Danas se obilježava 8. april - Međunarodni dan Roma, a tim povodom su stigle i čestitke.
Joković: Romska populacija u nezavidnom položaju
Povodom 8. aprila Međunarodnog dana Roma, predsjednik Socijalističke narodne partije (SNP), Vladimir Joković, uputio je čestitku svim pripadnicima romske populacije i predsjedniku Romskog savjeta u Crnoj Gori, Mensuru Šaljaju.
"Romska populacija se nalazi u nezavidnom položaju, i svi mi im trebamo pomoći u ostvarivanju njihovih manjinskih prava, kao i u poboljšanju ukupnog socijalnog statusa, uključujući obrazovanje, zdravstvenu njegu i uslove stanovanja", naveo je Joković.
Ibrahimović: Dati doprinos da romska zajednica krene putem brže integracije
Povodom 8. aprila - Međunarodnog dana Roma, predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović uputio je čestitku predsjedniku Romskog savjeta u Crnoj Gori Mensuru Šaljaj i svim pripadnicima romske zajednice, uz poruku da društvo još uvijek nije stvorilo pretpostavke, gdje bi pripadnici romske zajednice bili ravnopravni članovi društvene zajednice.
"Uvaženi gospodine Šaljaj i uvažene Romkinje i Romi, čestitam vam 8. april, Međunarodni dan Roma. Uprkos deklarativnom zalaganju naše društvene zajednice, da je potrebno romskoj populaciji obezbijediti jednake uslove obrazovanja, zdravstvene i socijalne zaštite, kao i uslove stanovanja i rada, kakve imaju pripadnici drugih zajednica, još uvijek smo daleko od toga da možemo sa sigurnošću reći da smo odgovorili zadatku. Zbog toga, zajednički cilj svih nas mora biti da prije svega kroz zakonske propise, a kasnije i primjenom u praksi, damo doprinos da romska zajednica krene putem brže integracije", naveo je Ibrahimović.
Živković: Kreiraliti što bolji ambijent i stvoriti društvo jednakih šansi za sve
Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković čestitao je pripadnicima romske zajednice u Crnoj Gori Međunarodni dan Roma.
"Današnji dan je prilika da ukažemo na potrebu, značaj i jednakost svih etničkih grupa koje jesu i biće neodvojivi dio multinacionalne, multikonfesionalne, multikulturalne i građanske Crne Gore. Nastavićemo da činimo sve ne bismo li kreirali što bolji ambijent i stvorili društvo jednakih šansi za sve građane naše države, kako bi prava svih članova zajednice bila podjednako poštovana, a svaki pojedinac bio jednako uvažavan od strane države i njenih institucija", saopštio je Živković.
To su, kako je dodao, programske vijednosti Demokratske partije socijalista, na kojima su godinama gradili temelje crnogorskog društva i države.
"U nadi da ćemo zajednički, i u narednom periodu, nastaviti da unapređujemo položaj i kvalitet života Roma, da gradimo društvo koje će imati nultu toleranciju za sve vidove diskriminacije, da unapređujemo obrazovanje, zdravstvo, da radimo na inkluziji i ukupnom razvoju svakog pojedinca, još jednom čestitam Međunarodni dan Roma uz najbolje želje za njihov dalji uspjeh i blagostanje", zaključio je Žiovković.
Raščanin Radičević: Posvetiti dodatnu pažnju unapređenju položaja romske populacije
Predsjednica Foruma žena Socijaldemokrata Crne Gore (SD) Ivana Raščanin Radičević uputila je čestitku povodom Međunarodnog dana Roma, ističući važnost ovog datuma za podizanje svijesti o značaju pitanja kulture i identiteta Roma, ali i izazova sa kojima se ova populacija suočava.
"Iako se danas Crna Gora suočava sa brojnim izazovima na unutrašnjem planu, te je fokus djelovanja nekad nedovoljno usmjeren na određene društvene grupe, ipak moramo biti svjesni nepovoljnosti položaja u kojem se nalaze pripadnici romske populacije. Treba se dodatna pažnja posvetiti izazovima sa kojima se pripadnici ove populacije susrijeću u Crnoj Gori, kao i neophodnosti unapređenja obrazovnih mogućnosti i stvaranja šansi za ostvarivanje njihovog punog potencijala", navela je Raščanin Radičević.
Ona je dodala da je kroz različite programe i inicijative, neophodno u narednom periodu sistemski raditi na prevazilaženju prepreka sa kojima se mladi Romi svakodnevno suočavaju, kako u obrazovnom sistemu, tako i prilikom zapošljavanja, ali i izazova na koje nailazi ukupna populacija.
"Uz iskrene čestitke, želim da uputim podršku i spremnost Socijaldemokrata Crne Gore, da zajednički radimo na promovisanju kulture, nasljeđa i identiteta Roma, uz potpuno uvažavanje njihovih prava i principa jednakosti", zaključila je Raščanin Radičević u čestitki.
Pejović: Podižemo svijest o problemima sa kojima se Romkinje i Romi suočavaju
Potpredsjednik Skupštine Boris Pejović čestitao je predsjedniku Romskog nacionalnog savjeta Mensuru Šaljaju, kao i svim pripadnicama romske zajednice 8. april - Međunarodnog dana Roma.
"Obilježavajući ovaj dan, slavimo bogatstvo romske kulture i jezika, ali i podižemo svijest o problemima sa kojima se Romkinje i Romi suočavaju. Potpuna inkluzija romske zajednice u crnogorski obrazovni, zdravstveni, ekonomski i pravni sistem mora biti jedan od imperativa našeg društva. Inkluzija mora biti prioritet kako državne, tako i lokalnih vlasti u opštinama u kojima Romkinje i Romi čine značajan dio stanovništva. Skupština Crne Gore, kao najviše predstavničko i zakonodavno tijelo, biće uvijek pouzdani partner u tom poduhvatu", napisao je Pejović.
GA: Vrijeme za konkretna djela
Međunarodni dan Roma prilika je da se podsjetimo u kakvom su položaju pripadnici romske i egipćanske populacije u Crnoj Gori, te da se decenijama nije ništa značajno uradilo kako bi se riješili brojni problemi sa kojima se ovi narodi susreću, saopštila je Građanska alijansa (GA).
"Romi i Egipćani u Crnoj Gori se i dalje suočavaju sa sistemskom diskriminacijom, siromaštvom, nepravdom i socijalnom isključenošću, za koje država već više decenija ne pronalazi rješenje. Zato je vrijeme da konačno pređe sa riječi na konkretna djela i da obezbijedi sva prava koja pripadnici romske i egipćanske populacije uživaju na osnovu Ustava Crne Gore, Zakona o strancima, kao i drugim pozitivno pravnim propisima Crne Gore", navodi se u saopštenju.
"Jedan od najvećih problema sa kojima se ova zajednica suočava, a iz kojeg proističu i mnogi drugi problemi, jeste diskriminacija, koja se manifestuje u različitim oblicima, uključujući socijalnu, ekonomsku i institucionalnu diskriminaciju. Njihov pristup obrazovanju je i dalje na veoma niskom nivou, gdje je i dalje prisutna visoka stopa 'dropout-a', odnosno, napuštanja škole djece u osnovnom obrazovanju, te veoma mali procenat mladih koji odlučuju nastaviti sa srednjoškolskim, a još rjeđe visokim obrazovanjem", dodaje GA.
Kažu i da se, u pogledu zapošljavanja, Romi i Egipćani i dalje susreću sa predrasudama i stereotipima na tržištu rada, što im veoma otežava pronalaženje posla. "Suočavaju se sa lošim uslovima rada, niskim platama i ograničenim mogućnostima za napredovanje, a za njih su uglavnom rezervisana radna mjesta koja izazivaju teže fizičke poslove i rad u službama čistoće."
Građanska alijansa ističe i da naselja u kojima žive Romi i Egipćani u velikoj mjeri ne zadovoljavaju osnovne životne strandarde.
"U većini crnogorskih opština formirana su naselja koja su predodređena samo za pripadnike RE populacije, u kojima uglavnom objekti nijesu tvrde gradnje i koji su u cjelosti neuslovni za život. Ova naselja često nemaju osnovne infrastrukturne uslove poput vode, struje i sanitarnih sistema, koja na kraju dovode u rizik i njihove živote, kao što se nedavno desio tragičan slučaj požara u Baru, kada su tri osobe iz te zajednice izgubile život", dodaje se.
Ukazuju da se tim Građanske alijanse već petu godinu u kontinuitetu bori i zalaže za rješavanje pravnog statusa svim interno raseljenim, raseljenim licima, licima u riziku od apatridije kao i licima kojima je priznat status lica bez državljanstva u Crnoj Gori.
"Ovo činimo uz podršku kancelarije Viskog komeserijata ujedinjenih nacija (UNHCR) u okviru projekta pod nazivom 'Pružanje besplatne pravne pomoći tražiocima azila, izbjeglicama i licima u riziku od apatridije u Crnoj Gori.' Važnost rješavanja pravnog statusa počiva na tome što bez riješenog pravnog statusa lica RE populacije nemaju pristup bilo kojem drugom pravu koje im stoji na raspologanju na osnovu svih zakonskih propisa", dodaju.
GA navodi da je pravni tim te NVO u toku 2023. godine pružio besplatnu pravnu pomoć za 568 osoba, dok je tokom iste godine za 39 interno raseljnih lica riješen pravni status, a za 106 osobe koje su bile u riziku od apatrije riješen je pravni status.
"Zahvaljujući navedenim aktivnostima našeg tima, tokom 2023. godine ukupno 145 lica je riješilo pravni status, a na osnovu toga omogućen im je pristup setu drugih prava, a prvenstveno pravu na zdravstvenu zaštitu, pravo na rad, obrazovanje, socijalno i materjalno primanje kao i mnogim drugim pravima koja su predviđena pozitivno pravnim propisima. Takođe, u prva dva mjeseca 2024. godine riješili smo pravni status za ukupno 30 lica", kažu iz GA.
Nevedena statistika, kako su kazali, pokazuje napore koje su uložili kako bi što veći broj osoba koje dolaze iz RE populacije imao riješen pravni status. Međutim, ističu, i dalje i postoje osobe koja nisu prepoznate od strane pravnog sistema, zbog čega im je "onemogućen pristup pravima koja njihov život čine dostojnim".
"Zato, uzimajući u obzir i dalje veoma nezavidan položaj RE populacije u Crnoj Gori, pozivamo Vladu i sve odgovorne institucije da konačno krenu u konkretno rješavanje unapređenja njihovog položaja, te da sve inicijative, strategije i ostala dokumenta sprovedu u stvarna rješenja, gdje ćemo na djelu vidjeti da je stvoren inkluzivan i pravedan sistem koji će im omogućiti dostojanstven život u Crnoj Gori", zaključuje Građanska alijansa.
Bogdanović: Romi i dalje u nezavidnom položaju
Boris Bogdanović, šef Kluba poslanika i generalni sekretar Demokrata, kazao je da su Romi i dalje u nezavidnom položaju i u vrhu najdiskriminisanijih grupa u našem društvu.
On je pripadnicima romske zajednice čestitao Međunarodni dan Roma.
"Ovaj dan obilježavamo u čast Prvog svjetskog kongresa Roma, održanog na današnji dan prije 53 godine u Londonu sa ciljem standardizacije romskog jezika, poboljšanja prava i obrazovanja, kao i očuvanja romske kulture. Nakon više od pet decenija i devet održanih kongresa, Romi su i dalje u nezavidnom položaju i u vrhu najdiskriminisanijih grupa u našem društvu. Rezultati i trud u godinama za nama obećavaju nam značajne napretke, ali i opominju na još veći trud i zalaganje na polju afirmacije romske zajednice u Crnoj Gori, jer naša domovina, kuća je za sve njene građane", saopštio je Bogdanović.
"Naš kapacitet, dostojan najrazvijenijih evropskih zemalja dokazujemo poštovanjem evropskih tekovina koje podrazumijevaju primjenu progresivnih, demokratskih i inkluzivnih politika kojima ćemo Rome dovesti u položaj ravnopravan sa svim drugim građanima, jer to nije samo naša dužnost, već naša obaveza, potreba i fundament poštovanja multikulturalne, multinacionalne i građanske Crne Gore", dodao je on.
Pružajući pomoć najmlađima i dajući im šansu da stiču kvalitetno obrazovanje, kao i uključivanjem Roma u politički život i procese, navodi Bogdanović, "pravimo čvrste temelje za stvaranje društva jednakih šansi".
"Pred nama je puno posla, ali praveći svakodnevno male korake, stvaramo sigurnu, stabilnu i stamenu budućnost romske zajednice. U želji da svaki 8. april dočekate u boljem i pravednijem položaju, ali i nastavite da svojom tradicijom doprinosite kulturnom nasljeđu Crne Gore, svim pripadnicima romskog naroda još jednom čestitam Dan Roma", zaključio je.
Bečić: Nastavićemo da gradimo društvo jednakih mogućnosti
Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, unutrašnju politiku, evropske i vanjske poslove Aleksa Bečić uputio je čestitku svim pripadnicima romske populacije u Crnoj Gori, rekavši da Međunarodni dan Roma, kojim se proslavljaju romska istorija, jezik i kultura, pruža priliku da se prisjetimo koliko romska zajednica svojom tradicijom doprinosi raznolikosti i kulturnom bogatstvu Crne Gore.
"Međutim, ovaj dan je takođe prilika da u centar pažnje stavimo diskriminaciju i socio-ekonomsku izolovanost sa kojima se Romi i dalje suočavaju, uprkos međunarodnim propisima i nacionalnim zakonima protiv diskriminacije", ističe Bečić.
Kaže da Crna Gora, kao multietničko i građansko društvo, ima odgovornost da beskompromisno štiti prava svih manjinskih zajednica.
"Iz tog razloga, želim da naglasim da je odgovornost cijelog društva da stvorimo okruženje u kojem će se prava i slobode svih pojedinaca jednako poštovati i u kojem će svi imati jednake mogućnosti za obrazovanje, zdravstvenu i socijalnu zaštitu, pošten rad i dostojanstven život. Siguran sam da Crna Gora ima kapacitet da bude primjer kako se, uz prihvatanje svih različitosti i podršku marginalizovanim grupama, gradi istinski građansko društvo i štite osnovni postulati demokratije", naveo je Bečić.
Rekao je da će Vlada, kroz primjenu inkluzivnih politika, nastaviti da gradi društvo jednakih mogućnosti, kako bi "romskoj populaciji, ali i svim drugim etničkim manjinama, olakšala integrisanje u obrazovni sistem i učešće u svim sferama društvenog života."
"Duboko uvjeren da ćemo u godinama koje su pred nama svjedočiti poboljšanju položaja Roma u razvoju društvene zajednice, još jednom čestitam Međunarodni dan Roma svim pripadnicima romske populacije", zaključio je Bečić.
CGO: Romi ostaju u vrhu najdiskriminisanijih grupa u našem društvu
Centar za građansko obrazovanje (CGO) je uputio čestitku svim pripadnicama i pripadnicima romskog naroda, uz želju da se njihov položaj u Crnoj Gori unaprijedi, "jer Romi ga i ove godine dočekuju na marginama - uz loše životne uslove, siromaštvo, diskriminaciju i probleme u ostvarivanju osnovnih prava".
"Romi ostaju u vrhu najdiskriminisanijih grupa u našem društvu, a definitivno su najdiskriminisanija nacionalna grupa, na što ukazuju i istraživanja CGO-a o multikulturalizmu. Dodatno, svaki treći ispitanik/ca iskazuje etničku distancu prema Romima u dijelu mogućnosti da oni budu članovi/ce njihove porodice. Obrazovanje o Romima, njihovog kulturi i tradiciji je vrlo ograničeno, a što posljedično ima svoj izraz i u izraženom nivou predrasuda i stereotipa. Premalo se ulaže u obrazovanje Roma, kako bi imali elementarne uslove za bolju zapošljivost i integraciju u društvo", saopštio je CGO.
Šćekić: Romi i dalje nepravedno suočeni s predrasudama i nejednakošću
Potpredsjednik Vlade za demografiju i mlade i predsjednik Savjeta za prava djeteta Dragoslav Šćekić kazao je da se Romi u Crnoj Gori i dalje nepravedno suočavaju sa predrasudama, diskriminacijom i nejednakošću u ostvarivanju svojih prava i sloboda.
On je čestitao Međunarodni dan Roma svim članovima romske zajednice. Podsjeća da se Međunarodni dan Roma obilježava u čast Prvog svjetskog kongresa Roma, održanog u Londonu od 8. do 12. aprila 1971. godine, što je "predstavljalo jedan od najvažnijih događaja u istoriji ove populacije”.
Prema njegovim riječima, pomenuti datum je "prilika da istaknemo jedinstven doprinos koji Romi daju kulturnoj i etničkoj raznolikosti Crne Gore i njenom građanskom, multietničkom i multikulturalnom biću."
“Uprkos dosadašnjim naporima, Romi u našoj zemlji se i dalje nepravedno suočavaju sa predrasudama, diskriminacijom i nejednakošću u ostvarivanju svojih prava i sloboda. Kao ključni prioriteti njihovog položaja u društvu, neophodna je snažnija borba protiv segregacije i stigmatizacije, kao i društvena inkluzija Roma”, naveo je Šćekić.
Potpredsjednik Vlade je rekao da, iako je prethodnim godinama ostvaren određeni napredak u pogledu unapređenja statusa romske zajednice, još uvijek ima dosta posla na putu smanjenja društvenog jaza, osiguranja pristupa osnovnim pravima i stvaranja uslova za poboljšanje kvaliteta života Roma.
“Najveću odgovornost imamo prema njihovim najmlađim članovima kako bi svako romsko dijete dobilo šansu da bude dio školskog sistema i da se na osnovu svojih znanja, vještina i kompetencija može dokazati u svakoj profesiji. Za to je neophodna volja i želja samih Roma koji moraju biti svjesni potrebe da budu dio društva, da njihova djeca budu uključena u sistem obrazovanja, da ne napuštaju škole u ranom uzrastu, te da sa tom željom postanu punopravni članovi zajednice. Da bi ovaj zajednički cilj bio ostvaren, neophodna je bolja saradnja nadležnih državnih institucija i romske populacije”, poručio je Šćekić.
Kroz dalju primjenu inkluzivnih politika, dodaje Šćekić, treba učiniti sve da Romi "budu integrisani, poštovani i ravnopravni članovi društva". "Ovaj proces nije lak, ali alternativa ne postoji. Crna Gora kao država koja korača putem ka Evropskoj uniji mora pokazati kapacitet da svakog svog građanina jednako uvažava, bez ikakvog prostora za bilo koju vrstu diskriminacije", dodao je.
“Uz želju da nastavite da radite na očuvanju i promociji svoje kulture, jezika, običaja i ukupnog identiteta, čime i Crnu Goru činite bogatijom i raznovrsnijom, još jednom čestitam vam vaš Dan”, zaključio je Šćekić.
Dukaj: Romi i dalje suočeni s diskriminacijom
Ministar javne uprave Maraš Dukaj je kazao da se pripadnici romske zajednice se u Crnoj Gori, ali i širom svijeta, i dalje suočavaju sa diskriminacijom i nejednakim šansama za ostvarenje njihovih osnovnih prava i sloboda.
“Prvi svjetski kongres Roma, održan je na današnji dan, prije tačno 54 godine, I može se računati kao početak snažne i kontinuirane afirmacije Roma u svijetu. Kreiraju se i realizuju mnoge strateške aktivnosti u cilju njihove integracije u društvo na način da se poboljša kvalitet života Roma u našoj zemlji. Ipak, pripadnici romske zajednice se u Crnoj Gori, ali i širom svijeta, i dalje suočavaju sa diskriminacijom i nejednakim šansama za ostvarenje njihovih osnovnih prava i sloboda", naveo je Dukaj.
Napretka, kako je kazao, ipak ima u svim oblastima života, a posebno u obrazovanju.
"U vrijeme kada sam u Ministarstvu prosvjete, obavljao funkciju pomoćnika ministra za obrazovanje manjinskih naroda, činio sam profesionalne i lične napore u pravcu snažnog unapređenja inkluzivnog obrazovanja, promovisući stav da su različitosti prilika ne samo za međusobno razumijevanje i podršku, nego i za lični rast. Strateški smo preduzimali konkretne aktivnosti, koje su dale rezultate ne samo u kvantitativnom, nego i u kvalitativnom smislu", rekao je ministar.
Dukaj je uvjeren da će Crna Gora, u daljoj strateškoj primjeni inkluzivnih politika, "nastaviti da se približava društvu jednakih šansi", u kome će Romi i Romkinje biti vrijedni članovi zajednice, koji su "aktivni u borbi za svoj ravnopravan i demokratski razvoj".
"Ovom prilikom snažno apelujem, da u skladu sa nadležnostima, preduzimamo korake i aktivnu ulogu u naporu za bolji život pripadnika romske zajednice, a samim tim i cijelog društva. To je proces i potrebno je vrijeme, ali je od presudne važnosti ljudski pristup, za koji ne postoji alternativa na putu dostizanja pravde i slobode. Ovaj dan je prilika da čestitamo na dostignućima, ali i da podržimo očuvanje romske kulture, jezika, običaja, i drugih osobenosti, čiju autentićnost čuvate nevjerovatnom vitalnošću, a koja je već utkana u multietničko i građansko biće crnogorskog identiteta. Sa dubokim uvjerenjem i nadom da ćemo svi zajedno, podržati vaš napredak i poboljšanje ukupnog statusa, još jednom vam svima čestitam Svjetski dan Roma", zaključio je Dukaj.
Deković: Romski savjet da istraje u očuvanju identiteta
Predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Zvonimir Deković čestitao je 8. april predsjedniku Romskog savjeta Mensuru Šaljaju, članovima tog savjeta i predstavnicima romske zajednice u Crnoj Gori.
"Povodom Svjetskoga dana Roma Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore svim pripadnicima romske populacije čestita njihov najvažniji praznik riječima: Baxtalo Maškarthemutno Dive e Romengo. Romskome savjetu u Crnoj Gori želimo da i ubuduće uspješno djeluje na unaprjeđenju položaja i statusa Roma te da ustraje u očuvanju svojega nacionalnog identiteta, kulture, jezika i običaja", naveo je Deković.
Bonus video: