Đeka: Nastavak jačanja zakonodavnog i strateškog okvira na planu zaštite i unapređenja prava LGBTI osoba

"LGBTI zajednica je jedna od tri najranjivije kategorije u crnogorskom društvu i prvi korak ka unapređenju položaja i ove zajednice je svakako zaštita njihovih osnovnih ljudskih prava", navodi ministarstvo

2893 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava
Foto: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Crna Gora nastavlja da jača svoj zakonodavni i strateški okvir na planu zaštite i unapređenja ljudskih prava LGBTI osoba, kazao je ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka, na sastanku sa ambasadorom Njemačke Peterom Feltenom.

Ministarstvo u saopštenju navodi da je LGBTI zajednica jedna od tri najranjivije kategorije u crnogorskom društvu i da je prvi korak ka unapređenju položaja i te zajednice svakako zaštita njihovih osnovnih ljudskih prava.

Đeka je zahvalio Feltenu na podršci, posebno u dijelu saradnje na jačanju svijesti šire stručne i opšte javnosti o važnosti poštovanja prava svih bez izuzetka.

On je, kako se navodi, istakao da posebno cijeni konstruktivne predloge zemalja koje imaju više iskustva i rezultata u ovoj oblasti.

Đeka je zahvalio na podršci koju je Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava dobilo od strane Ambasade Njemačke i Njemačke fondacije za međunarodnu i pravnu saradnju u organizaciji okruglog stola na temu Nacrta zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja održane u septembru, u Podgorici.

"Ovaj događaj je bio odlična prilika za razmjenu stručnih mišljenja predstavnika/ca institucija, civilnog sektora i predstavnika/ca međunarodne zajednice koji su uzeli aktivno učešće i dali konkretne i veoma konstruktivne sugestije u cilju unapređenja teksta Nacrta zakona", navodi se u saopštenju.

Namjera predlagača tog zakononskog propisa je, ističu, da se dobije zakonsko rješenje koje će na najbolji način zaštiti pravo na privatnost, samoodređenje, dostojanstven život, pravnu sigurnost i doprinijeti jačanju pravnog sistema države.

Felten je kazao da Njemačka do kraja godine predsjedava Koalicijom za jednaka prava i da nastoje da podrđže raelizaciju svih politika koje unapređuju ljudska prava.

"On je izrazio zadovoljstvo zbog veoma uspješno realizovanog događaja u okviru mjeseca Prajda, te da je pitanje prava na samoodređenje potrebno regulisati na najbolji način u skladu sa univerzalnim vrijednostima poštovanja ljudskih prava. Podrška Savezne Republike Njemačke neće izostati ni u procesu donošenja Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja", dodaje se u saopštenju.

Štefan Pirner ispred Njemačke fondacije za međunarodnu i pravnu saradnju pohvalio je saradnju sa Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava i dodao da očekuje jednako uspješan događaj u novembru kao nastavak saradnje.

Mirjana Pajković, direktorica Direktorata za unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda, zahvalila je na podršci i saradnji koju je Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava ostvarilo sa Njemačkom fondacijom za međunarodnu i pravnu saradnju. Ona je navela da je mnogo toga pojašnjeno na Okruglom stolu i da su sada određeni predlozi jasniji široj stručnoj javnosti.

Osim što je zakon značajan za rješavanje veoma važnih pitanja koja se tiču rodnog identiteta, istim će Crna Gora dobiti priliku da pokaže svoj demokratski kapacitet u rangu sa zemljama sa značajno razvijenijim sistemima, poručeno je sa sastanka.

Bonus video: