Leković: Samo jedan Crmničanin je "Monteputu" uplatio 35 hiljada eura za 19 godina

Ukoliko želimo da vratimo ljude na selo, da razvijamo turizam, da iskorijenimo nepravdu, i ukoliko želimo da stanovnicima ovog područja vratimo dostojanstvo i čast izglasaćemo Zakon o putevima

22574 pregleda 55 reakcija 56 komentar(a)
Foto: Screenshot
Foto: Screenshot

Od kako je tunel Sozina otvoren 2005. godine, samo jedan Crmničanin je "Monteputu" uplatio 35.000 eura svakodnevnim plaćanjem putarine. Tim novcem nije mogao da kupi kuću ali jeste jednu garsonjeru ili stan i zbog toga je jasno zašto se tim ljudima moramo pomoći i glasati za zakon koji će im olakšati život.

To je kazao Momčilo Leković iz Demokrata, na sjednici Skupštine Crne Gore na kojoj se raspravljalo o predlogu dopuna Zakona o putevima kojima se predviđa besplatan prolaz kroz Sozinu za građane koji žive sjeverno od rampe odnosno u Crmnici, Virpazaru, Ostrosu i obližnjim selima.

"Ukoliko želimo da vratimo ljude na selo, da razvijamo turizam, da iskorijenimo nepravdu, i ukoliko želimo da stanovnicima ovog područja vratimo dostojanstvo i čast izglasaćemo ovaj zakon. Nadam se da ćemo na glasanju svi biti jedinstveni, bez obzira da li se radi o opoziciji ili parlamentarnoj većini", poručio je on.

U ime predlagača, Leković je istakao da ovim predlogom žele da ponude trajno rješenje problema sa kojima se mještani tog dijela opštine Bar susreću i ocijenio da dosadašnje privremene mjere nijesu bile dovoljne.

Pojasnio je da bi besplatan prolaz imali oni koji imaju prebivalište na teritoriji opštine Bar i žive na mjestu stanovanja na području opštine Bar sjeverno od naplatne rampe pa sve do granica opština Budva, Cetinje, Ulcinj i Zeta ali i vozila čiji vlasnici imaju prebivalište na teritoriji opštine Bar a žive sa južne strane ali su zaposleni kod poslodavca koji imaju prostorije sa sjeverne strane kao i vlasnici vozila koji žive sa južne strane ali imaju nekretninu sa sjeverne strane.

Leković je pročitao obraćanje Crmničana koji su kazali da je "život u tom području kao da su zatočeni nevidljivom barijerom". Za njih, kratka razdaljina do Bara čini se mnogo daljom zbog putarine koje moraju svakodnevno da plate i to više puta.

Potpredsjednica Skupštine, Zdenka Popović, kazala da je ove dopune zakona neće imati fiskalne posljedice po državni budžet, već samo benefite pa će tako Opštini Bar uštedjeti 50.000 eura kao i "Monteputu" koji će biti u plusu 30.000 eura jer su toliko uplaćivali mjesnim zajednicama Virpazar i Crmnica za subvencije.

"Ne postoji nijedan racionalan razlog zašto neko ne bi glasao za ovo zakonsko rješenje", zaključila je.

Po njenom mišljenju, ovaj zakon nije diskriminatoran za građane sjevera koji plaćaju autoput, kako su poslanici opozicije kazali, jer se radi o magistralnom putu i stanovnicima iste opštine. Ona je to uporedila sa naplatnom rampom na podgoričkom Milenijumu i pitala ih kako bi se oni osjećali da moraju platiti svaki prelazak preko Morače.

Pročitala je i mišljenje predstavnika Evropske komisije u kojem piše da ove dopune zakona nisu suprotne direktivama Evropske unije.

Branislav Nenezić iz SD-a je kazao da će njegov poslanički klub glasati za ovaj predlog dopune Zakona o putevima te da je on u tom cilju podnio nekoliko amandmana tehničke prirode.

Naglasio je ko nije imao priliku da od oktobra do januara prođe preko Paštrovačke gore ili starim putem preko Sutormana kako bi došao do Crmnice, ne zna sa kakvim se problemima se susreću građani koji žive u tom dijelu.

"Danas govorimo o 24 crmničkih sela, oko 10 sela u Šestanima i Ostrosu koji predstavljaju trenutno možda i najbolji produkt turističke ponude grada Bara. Tu je najveća zasluga ljudi koji su se vratili u svoja ognjišta i obnovom domaćinstava i vinarija stvorili preduslove da grad Bar dobije mjesto na turističkoj mapi Evrope i svijeta", ispričao je on.

Nenezić je dodao da će se usvajanjem ovih dopuna zakona ti građani dovesti u položaj da još više privređuju i nije akt koji treba da se donese samo radi građana Bara već zbog svih.

On je kazao da ga zabrinjava što se Vlada Crne Gore još uvijek nije izjasnila u odnosu na ovu inicijativu.

Dejan Đurović (NSD) poručio je da i on sam dolazi iz Virpazara i ovaj predlog smatra djelimičnim zadovoljenjem pravde. Očekivalo se, po njegovim riječima, da bude više zaposlenih Crmničana na tunelu Sozina ali takvih nema mnogo.

Kazao je da je tačno što to da je u Crmnici većinski staračko stanovništvo ali da su za to krive upravo ove "saobraćajne karikature" koje su primorale građane da odu u grad.

Poslanici DPS-a kazali su da će podržati ovaj predlog ukoliko je to najbolje rješenje za ovaj problem ali trenutno smatraju da nije te da je podložan zloupotrebama. Pomenuli su i da je ovaj predlog diskriminatoran u odnosu na građane sa sjevera koji moraju plaćati auto-put. Zatražili su i da predlagači, Demokrate, prenesu zvaničan stan resornih ministarstva.

Poslanica Aleksandra Despotović (DPS) kazala je da predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, takođe stoji iza ovog predloga i stoji uz građane i misli da to može biti vjetar u leđa za institucije Vlade Crne Gore koje se još uvijek nijesu izjasnile, to i učine i što prije se riješi taj problem.

Bonus video: