Povodom nedonošenja predloga Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti (ZOBIZ) i, kako je rečeno na konferenciji za novinare, „sakrivanja od javnosti rad na izmjenama zakona anonimne 'ekspertske' grupe“, direktor Udruženja boraca ratova od 1990. godine Crne Gore, Radan Nikolić, najavio je proteste. Prvo protestno okupljanje biće najdalje do 15. novembra, ispred zgrade u kojoj je smješteno Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, kazao je Nikolić na konferenciji koju je održao ispred spomenika borcima nikšićko-šavničke grupe koji su poginuli u ratu devedesetih na prostoru bivše Jugoslavije.
Nadležni, prema riječima Nikolića, ignorišu Udruženje koje je u zaključcima nedavno održane vanredne Skupštine upozorilo da ukoliko ih do kraja ove sedmice ne prime na razgovor predsjednik Vlade, Milojko Spajić, i resorni ministar, Damir Gutić, da će članovi Udruženja, ali i drugi korisnici boračke i invalidske zaštite, biti prinuđeni da organizuju proteste.
Podsjetio je na izglasavanje Zakona, na njihovu inicijativu, u maju prošle godine, o tome da je bio mrtvo slovo na papiru i da je krajem prošle godine ponovo stavljen u skupštinsku proceduru.
„Dan uoči sjednice Skupštine, 29.12.2023, na čijem je dnevnom redu bio Predlog zakona, isti je 'masakriran' amandmanima poslanika vladajuće većine i Bošnjačke stranke (BS). Na dan sjednice, desio se protestni skup u organizaciji Akcije za ljudska prava (HRA) Tee Gorjanc Prelević i Bošnjačke stranke. Tom prilikom Gorjanc Prelević je izjavila da je Evropski parlament kritikovao taj zakon kao selektivan, što nije odgovaralo istini, a poslanik BS-a, Damir Gutić, nazvao je predlog zakona diskriminatorskim jer, kako je kazao, izmjenama navedenog zakona, osim žrtava Murina, treba obuhvatiti i sve ostale žrtve – deportacije Bošnjaka iz Herceg Novog, Štrpci i Bukovica“, kazao je Nikolić.
Istog dana je, prema njegovim riječima, predlog Zakona povučen iz procedure, a Skupština je usvojila zaključke da Vlada izradi novi predlog do 1. marta, a ukoliko se to ne dogodi do 1. juna da će to uraditi svi poslanički klubovi.
„Od toga nije bilo ništa i od tada je naša boračka organizacija od strane Ministarstva socijalnog staranja, Vlade, Skupštine, pa čak i od dijela poslanika, članova grupe koja je uradila Predlog zakona, uskraćena za informaciju šta je sa izradom toga zakona i formiranjem najavljene radne grupe za njegovu izradu. Na dan povlačenja Predloga ZOBIZ-a iz skupštinske procedure, predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao mi je da ću, ispred Udruženja boraca, biti član radne grupe na izradi novog predloga zakona, od čega takođe nije bilo ništa“, kazao je Nikolić.
Saopštenjem u junu ove godine, Akcija za ljudska prava i njeni NVO saradnici, prema riječima direktora Udruženja, pitali su ministarku rada i socijalnog staranja Naidu Nišić zbog čega kasni izrada Predloga zakona kojim bi, kako su naveli, „trebalo da se reguliše status i obeštećenje članova porodica svih državljana Crne Gore koji su poginuli kao civilne žrtve ratova devedesetih, uz napomenu da je BS ponudila svoj predlog izmjena zakona Skupštini u decembru 2023. godine, a HRA Ministarstvu rada i socijalnog staranja u januaru 2024. godine. To, prema riječima Nikolića, jasno upućuje da su izradu izmjena i dopuna zakona uzeli u svoje ruke resorna ministarka Naida Nišić, kasnije ministar Damir Gutić, i Tea Gorjanc Prelević, dok je sastav ekspertske grupe za izradu izmjena i dopuna ZOBIZ-a, kao i razlozi kašnjenja u njegovoj izradi, kako je istakao, postali državna tajna.
Udruženje boraca se više puta, kako je rekao, obraćalo ministru Gutiću i resorno Ministarstvo je sredinom oktobra dalo saopštenje da njihova ekspertska grupa radi na izmjenama i dopunama ZOBIZ-a u cilju unapređenja prava korisnika i civilnih žrtava rata koje se uvode u zakon, a čija rješenja “još uvijek nijesu u konačnosti definisana”, te da se “teži ka stvaranju pravnog osnova za regulisanje svih pitanja” koja taj zakon tretira.
„Tri dana kasnije, gost jutarnjeg programa RTCG-a, bila je Darka Džabasan iz, kako je predstavljena, Ministarstva socijalnog staranja koja je poznata javnosti sa spiska povlašćenih službenika bivše vlasti za dobijanje stanova i povoljnih stambenih kredita. Uz konstataciju da postojeća primanja korisnika boračke i invalidske zaštite nijesu zanemarljiva, te da povećanje tih primanja kroz povećanje osnova za obračun i prerečun takođe neće biti zanemarljivo, Džabasan je saopštila da je rad ekspertske grupe pri kraju i da će procedura donošenja zakona biti završena do kraja godine“, kazao je Nikolić.
Ono što se nagovještava, prema njegovim riječima, a što bi za Udruženje boraca i korisnike boračke i invalidske zaštite bilo „nasilje i izdaja“, jeste da se ekspertska grupa, izvan bavljenja institutom civilnih žrtava rata, upusti u izmjene i dopune Predloga ZOBIZ-a koji je izglasala Skupština prošle godine, a odnose se na novi osnov za obračun primanja korisnika, uvećane procente za povećana primanja korisnika, kao i na nova prava iz Predloga zakona, kao što su prioritet u zapošljavanju i rješavanje stambenih potreba.
„Da li će, u vezi sa tim, uz nas biti članovi Vlade i drugi poslanici čanovi grupe poslanika koji su uradili i izglasali izmjene i dopune -a prošle godine i njihove stranke pitanje je sad. Pitanje koje se bojim izgovoriti, a koje nameće rekordno dugo ćutanje vrha aktuelne vlasti na ovu temu i formiranje u tajnosti tzv. ekspertske grupe čiji će rad na izmjeni zakona biti presudan za egzistenciju korisnika boračke i invalidske zaštite izloženih produženoj diskriminaciji od strane sopstvene države. Grupa čiji su članovi ministari Nišić i Gutić, Tea Gorjanc Prelević, njena aktivistkinja za obradu porodica nestalih lica Darka Džabasan i anonimni članovi ekspertske grupe, privatizovali su rad na izmjenama i dopunama ZOBIZ-a i u njega, zarad profiterstva, kroz institut civilne žrtve rata ubacili nestala lica i njihove porodice, što ne pripada ZOBIZ-u. Uzurpira se ZOBIZ, otuđuje se od sadašnjih korisnika i atakuje na njihova prava i egzistenciju. Tome moramo pružiti maksimalni organizovani otpor“, poručio je Nikolić.
Izrazio je nadu da će ih čuti predsjednik Skupštine Andrija Mandić i sa predsjednikom Vlade razgovori o „tjeranju porodica palih boraca, vojnih invalida i civilnih invalide rata da svoja prava traže na ulici“ za šta je, prema njegovima riječima, u prvom redu odgovoran ministar Damir Gutić.
Bonus video: