Analiza postojećeg stanja životne sredine po segmentima pokazuje da dominantni uticaji potiču od saobraćaja, industrije i sagorijevanja fosilnih goriva, odnosno djelatnosti koje su najzastupljenije u ovom prostoru i uzrokuju velike degradacije zemljišta, zagađivanje i promjene konfiguracije terena i pejzaža, kazao je predsjednik NVO Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN), Miodrag Karadžić predstavljajući „Analizu potreba sa preporukama za unapređenje stanja životne sredine u Nikšiću“ koju je ta nevladina organizacija uradila.
Pomenuti dokument, DMEN je uradio u sklopu projekta „Inicijativa za bolje stanje životne sredine u Nikšiću“, a koji je predstavljen tokom panel diskusije koju su organizovali na temu „Izazovi i mogućnosti za veći stepen zaštite životne sredine u Nikšiću“.
„Mjere koje se predviđaju ovim dokumentom definisane su kroz aktivnosti koje je potrebno sprovesti u narednom periodu. Na taj način smatramo da će biti stvoreni uslovi za ostvarenje zacrtane vizije održivog razvoja i približavanje evropskim normama u oblasti zaštite životne sredine. Opština Nikšić ne može sama da riješi sva pitanja bez pomoći državnih organa, privrede, nevladinog sektora i građana. Probleme životne sredine u Nikšiću potrebno je rješavati sistematski, integralno i dugoročno“, poručio je Karadžić.
Marica Radulović iz Fonda za zaštitu životne sredine predstavila je Fond i javne konkurse za dodjelu subvencija za nabavku različite opreme, energetske efikasnosti, za realizaciju projekata uklanjanja otpada sa primjerima kako je to izgledalo prije i nakon sprovedenih akcija.
Prema riječima Bora Vukovića iz opštinskog Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine prvi put se radi Lokalni akcioni plan biodiverziteta opštine Nikšić za period 2024-2029 i on je trenutno u fazi nacrta. Vuković je istakao da se praćenje stanja biodiverziteta na području opštine Nikšić značajnije vrši od 2000. godine, kao i da zaštitu biodiverziteta treba usmjeriti ka uspostavljanju sistema zaštićenih površina u skladu sa međunarodnim kriterijumima. Kako je kazao, neophodno je održivo korišćenje resursa divlje flore i faune koje podrazumijeva uspostavljanje kontrole lova divljih životinja i sakupljanja divljih biljaka, te kontrolisanja rijetkih i ugroženih vrsta divlje flore i faune.
Vera Mirković, iz istog sekretarijata, govorila je o kvalitetu vazduha u opštini Nikšić i koracima za njegovo poboljašnje, a predstavila je rezultate ispitivanja vazduha na bazi indikatora kao što su: Sumpor (IV) oksid, Azot (IV) oksid, PM10, PM2,5, prizemnom ozonu...
Direktor Ekološkog pokreta „Ozon“, Aleksandar Perović, istakao je da su stvari sa rješavanjem problema upravljenja otpadom pokrenute na lokalnom nivou, te da u Nikšiću veliki problem predstavlja neuređeno odlagalište Mislov do sa unutrašnjim požarima. Informisao je prisutne o ispitivanjima koja su nedavno rađena i fazama koje će dovesti do gašenja požara.
„Cilj panel diskusije bio je povećanje nivoa informisanosti o problematici očuvanja životne sredine u Nikšiću, planovima i programima koji se sprovode u smjeru poboljšanja trenutnog stanja i iznošenje predloga iz različitih sektora kako bi se došlo do trajno održivih rješenja“, kao je Karadžić.
Panel diskusiji su prisustvovali predstavnici lokalne uprave i nevladinih organizacija.
Projekat „Inicijativa za bolje stanje životne sredine u Nikšiću“ je finansijski podržan od Fonda za zaštitu životne sredine.
Bonus video: