U devet slučajeva porodičnog nasilja, koji su zabilježeni tokom minule godine na području kolašinske opštine, sve žrtve su žene.
To piše u informaciji koju su Skupštini opštine (SO) dostavili iz područne jedinice Centra za socijalni rad.
Objašnjavaju da se ti podaci odnose na žrtve koje su punoljetne osobe.
Broj djece koja su žrtve porodičnog nasilja je 15, od čega je osam ženskog pola.
“Nije evidentirano fizičko nasilje, jedan je slučaj seksualnog, zanemarivanje od strane roditelja i emocionalno nasilje zabilježeno je u četiri, dok su u šest slučajeva djeca bili svjednici nasilja. Stručni radnici Centra su svim žrtvama pružali savjetodavnu pomoć i psihološku podršku”, piše u dokumentu dostavljenom odbornicima lokalnog parlamenta.
Problemi u ponašanju evidentirani su kod 27 djece, od čega su 26 muškarci, devet je mlađih od 14 godina. Stručni radnici JU Centra za socijalni rad za lani su posredovali u 13 slučaja poremećenih porodičnih odnosa i bračnih sporova. Prema Informaciji, Područna jedinica Centra pokrenula postupak kod suda za ograničenje/lišenje roditeljskog prava za jednog roditelja.
Porast porodičnog nasilja, inače, zabilježen je i u drugim opštinama. Prema izvještaju Ministasrtva unutrašnjih poslova, za sedam dana, od 8. do 15. aprila, na teritoriji Crne Gore registrovalino je 71 krivično djelo, a tokom tog perioda registrovano je 12 krivičnih djela iz oblasti nasilja u porodici, pa je shodno Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici podnijeto 18 prekršajnih prijava.
Predsjednica Osnovnog suda u Bijelom Polju Gorica Đalović navela je, u izvještaju o radu tog suda, da je, kada su u pitanju predmeti u radu Osnovnog suda koji se tiču nasilja u porodici, njihov broj u porastu, tako da su prošle godine imali devet slučajeva, od kojih je osam završeno, a jedan je u toku. U tim predmetima izrečeno je pet zatvorskih kazni, dva kućna pritvora i jedna mjera obaveznog psihijatrijskog liječenja.
I u izvještaju Freedom housa takođe je upozoreno da su “domaće nasilje”, odnosno porodično nasilje i femicid sve veći problem u Crnoj Gori
Stručni saradnici/e LGBT Forum Progresa iz Podgorice i Poligona za žensku izuzetnost “Sofija” iz Berana kreirali su izvještaj o potrebama višestruko marginalizovanih žena sa iskustvom nasilja.
“Važno je napomenuti da u periodu od prvih devet mjeseci implementacije projekta, odnosno do zaključenja rada na publikaciji, stručnim saradnicima/ama naših organizacija obratilo se ukupno 295 korisnica, odnosno žena sa iskustvom nasilja, iz sve tri regije Crne Gore, u stanju potrebe za određenom vrstom podrške i pomoći, što nam ukazuje na alarmantno stanje u crnogorskom društvu, odnosno koliko je zapravo nasilje duboko ukorijenjen društveni problem koji zahtijeva sveobuhvatne i kontinuirane intervencije”, piše u ozvještaju.
Raste broj korisnika socijalnih davanja
Prema Informaciji, broj korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice u Kolašinu u decembru prošle godine bio je 124. Međutim, tokom nekih mjeseci minule godine taj broj bio je i iznad 140. Po tom osnovu na godišnjem nivou isplaćeno je ukupno blizu 160.000 eura.
Pravo na dodatak za njegu i pomoć koristilo je čak 379 Kolašinki i Kolašinca, a resorno Ministrastvo je toj vrsti korisnika na području kolašinske opštine isplatilo ukupno oko 392.000 eura. Broj korisnika prava na dodatak za djecu do 18 godina je 564 i po tom osnovu isplaćeno je ukupno 354.450 eura
Problemi u ponašanju evidentirani su kod 27 djece, od čega su 26 muškarci, devet je mlađih od 14 godina. Stručni radnici JU Centra za socijalni rad za lani su posredovali u 13 slučaja poremećenih porodičnih odnosa i bračnih sporova. Prema Informaciji, Područna jedinica Centra pokrenula postupak kod suda za ograničenje/lišenje roditeljskog prava za jednog roditelja.
Bonus video: