Erbez: "MM System" radi isključivo sa neopasnim otpadom, nije nasut ni pedalj tuđe imovine

"Od prvog dana otkako smo preuzeli materijal/sirovinu iz brodogradilišta 'Bijela', za njegovu preradu i odlaganje posjedujemo sve potrebne analize i dozvole", kaže direktor kompanije

3667 pregleda 6 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Kompanija "MM System" radi isključivo sa neopasnim otpadom, pa je tako i u nikšićkim naseljima Straševina i Kličevo odlagan u potpunosti bezopasni materijal, kazao je izvršni direktor te firme Milan Erbez.

Mještani tih naselja su tokom avgusta i septembra protestovali zbog grita koji je, kako tvrde, odložen na njihovim imanjima, ali i na zemljištu koje pripada Željezničkoj infrastrukturi i Opštine Nikšić.

Erbez u reagovanju dostavljenom "Vijestima" ističe, između ostalog, da nije nasut "nijedan jedini pedalj" tuđe imovine, kao što pojedini "koji se predstavljaju kao vlasnici te zemlje žele da predstave u javnosti".

Naglašava i da, od prvog dana otkako su preuzeli materijal/sirovinu iz brodogradilišta "Bijela", za njegovu preradu i odlaganje posjeduju sve potrebne analize i dozvole.

"Firma 'MM System' osnovana je 12. novembra 2012. godine u Nikšiću. Kao što je vrlo vjerovatno već poznato, jedna od djelatnosti kojima se, između ostalog, bavimo jeste i prerada neopasnog otpada u koristan i upotrebljiv materijal. Otpad se danas sve više prepoznaje kao resurs, iz razloga što to i zaista jeste, naročito u Evropskoj uniji (EU), zajednici uređenih država kojoj stremimo, a gdje prerada i ponovna upotreba sirovina igra ključnu ulogu u održivom razvoju i očuvanju prirodnih resursa i životne sredine. U zemljama koje su Ustavom definisane kao ekološke, poput naše države Crne Gore, odgovorno upravljanje otpadom mora biti prioritet kako za pojedince i institucije, tako i za nas privredne subjekte - zato što prerada i ponovno stavljanje u opticaj sirovina koje čovjek svojim djelovanjem/aktivnošću svakako proizvodi - ne samo da smanjuje negativne uticaje na životnu sredinu, već doprinosi i pospješivanju cirkularne ekonomije i ravnomjernog, održivog razvoja. Na to nas, sve i da odrednica 'ekološka' nije ušla u najveći pravni akt naše države, tj. Ustav, obavezuje Poglavlje 27 koje Crna Gora mora ispuniti kako bi postala punopravna članica najrazvijenih zemalja svijeta - EU", piše Erbez.

Upravo to je, kako je kazao, bila i ideja vodilja zbog koje su se i osnovali i ušli u privredno-poslovni sistem Crne Gore.

"Ono što, prvenstveno, želimo da razjasnimo kako se to ubuduće više nikada ne bi dovodilo u pitanje: mi radimo samo i isključivo sa neopasnim otpadom jer nemamo, niti smo ikada tražili - kao što nikad ni ne planiramo - od crnogorskih institucija nadležnih za ovu tematiku dozvolu za rukovanje, obradu ili bilo kakav dodir sa opasnim materijama, materijalima i sirovinama. Jer, kao i svi oni građani Crne Gore koji vole i poštuju ovu državu, institucije i propise - na način što, između ostalog, prema njoj izvršavaju sve svoje obaveze, a u prilog čemu svjedoči naše uspješno poslovanje koje traje skoro pa punih 12 godina - i mi imamo porodice sa kojima baš ovdje, na najljepšem parčetu Zemljine kugle, planiramo provesti život(e)", dodaje on.

Ukazuje i da sav neopasni otpad koji prerađuju miješanjem sa frakcijama, pretvaraju u materijal pogodan za nasipanje puteva, izradu asfalta, betona i nanošenje pokrivnog sloja na deponijama.

"Treća stvar koju smo, osim toga, dužni istaći jeste i da od prvog dana otkako smo preuzeli materijal/sirovinu iz brodogradilišta 'Bijela', za njegovu preradu i odlaganje posjedujemo sve potrebne analize i dozvole, izdate od strane relevantnih institucija ove države za ovu sferu djelatnosti, odnosno, u ovom slučaju - Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Agencije za zaštitu životne sredine. One su, kao i svaki drugi papir/dozvola/izvještaj, crno na bijelo, dostupne i daćemo ih na uvid svima koji to, u javnom interesu i stvarnoj brizi za životnu sredinu i zdravlje građana, zatraže", kaže direktor firme "MM System".

Poručuje i da su sve aktivnosti koje su sproveli u pomenutim naseljima, kao i svuda gdje god su od svog osnivanja 2012. i pokretanja firme bili angažovani, sprovedene "potpuno transparentno, tokom regularnog radnog vremena i po dnevnom svjetlu" a ne, "kako neki zaista zlonamjerno i nama potpuno neshvatljivo tvrde", u tajnosti ili po mraku.

"U krajnjem, suština je: Zbog čega bi se krio neko ko daje sve od sebe da posluje regularno, nastojeći da istinski ispoštuje zakone, pravila i procedure koje propisuje država?! Ono što takođe želimo da se zna, nijedan jedini pedalj tuđe imovine nije nasut, kao što pojedin(c)i koji se predstavljaju kao vlasnici te zemlje, žele da predstave u javnosti. Naprotiv! Ovaj, poslije prerade, u potpunosti bezopasni materijal - nakon sastanka koji smo imali sa predsjednikom SO Nikšić, Nemanjom Vukovićem, od 15. septembra ove godine prevozi se na lokaciju podgoričke deponije 'Livade' koja, po 'defaultu', posjeduje sve potrebne dozvole za skladištenje svake vrste otpada, uključujući i ovog našeg upotrjebljivog materijala koji, između ostalog, služi i koristi se za nasipanje pokrivnog sloja na deponijama", dodaje on.

Erbez kaže i da se radovi odvijaju u skladu sa vremenskim uslovima i uz odobrenje mještana koji, "uprkos tome što nisu vlasnici, govore da predmetno zemljište pripada njima, a koji su nam, kada smo otpočeli radove u ova dva naselja, čestitali dočekujući nas i više nego srdačno."

"Na kraju, a sve u želji da Crna Gora zaista bude ekološka država u kojoj njeni građani uživaju sve benefite zdrave životne sredine, za sve što smo u ovom reagovanju saopštili - stojimo na raspolaganju i da potvrdimo dokumentacijom i jasnim i nedvosmislenim argumentima kako u sredstvima javnog informisanja, tako i pred svim nadležnim državnim i lokalnim institicijama", piše u reagovanju.

Bonus video: