Martinović: Problem radnika PoA je problem države, ispitati je li transport rude po propisima

"S obzirom da zaposleni koriste zaštitnu opremu koja je po poslodavcu mjerodavna za obavljanje procesa rada, postavlja se pitanje kako je došlo do kontaminacije zaposlenih? Da li je problem u organizaciji samog procesa rada, da li je poslodavac ispoštovao sve propisane norme o bezbjednom radu, zaštitna oprema ili nešto drugo"

4153 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Predsjednik Sindikalne organizacije zaposlenih u AD "Port of Adria" (PoA) Zoran Martinović saopštio je da oni misle da je ovaj problem prvenstveno pogodio zaposlene u kompaniji ali da je postao i problem lokalne zajednice a samim tim i države Crne Gore pa će oni tražiti da se svi uključe u rešavanje ovog problema.

U saopštenju koje potpisuje Martinović piše da ovim putem žele da upoznaju crnogorsku javnost o problemu u kojem su se našli zaposleni u AD "Port of Adria".

"Naša kompanija se bavi lučkotransportnom djelatnošću i jedan njen segment je pretovar olovnog i cinkovog koncetrata. Zakonskom regulativom je propisano da je poslodavac u obavezi da zaposlene, koji učestvuju u direknom procesu rada, šalje na pregled o prisustvu teških metala u orgnizmu, što je naš poslodavac i ispoštovao", napisao je Martinović.

Po njihovom saznanju do sada je pregledano 63 zaposlenih a kod 58 zaposlenih ustanovljeno je postojanje olova u krvi u količini koja je veća od dozvoljene. Po medicinskim oznakama dozvoljena gornja vrijednost je 28, a po medicinskim nalazima najveća zabijeležena vrijednost kod zaposlenog iznosi 119.

"S obzirom da zaposleni koriste zaštitnu opremu koja je po poslodavcu mjerodavna za obavljanje procesa rada, postavlja se pitanje kako je došlo do kontaminacije zaposlenih? Da li je problem u organizaciji samog procesa rada, da li je poslodavac ispoštovao sve propisane norme o bezbjednom radu, zaštitna oprema ili nešto drugo", pita se on.

Smatra da treba uzeti u obzir da je njihova kompanija teritorijalno okružena sa Lukom Bar kojoj je prvenstvena namjena rad sa rasutim teretom koji uglavnom sačinjavaju razne rude, olovo, cink, bakar, itd...

"Sama ruda u našoj kompaniji se skladišti u skladišta zatvorenog tipa ali se punjenje kontejnera vrši na otvorenom i posto se radi o rudi koja je vrlo sitna u vjetrovitim danima lako se raznese u raznim pravcima. Kada se radi o transportu rude kontejnerima princip rada je skoro istovjetan u obije kompanije. Naša kopanija se ovim poslom bavi sedam godina i sada se postavlja pitanje pored kontaminacije zaposlenih za koje još nemamo tačan broj, jer je poslodavac odlučio da se svi zaposleni testiraju na prisustvo teških metala i čekaju se rezultati, kolika je površina naše kompanije kontaminirana. Ako tome dodamo da i Luka Bar niz godina radi iste poslove i to u većom obimu po istom principu kao i mi , dokle je to stiglo", napisao je Martinović.

Dodao je da treba ispitati da li se transport ovakve robe na teritoriji Crne Gore vrši po važećim propisima. Sindikat i poslodavac su se obratili nadležnoj inspekciji radu utvrđivanja pravog stanja u ovom problemu.

Dodatni problem zaposlenih koji su se obratili medicinskim ustanovama je saznanje da u Crnoj Gori neme klinike za liječenje. Nema državne ustanove da bi se radilie ove analize sve je u privatnom sektoru. Sve nalaze o eventualnim posledicama po zdravlja zaposlenih i eventualno liječenje moguće je jedino u inostranstvu.

"Pozitivna stvar je u tome da je poslodavac spreman da snosi sve eventualne troškove liječenja ali ni jedan zaposleni do sada nije uspio dobiti terapiju jer kao što smo rekli nema klinike u Crnoj Gori za ovakve slučlajeve. Kako je to moguće ako se u Crnoj Gori rad sa rudama", pita se on.

Oni imaju informaciju da su i građani koji se nalaze u neposrednoj blizini naših kompanija pisali peticiju i upozoravali nadležne organe na ovaj problem.

Njihovo glavno pitanje je kako se do ovoga došlo i koja je karika u bezbjednom radu zakazala, ko je odgovoran za sve ovo jer ako se sve ostavi po istom scenariu bez detaljnih provjera proces rada, zaštite na radu kontaminiranja zaposlenih će se samo povećavati pa pitaju "zar trebaju da čekaju da od ove kontaminacije dođe do fatalnih posledica".

"Da li čemo po dobrom običaju zabiti glavu u pjesak kao da se ništa nije desilo i u ime nekih viših interesa ćutati ili čemo sjesti , naći odgovorne za ovaj propust. Ovakvi propusti se plaćaju zdravljem zaposlenih a puna su nam usta prava i zaštite zaposlenih i vrijeme je da oni koji ovakve propuste prave i odgovaraju za to", zaključio je predsjednik Sinikata radnika PoA.

Bonus video: