Ni trava, ni šljunak nisu parking mjesto u Podgorici

Inspektori i komunalni policajci u Podgorici izdaju mjesečno oko 2.000 prekršajnih naloga. Iz inspekcije su kazali da njihovi napori nisu dovoljni ako doprinos savjesnijim korišćenjem gradskih saobraćajnica ne pruže i građani Iz “Parking servisa” planiraju nove parkinge, ali i uvođenje tehnologija, kojima bi postojeći kapaciteti bili bolje iskorišćeni

12288 pregleda 21 reakcija 21 komentar(a)
Parkiranje na trotoaru za pješake u centru Podgorice, Foto: BORIS PEJOVIC
Parkiranje na trotoaru za pješake u centru Podgorice, Foto: BORIS PEJOVIC

Zbog nepropisnog parkiranja službe Glavnog grada u toku mjesec izdaju u prosjeku 2.000 prekršajnih naloga. Od toga, polovina se odnosi na parkiranje na zelenim i javnim površinama, a druga polovina na nepropisno parkiranje koje ugrožava odvijanje saobraćaja.

To su “Vijestima” rekli iz Uprave za inspekcijske poslove (UIP) Glavnog grada i podgoričke Komunalne policije.

Od broja izdatih naloga, UIP naplati 70 do 80 odsto, dok komunalna policija od izdatih prekršajnih naloga naplati polovinu.

I jedni i drugi, u slučaju da građani ne plate kaznu, primjenjuju mehanizam prinudne naplate, na način da se poslodavcu dostavlja nalog, na osnovu koje se zaposlenom od plate odbija iznos kazne.

Za ometanje sabraćaja kazna i do 200 eura

Iz UIP Glavnog grada, na čijem je čelu vršilac dužnosti direktora Branko Kovačević, “Vijestima” su rekli da u toku mjeseca u prosjeku izdaju 1.100 prekršajnih naloga za nepropisno parkiranje.

Najproblematičnija područja, kako su kazali, su Bulevar Stanka Dragojevića, Bulevar Ivana Crnojevića, Ulica slobode, Ulica Vučedolska, Ulica 19. decembra i dr Ljubomira Rašovića.

Pojasnili su da oni postupaju prema članu 60 Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima. Prema tom propisu, njihovi inspektori naloge izdaje vozačima “koji parkiraju ili zaustave vozilo na pješačkom prelazu i na prelazu biciklističke staze preko kolovoza, kao i na odstojanju, odnosno rastojanju manjem od pet metara od tih prelaza, u tunelu, u podvožnjaku, u galeriji, na mostu, na nadvožnjaku, na mjestu na kojem bi zaklanjalo saobraćajni znak, na biciklističkoj stazi, odnosno traci”....

Prema Zakonu o bezbjednosti saobraćaja, kaznom od 60 do 200 eura kazniće se vozač koji zaustavi, odnosno parkira vozilo na mjestu na kojem ugrožava bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju ili predstavlja smetnju za normalno odvijanje saobraćaja ili kretanje pješaka...

Kao prioritet u sankcionisanju nepropisno parkiranih vozila navode nepropisno parkirana vozila koja sprečavaju trudnice i djecu da idu po trotoaru.

z UIP Glavnog grada dodaju i da redovno postupaju po telefonskim i pisanim prijavama građana po svim osnovama.

“Napori koje gradska uprava ulaže nijesu dovoljni ukoliko doprinos ne pruže i građani, savjesnijim korišćenjem gradskih saobraćajnica”, kazali su “Vijestima”.

Iz podgoričke UIP su dodali i da “gradska uprava radi na planiranju i obezbjeđivanju novih parking prostora, izgradnji podzemnih i nadzemnih garaža, kao i na promociji alternativnih vidova prevoza i korišćenja gradskih autobusa”.

Parking nije dozvoljen ni na šljunku i zemlji

Zbog nepropisnog parkiranja na zelenim i javnim površinama komunalni policajci u Podgorici u prosjeku izdaju preko 1.000 prekršajnih naloga mjesečno. Od toga, kako su rekli, naplate preko 50 odsto, što je, “znatno iznad prosjeka naplate novčanih potraživanja po izdatim prekršajnim nalozima drugih javnopravnih organa”.

“Prateći stanje komunalne discipline u glavnom gradu, jasno je izdiferenciran problem nepropisnog parkiranja vozila na zelenim i drugim javnim površinama, kao jedan od najizrazitijih vidova kršenja komunalnog reda”, kazali su iz te službe.

Kako su objasnili iz komunalne policije, odredbama Zakona o komunalnim djelatnostima propisana je jedinstvena novčana kazna za prekršaj parkiranje na zelenim i drugim javnim površinama, koje nijesu za to namijenjene i ukoliko to posebnim propisom nije dozvoljeno. Iznos kazne je 100 eura.

“Saglasno važećoj zakonskoj regulativi zbog zaštite javnih površina zabranjeno je parkiranje, ne isključivo na zelenim, već i drugim javnim površinama (zemljanim, šljunkovitim i slično) koje nijesu za to namijenjene, ukoliko to posebnim propisom nije dozvoljeno”, navode u odgovoru i dodaju da građani najčešće i negiraju takav prekršaj uz obrazloženje da se nijesu parkirali na zelenoj javnoj površini.

Za 90.000 vozila 6.303 parking mjesta

U Podgorici je, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) iz 2023. godine, registrovano oko 90 hiljada vozila. Prema podacima iz Programa obavljanja komunalnih djelatnosti za ovu godinu, Podgorica raspolaže sa 6.303 parking mjesta.

Iz “Parking servisa” su “Vijestima” kazali da “u kontinuitetu rade na pronalaženju novih lokacija za parkirališta i garaže u cilju bolje regulacije saobraćaja u mirovanju, kao i uvođenju savremenih tehnologija u cilju bolje iskorišćenosti postojećih kapaciteta”.

Kako su rekli iz tog društva, urađen je glavni projekat za podzemnu garažu ispod Trga Božane Vučinić i da će na toj lokaciji biti 360 parking mjesta. Dodali su i da je planirana izgradnja podzemne garaže u Ulici Balšića, te da je u toku izrada planske dokumentacije.

“U toku su i radovi na uređenju privremenog parkirališta uz istočnu tribinu Gradskog stadiona, čime će biti obezbijeđeno 90 parking mjesta u centralnoj gradskoj zoni”, navode u odgovoru “Vijestima”.

V.d. sekretara za saobraćaj, Ninoslav Kaluđerović, početkom godine je kazao i da će iz Ulice kralja Nikole biti izbrisan parking prostor.

“U blizini se nalaze tri, četiri parcele koje su u vlasništvu Glavnog grada. Planiramo da tu zemlju pripremimo za parking. Sa novim parking mjestima rasteretićemo saobraćajnicu, a građani će dobiti parking prostor. Ta se parking mjesta neće naplaćivati”, rekao je tada Kaluđerović.

Prema Pravilniku o bližem sadržaju i formi planskog dokumenta, kriterijumima namjene površina, elementima urbanističke regulacije i jedinstvenim grafičkim simbolima iz 2010, “potrebe za parking mjestima procjenjuju se u zavisnosti od namjene planiranih površina i stanja sistema javnog gradskog saobraćaja, uz sagledavanje mogućnosti prostora”.

Tako je, pored ostalog, normativ za parkiranje za stanovanje da se na 1.000 metara kvadratnih projektuje 15 parking mjesta, za fakultete 30, za trgovine 60...

Iz “Parking servisa” apelovali su na građane “da koriste alternativne načine prevoza, kao što su gradski prevoz i bicikla, kao i da poštuju saobraćajne propise, kako bi doprinijeli većoj bezbjednosti i boljoj regulaciji saobraćaja u mirovanju”.

Nove cijene zbog većih troškova

Iz podgoričkog “Parking servisa” rekli su i da je, zbog povećanja troškova, u planu izmjena cjenovnika usluga za parkiranje.

Ujedno, kako su rekli, novi cjenovnik “će biti usmjeren ka boljoj iskorišćenosti postojećih kapaciteta i stimulisanju kratkotrajnog parkiranja u centralnoj gradskoj zoni”.

“Cijene korišćenja usluga parkiranja na opštim parkiralištima nijesu se mijenjale od 2020. godine. Shodno Zakonu o komunalnim djelatnostima i Odluci o javnim parkiralištima na teritoriji glavnog grada saglasnost na Cjenovnik usluga daje Skupština Glavnog grada, tako da će građani biti blagovremeno upoznati”, poručili su iz preduzeća “Parking servis”.

Bonus video: