Morača nije zagađena kod Bioča

Iz UIP kažu da fabrika za preradu drveta nije prihvatila odgovornost u vezi sa ispuštanjem tečnosti braon boje u rijeku

16591 pregleda 31 reakcija 11 komentar(a)
Tečnost braon boje izlila se u Moraču krajem prethodne sedmice, Foto: Privatna arhiva
Tečnost braon boje izlila se u Moraču krajem prethodne sedmice, Foto: Privatna arhiva

Voda, ispuštena u Moraču iz cijevnog ispusta privatne fabrike za preradu drveta kod Bioča, nije mogla naštetiti rijeci, tvrde u odgovorima “Vijestima” iz Uprave za inspekcijske poslove (UIP).

Tvrde i da privatna fabrika za preradu drveta nije prihvatila odgovornost u vezi sa ispuštanjem otpadnih voda u Moraču, koje se vidi na snimcima dostavljenim redakciji krajem prošle sedmice. Na video-zapisima vidi se da se iz cijevnog ispusta u Moraču sliva tečnost braon boje.

Prijava slučaja, kako su rekli iz UIP-a, stigla je kod nadležnog inspektora u ponedjeljak.

“S tim u vezi, obavještavam Vas da je predmetna inicijativa razmotrena, po istoj je postupano 23. 9. 2024. godine i izvršen je inspekcijski nadzor duž vodotoka rijeke Morače u mjestu Bioče. U trenutku terenske kontrole, iz cijevnog ispusta koji je vidljiv na proslijeđenom video zapisu, nije bilo vidljivog ispuštanja bilo kakvih otpadnih voda ili vizuelnog zamućenja rijeke Morače, o čemu je sačinjen fotoelaborat”, kazali su.

Kako su kazali, nakon toga je izvršena i kontrola pogona privatnog preduzeća za preradu drveta, a po istom pitanju i predmetu.

“Inspekcijskim nadzorom utvrđeno je da proces prerade drveta u predmetnom privrednom društvu je koncipiran na način da u tom procesu ne nastaju tehnološke otpadne vode, već se radi o suvoj tehnologiji”, kazali su iz UIP-a.

Istakli su da jedine otpadne vode koje mogu nastati su “one koje nastaju usljed atmosferskih padavina ili spiranja manipulativnih površina sa platoa fabrike”.

“Takođe, utvrđeno je da atmosferske vode sa platoa fabrike se, pomoću izgrađenog sistema za kanalisanje i odvođenje, odvode do ugrađenog separatora, a nakon prolaska kroz separator putem odvodnog cjevovoda završavaju u ispusni kolektorski sistem atmosferske kanalizacije glavne magistralne saobraćajnice, a čiji ispust završava u prirodni recipijent rijeku Moraču”, rekli su, naglašavajući da “nema direktnog ispusta od fabrike za preradu drveta u Moraču”.

Iz UIP naglašavaju da privatna fabrika za preradu drveta nije prihvatila odgovornost u vezi sa ispuštanjem otpadnih voda u Moraču.

“... A što je vidljivo na proslijeđenom video-zapisu. Isti se izjasnio da je sabirni kolektor magistralne saobraćajnice najniža tačka u tom dijelu i da se sve atmosferske vode sa okolnih imanja, objekata, škole i sa brdovitog terena gravitaciono slivaju u predmetni kolektor”, kazali su iz UIP-a.

Pojasnili su da je ta fabrika dostavila na uvid i video-zapis u periodu nakon atmosferskih padavina.

“Gdje je vidljiva obimna količina atmosferskih voda koje gravitaciono otiču ka kolektoru magistralne saobraćajnice, a koje ne potiču u krugu fabrike. Iste su i vidno zaprljane. Takođe, subjektu nadzora je naloženo da izvrši vanrednu analizu kvaliteta otpadnih voda, od akreditovane institucije, o čemu su dužni da obavijeste postupajućeg inspektora radi prisustva uzimanju uzorka za analizu”, zaključili su iz Uprave za inspekcijske poslove.

Bonus video: