Mitrović: Pojedini službenici Opštine Pljevlja da objasne kako tokom radnog vremena satima sjede u kafićima

Iz Breznice su po­zva­li službenike Opštine "da ob­ja­sne jav­no­sti i gra­đa­ni­ma, či­jim nov­cem su i pla­će­ni, šta je raz­log nji­ho­vog ne­ra­da i svakodnevnog, višesatnog ispijanja kafa po terasama kafića u centru grada za vrijeme radnog vremena"

7972 pregleda 38 reakcija 17 komentar(a)
Opština Pljevlja (Ilustracija), Foto: Goran Malidžan
Opština Pljevlja (Ilustracija), Foto: Goran Malidžan

Izvršni direktor Nevladine organizacije Breznica Milorad Mitrović, tvrdi da pojedini o službenici Opštine Pljevlja umjesto na radnom mjestu svakodnevno vrijeme povode po pljevaljskim lokalima.

Iz Breznice su po­zva­li "pojedine zaposlene u opštinskim službama Opštine Pljevlja, da ob­ja­sne jav­no­sti i gra­đa­ni­ma, či­jim nov­cem su i pla­će­ni, šta je raz­log nji­ho­vog ne­ra­da i svakodnevnog, višesatnog ispijanja kafa po terasama kafića u centru grada za vrijeme radnog vremena".

„Umjesto u kancelarijama, svakodnevno se na terasama i kafićima mogu vidjeti brojni opštinski službenici kako u radno vrijeme sjede i ispijaju kafe i to rade po nekoliko sati. Postalo je normalno zateći potpuno prazne kancelarije u kojima u radno vrijeme, nema ni jednog službenika da bi građanima pružili uslugu za koji su došli. Izuzetak je jedino Građanski biro, dok su sve ostale službe pod velikim znakom pitanja, kada je u pitanju poštovanje radnog vremena. Kada je u pitanju poštovanje radnog vremena u Opštinskim službama vlada potpuni haos jer radno vrijeme skoro da niko ne poštuje. Postalo je uobičano i normalno da službenici kasne na posao, da idu na pauze kad im padne na pamet, da idu sa posla mnogo ranije, a da to niko ne kontroliše. Aktuelni Predsjednik Opštine, Dario Vraneš, je ukinuo sistem elektronske 'prijave' dolaska i odlaska na posao, jer je takav sistem do tada bio izigravan od strene pojedinih službenika, na način što je jedan službenik, inače, glomazne i neefikasne opšinske administracije, pored svoje „provlačio“ i evidencione kartice i svojih kolega koji toga dana nisu dolazili na posao, ili su kasnili. Uz to, zanimljivo je da ni ranije instalirani sistem video nadzora u hodnicima Opštine nije u funkciji, tako da ovakvo, blago rečeno, haotično stanje pogoduje neradnicima i zabušantima, da i dalje parazitiraju na grbači građana Pljevalja. Tako da je skoro nemoguće kontrolisati prisustvo na poslu zaposlenih i kontrolu dolaska i odlaska sa posla“, naveo je Mitrović u saopštenju.

Uz sve to, ističe on, kontrolu poštovanja radnog vremena zaposlenih otežava i to što se opštinske službe ne nalaze u jednoj zgradi, već na nekoliko odvojenih lokacija, a neke od njih i nemaju kontrolu poštovanja radnog vremena i evidenciju dolaska, tako da radni angažman zaposlenih uglavnom, zavisi od savjesti samog zaposlenog.

"Pitamo službenike Opštine Pljevlja, da li vas je sramota i da li bar osjetite nelagodu, kada za vrijeme radnog vremena sjedite po terasama kafića i ispijate kafe, dok vas građani gledaju kako dokoličarite, a plaćeni ste upravo njihovim novcem? Građanima svakako nije svejedno što plaćaju neradnike, a još treba i da ih gledaju, kako u radno vrijeme, umjesto u kancelarijama, 'prkose' tako što satima sjede po terasama kafana, buljeći u telefone i ispijajući kafe. Evi­dent­no je da ogroman broj opštinskih službenika zaposlenim u raznim službama, za vrijeme rad­nog vre­me­na, satima sje­de po terasama ugo­sti­telj­skih objek­ata. Umje­sto da ra­de, is­pi­ja­ju espre­so po lo­ka­li­ma u gla­vnoj uli­ci. Tu prak­su ima­ju i pojedini ru­ko­vo­di­o­ci, pa umje­sto da iz svo­je kan­ce­la­ri­je ko­or­di­ni­ra­ju rad i kon­tro­li­šu prisustvo na poslu i ak­tiv­no­sti slu­žbe­ni­ka kojima su nadređeni, kan­ce­la­ri­ju su i oni za­mi­je­ni­li ka­fi­ćem, pa se neki i od njih, mogu vidjeti kako is­pi­ja­ju ka­fe po ter­a­sa­ma ka­fi­ća u cen­tru gra­da, dok su vi­še ne­go do­bro pla­će­ni nov­cem gra­đa­na", tvrdi Mitrović.

Milorad Mitrović
Milorad Mitrovićfoto: Goran Malidžan

Prošle godine, navodi poznati pljevaljski ekolog, predsjednik Opštine je izrekao kaznu dvijema službenicama opštine koje su u vrijeme radnog vremena konzumirale alkohol na terasi jednog kafića u centru grada.

"I kazna očigledno nije dala rezultate, već se nastavilo po starom, a drskost kažnjenih službenica ide dotle, da su „pravdu“ čak, zatražile preko suda? Situacija, ili bolje rečeno slučaj, je za Riplija ili za rubrike 'Vjerovali ili ne'. Očigledno je da pojedini zaposleni smatraju da su oni 'bogom dani' da rade u nekoj od opštinskih službi, da su nezamjenjivi i da mogu da se ponašaju onako kako oni smatraju da treba i da rade onoliko koliko oni sami odrede. Početkom ove godine izvršili smo građanski monitoring dolaska na posao službenika Opštine, tako što smo snimali dolazak službenika na posao u dvije odvojene zgrade u kojima se nalazi opštinska administracije i rezultat je bio poražavajući, jer je na vrijeme na posao, došlo manje od svega dvadeset zaposlenih. Ogromna većina je značajno kasnila ili uopšte nije došla na posao. Jav­na je taj­na recimo da se je­dan broj zaposlenih sa­mo po­ja­vi u slu­žbe­nim pro­sto­ri­ja­ma uju­tru, upi­šu se u evi­den­ci­ju i odu, da bi se po­ja­vi­li pred kraj rad­nog vre­me­na ka­da se, ta­ko­đe, pot­pi­šu pri­je od­la­ska ku­ći. I to rade permanentno. Naša poruka zaposlenim opštinskim službenicima je: 'Ako nećete da radite za građane, onda se bar sakrijte od očiju građana, idite recimo na selo pa tamo radite nešto korisno za sebe, ili ostanite kod kuće, bar vas neće građani gledati kako dangubite o njihovom trošku i parazitirate na njihovoj grbači '“, navodi Mitrović u saopštenju.

Pozdravio je odluku Predsjednika Opštine da kontroliše validnost diploma zaposlenih, uz poziv da sve „neradnike koji neće da rade, pošalje na tržište rada i da na taj način počne smanjivati glomaznu, nefunkcionalnu i neodrživu opštinsku administraciju u koju treba uvesti kakav-takav red“.

Iz NVO Breznica pi­ta­ju i za­što je i nova vlast zadržala staru praksu pa su i da­lje slu­žbe­ni te­le­fo­ni opštinskih službenika i njhovih rukovodilaca taj­na, a gra­đa­ni ne­ma­ju broj na ko­ji bi mo­gli da pri­ja­ve ne­pra­vil­no­sti ili pre­kr­ša­je, te da eventualno dobiju informacije koje ih interesuju, već i zbog najmanjih sitnica moraju dolaziti u Opštinu i posjećivati poluprazne ili potpuno prazne, kancelarije u radno vrijeme.

"Da li tre­ba pod­sje­ća­ti na činjenicu, da su slu­žbe­ni te­le­fo­ni opštinskih službenika ku­plje­ni nov­cem gra­đa­na, te da se i nji­ho­vi ra­ču­ni ta­ko­đe pla­ća­ju nov­cem gra­đa­na, a isti nijesu do­stup­ni gra­đa­ni­ma, bar u to­ku rad­nog vre­me­na ako ne du­že", na­vo­de iz NVO Breznica, i pred­la­žu uvo­đe­nje "Da­na otvo­re­nih vra­ta" ka­da bi gra­đa­ni u di­rekt­nom kon­tak­tu mo­gli da uka­žu na pro­ble­me i da se uvje­re u "kvalitet" rada službenika koje "debelo" plaćaju svojim novcem.

"Bilo bi in­te­re­sant­no saopštiti građanima i javnosti, ko­li­ki je broj stvar­no za­po­sle­nih u brojnim opštinskim slu­žbama, očigledno nesposobne i neefikasne opštinske administracije, jer je nji­hov rad ve­o­ma upi­tan i za gra­đa­ne prilično ne­vi­dljiv, kao što bi bilo zanimljivo, javnosti i građanima saopštiti i visinu primanja zaposlenih u Opštini",sa­op­šte­no je iz NVO Breznica.

Bonus video: