Stanari stambene zdrade “Trepča” nezadovoljni su radom Direkcije za izgradnju Opštine Pljevlja u sprovođenja aktivnosti mjera energetske efikasnosti objekata koji se griju iz kotlarnice u Skerlićevoj ulici.
Upravnik zgrade Goran Knežević kazao je da se tenderi koji se raspisuju za adaptaciju fasada, kojim je obuhvaćena i zgrada “Trepča” poništavaju, zbog čega kasni početak radova, iako se bliži kraj građevinske sezone u Pljevljima.
“Firma iz Podgorice 'D.o.o. Izomont' svaki put po završenom tenderu i izboru firme 'D.o.o. Tehnogradnja' iz Pljevalja ulaže žalbe koju svaki put komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki iz Podgorice usvaja. Mišljenja smo da su osobe koje rade u Direkciji nestručne, da je prosto nemoguće da se prave propusti u dokumentaciji i iz drugih razloga da tenderi padaju, a stanari zgrade 'Trepča', sa koje fasada opada svaki dan i prijeti da povrijedi prolaznike, čekaju”, kazao je Knežević.
Upravnik zgrade kaže da nisu počeli ni radovi na uređenju prilaza zgradi za koje je izabran izvođač radova.
“Opština Pljevlja je potpisala ugovor sa Erste bankom za izdavanje prostorija u zakup koje se nalaze u zgradi 'Trepča' (bivši DPS). Od stanara su tražili saglasnost za izvođenje radova u prostorijama kako bi priveli namjeni objekat. Uslov stanara zgrade bio je sa se uredi prilaz ispred zgrade kao i trotoar, na šta je opština Pljevlja pristala, raspisala tender i na tenderu prošla firma 'D.o.o. Ving' iz Pljevalja koja je početkom avgusta trebalo da počne radove. Ono što je jako simptomatično je da niti tender za zgradu za adaptaciju fasade prolazi, niti firma koja je za druge poslove (uređenje prilaza zgradi) prošla tender, ne počinje da radi”, rekao je Knežević.
Kaže da od odgovornih u Direkciji za izgradnju i razvoj dobijaju razne izgovore.
“U komunikaciji sa direktoricom Direkcije Božidarkom Kuburović dobijamo odgovor 'nije do nje','prave joj opstrukcije', itd. Izgovora na pretek. Da li opština Pljevlja može da završi ovaj posao, da li firme ničim nisu obavezane za rokove kad prođu tender do kada su dužne da posao realizuju, da li se favorizuju jedni isti na tenderima, pa ne mogu od tolikog posla da stignu i do kada će se potcjenjivati struka i zapošljavati politički kadrovi koji ne znaju sa rade svoj posao”, pitao je on.
Kuburović nije željela da komentariše tvrdnje koje je iznio Knežević.
U cilju promocije i postizanja veće energetske efikasnosti, kao i smanjenja utroška fosilnih goriva za sufinansiranje adaptacije fasada stambenih zgrada koje se griju iz kotlarnice u Skerlićevoj ulici, Opština će u sufinansiranju adaptacije učestvovati u iznosu od 90 odsto, a stanari deset odsto od ukupne procijenjene vrijednosti radova.
U projekte energetske efikasnosti Opština Pljevlja ove godine izdvojiće preko 2,3 miliona eura, što je više nego za prethodne četiri godine od kada je počela realizacija tog projekta.
Iz Opštine su kazali da projekat takozvanog utopljavanja zgrada i smanjenje korišćenja uglja znatno utiče na smanjenje zagađenosti vazduha u Pljevljima, jednom od najzagađenijih gradova na ovim prostorima.
U prethodne četiri godine (2020, 2021, 2022. i 2023), utopljene su 44 stambene zgrade u Pljevljima u šta je uloženo oko dva miliona eura.
Bonus video: