Odbornici lokalnog parlamenta nisu dali saglasnost na povećanja cijena vode, koju je odredila Agencija energetiku i regulisane komunalne djelatnosti, pa će od naredne godine umjesto drastičnog povećanja od 153 odsto, u skladu sa zakonom građani Pljevalja dobijati umanjene račune za utrošenu vodu.
Po zakonu ukoliko Skupština ne da saglasnosti, primjenjivaće se privremene cijene, koje će za deset odsto biti manje od sadašnjih, a razliku do iznosa cijene koju je odobrila Agencija, Vodovodu će morati da nadoknadi Opština Pljevlja.
Sekretar Sekretarijata za finansije opštine Pljevlja Vladan Aničić kazao je da će Opština zbog ne nedavanja saglasnosti na cjenovnik, Vodovodu godišnjie morati da izdvaja 1,4 miliona eura za pokrivanje razlike u cijeni koju je odredila Regulatorna agencija.
Aničić je kazao da se mora tražiti neko rješenje za probleme Vodovoda, izrazivši zabrinutost zbog velikog izdvajanja iz budžeta po tom osnovu.
Regulatorna agencija dala je saglasnost Vodovodu da fiksni dio cijene usluge na mjesečnom nivou poveća sa 1.5895 na 3,6142 eura po korisniku, a varijabilni sa 0.6388 na 1,6016 eura. Uz račune za vodu iskazuje se i usluga prihvatanja i odvođenja komunalnih otpadnih voda.
Tokom rasprave Odbornici vladajuće većine i opozicije isticali su da se ne smije dozvoliti da se nagomilani finansijski problem u Vodovodu rješavaju preko leđa građana.
Od Nove godine voda u Pljevljima je poskupljala za oko 65 odsto.
Vodovod Pljevlja nalazi u izrazito lošoj finansijskoj situaciji sa akumuliranim gubitkom od skoro tri miliona eura. Prošle godine poslovao je sa gubitkom od 90.000 eura. Dospjele obaveze iznose 3,3 miliona eura.
Ima 8.115 korisnika i godišnje korisnicima isporuči oko 880 .000 metara kubnih vode.
Bonus video: