Rudnik uglja u Pljevljima pregovara sa stečajnom upravom kompanije “Vektra Jakić” o zakupu asfaltne baze u pljevaljskom selu Bušnje, koja godinama nije u funkciji, a čiji je vlasnik kompanija podgoričkog biznismena Dragana Brkovića.
To je “Vijestima” potvrdio izvršni direktor Rudnika uglja Nemanja Laković.
Kazao je da kompanija planira da pokrene nove biznise u okviru procesa Pravedne tranzicije koja podrazumijeva proces reforme energetskog sektora u Crnoj Gori, naročito onih sektora koji imaju najviše udjela u zagađenju životne sredine.
Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš očekuje da će asfaltna baza ponovo biti u funkciju, jer bi im bila olakšana nabavka asfalta i ubrzao se posao asfaltiranja seoskih i gradskih saobraćajnica.
Opština asfalt trenutno kupuju u Podgorici ili drugim mjestima u okruženju po duplo većim cijenama zbog velikih troškova transporta.
Vraneš kaže da u Podgorici tona asfalta košta 77 eura, a u Pljevljima 155 eura.
“Ko god bude vlasnik asfaltne baze u Bušnjima mi ćemo kupovati asfalt od njih. U Pljevljima imamo ogroman problem što nemamo asfaltnu bazu, pa smo primorani da asfalt dovozimo iz drugih sredina. Tona asfalta u Podgorici košta 77 eura, a zbog transporta mi u Pljevljima ga plaćamo oko 155 eura, što znači da mi plaćamo više nego duplo tonu asfalta u Pljevljima nego u Podgorici ili negdje drugo”, rekao je “Vijestima” prvi čovjek grada.
Ističe i da asfalt gubi na kvalitetu dok se dopremi u Pljevlja, zbog velike udaljenosti mjesta iz kojih se dovozi.
“Dok se dopremi do Pljevalja asfalt gubi na kvalitetu jer inženjeri kažu da ga je najbolje ugraditi na temeperaturi od oko 180 stepeni, a on kada dođe u Pljevlja ima oko 110 stpeni i nekvalitetan se ugrađuje, a i ogromni su troškovi transporta jer metar kvadratni asfalta debljine šest centimetara teži 144 kilograma”, rekao je Vraneš.
Asfaltna baza u Bušnjima godinama je radila u sklopu nekadašnjeg pljevaljskog preduzeća “Građevinar”, kojeg je kupio podgorički biznismen Dragan Brković.
“Mi u Pljevljima imamo asfaltnu bazu koja godinama ne radi. Ta baza je dobrog kapaciteta i ona proizvodi 35 tona asfalta za jedan sat. Nju su Slovenci reparirali 2019. godine i sada je konzervirana. Ima dobar agregat. Ona ima sve dozvole i radila je tridesetak i više godina u Bušnjima. Nedopustivo je da imamo asfaltnu bazu u Pljevljima, a da je ne možemo da koristimo”, kazao je Vraneš.
Predsjednik opštine kaže da lokalna uprava namjerava da kupi mašine za asfaltiranje, finišer i valjke, što bi značajno smanjilo troškove asfaltiranja opštinskih puteva.
“Mi smo i ove godine, kupovinom mehanizacije za pripremu tampona, dva bagera, drobilice, šest kamiona, grejder i valjak uštedjeli preko 50 odsto sredstava. Kupovinom ove mehanizacije asfaltiramo duplo više puteva. To je bio pravi pogodak, a za godinu i po asfaltirali smo 72 putna pravca na teritoriji opštine. Da smo imali asfaltnu bazu u Pljevljima uradili bi sugurno i duplo više. Mi sada vozimo asfalt 120 kilometara, a imamo bazu na svega pet kilometara od grada. Bez puteva, nema razvoja turizma, sela i poljoprivrede”, poručio je Vraneš.
Istakao je da je izgradnja i rekonstrukcija puteva prioritet lokalne administracije.
Opština Pljevlja ima hiljadu i po kilometara negatogorisanih i kategorisanih puteva.
Bonus video: