rekorde posjećenosti i najavljuju dalji rast tog jedinstvenog događaja u narednim godinama.
“Iznova se pokazalo da su gosti Tango kampa turisti kakve je Kolašin dugo čekao budući da su u njemu ostajali i duže od samog trajanja ove šesnaestodnevne manifestacije. I pored brojnih avantura koje uključuju prirodu, plesačice i plesači većinu vremena provodili su u gradu, za razliku od uobičajenih tranzitnih turista”, kaže Stojković.
Prema riječima Duška Raketića, jednog od organizatora, “teško je izmjeriti značaj tog događaja.” Kako objašnjava, atraktivni materijali koji spajaju ples sa crnogorskim prirodnim ljepotama postaju viralni na društvenim mrežama promovišući Kolašin i našu zemlju širom svijeta.
“Plesačice i plesači su gosti ali i nesvakidašnja turistička ponuda. Tango kamp sa sobom donosi veliki broj pratećih programa u kojima besplatno uživaju svi koji se u tom trenutku nađu u gradu", kaže Raketić.
Ovaj po mnogo čemu jedinstven događaj, ponudio je tokom 16 dana i noći čitav niz uzbudljivih aktivnosti. Uz časove tanga, argentinskih folklornih plesova, radionice pjevanja i gitare, učesnici događaja i ostali gosti Kolašina uživali su u sportskom penjanju, biciklizmu, streličarstvu, planinarenju, jogi, relaks programima, jahanju i brojnim kreativnim programima za djecu.
"Zahvaljujući povratku Tango kampa i njegovih brojnih sadržaja, Kolašin se vraća procesu etabliranja u mjesto kreativnog odmora, specifično i različito u odnosu na ostala turistička mjesta u Crnoj Gori", objašnjava Dožić.
Festival je organizovan uz podršku Opštine Kolašin i Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma.
Bonus video: