Društvo defektologa Crne Gore tražilo je od ministarke prosvjete, nauke i inovacija Anđele Jakšić Stojanović da smijeni direktoricu Resursnog centra “1. jun” Maju Kalezić zbog pritužbi roditelja i, kako tvrde, urušavanja ugleda ustanove.
Kalezić se nije oglašavala u vezi sa inicijativom.
Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) kazali su "Vijestima" da njima i Prosvjetnoj inspekciji još uvijek nije dostavljena na postupanje inicijativa Društva defektologa Crne Gore, ali da je u međuvremenu dostavljeno nekoliko inicijativa za pokretanje postupka inspekcijskog nadzora po službenoj dužnosti u JU resursni centar za obrazovanje i osposobljavanje "1. jun" Podgorica, koje su se u najbitnijem odnosile na organizaciju vaspitno-brazovnog rada, rad organa rukovođenja, upravljanja i stručnih organa u ustanovi.
"U vezi sa navedenim pokrenuti su postupci inspekcijskog nadzora, tako da su prosvjetni inspektori/ke izvršili inspekcijske nadzore i u okviru svojih nadležnosti utvrdili određene nepravilnosti u odnosu na propisane odredbe Zakona o obrazovanju i vaspitanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama, o čemu su sačinili Zapisnike o izvršenom inspekcijskom nadzoru, na osnovu kojih će biti preduzete upravne mjere i radnje u skladu sa zakonom. U daljem postupku prosvjetni inspektori/ke na osnovu utvrđenih nepravilnosti su obavezni da pored upravnih mjera i radnji u skladu Zakonom o prosvjetnoj inspekciji, predlože za razrješenje direktoricu ustanove u slučajevima utvrđenim Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju, što će u konačnom i uraditi", kazali su iz MPNI.
U dopisu strukovnog udruženja defektologa koje broji preko 90 članova, dostavljenom “Vijestima”, navodi se da su ozbiljno zabrinuti zbog trenutnog stanja u Resursnom centru, pod rukovodstvom aktuelne direktorice.
“Gospođa Kalezić, kao diplomirani biolog, nema stručne kvalifikacije iz oblasti specijalne edukacije i rehabilitacije i nije u mogućnosti da odgovori na specifične i kompleksne potrebe djece sa razvojnim smetnjama. Tokom prethodnog perioda, primili smo brojne pritužbe roditelja na neadekvatno rukovođenje ustanovom, nerazumijevanje suštine problema, obmanjiivanja roditelja i davanja netačnih informacija, čime je narušila ugled ove ustanove i naših kolega defektologa”, navodi se u dopisu koje potpisuje predsjednica Društva defektologa Svetlana Vukašinović.
Piše i da u tom strukovnom udruženju smatraju da pozicije direktora resursnih centara mora da pokrivaju defektolozi - stručnjci koji najbolje razumiju specifične potrebe naše djece i samim tim mogu osigurati kvalitetnu i adekvatnu podršku djeci i njihovim porodicama.
“Ističemo da je ova problematika izuzetno osjetljiva jer se odnosi na najugroženiju kategoriju djece u Crnoj Gori i zbog toga je od presudne važnosti strogo voditi računa o tome ko je postavljen na čelo ovakvih ustanova. Smatramo da je za očuvanje kvaliteta usluga i ugleda ustanove od krucijalnog značaja da direktor resursnog centra bude kvalifikovani stručnjak - defektolog”.
Sa druge strane, dio zaposlenih u Resursnom centru, tvrde da na pritužbe “manjeg broja defektologa i roditelja koji ovih dana vrlo ofanzivno i udruženo blate ugled zaposlenih i pod hitno traže smjenu aktuelne direktorice, postoji i druga strana, veća polovina, kako predmetnih nastavnika, vaspitača, defektologa i pomoćnog osoblja koji se nikako ne slažu niti nas smijete staviti u isti koš”.
“Naprotiv, konačno naša škola liči na vaspitno-obrazovnu ustanovu, a ne na privatno vlasništvo, kako je to bilo prethodnih 20 godina. Sigurno da nemamo demenciju, te se sasvim dobro sjećamo koliko tada nije bilo ništa transparentno, i koje je benefite uživala određena grupa ljudi”, navodi se u dopisu koje potpisuju član školskog odbora i profesor likovne kulture Mirko Dragović, defektolozi Sara Pantović, Maja Pantović, Ljubomir Peruničić, profesor fizičkog vaspitanja Zoran Žižić, profesor muzičke kulture Darko Marković, portirka Dijana Miranović i vozač Milan Jovanović.
Ocijenili su i da grupa ljudi od samog početka radi na progonu nove direktorice i da neće biti imuni na prozivke.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda nedavno je utvrdio da se Ministarstvo prosvjete, Zavod za školstvo i Resursni centar “1. jun” nisu na pravi način bavili kvalitetom obrazovanja, ni unapređenjem uslova u kojima djeca sa posebnim obrazovnim potrebama pohađaju nastavu i provode vrijeme u toj ustanovi.
To se, pored ostalog, navodi u mišljenju zaštitnika ljudskih prava i sloboda (ombudsman) nakon sprovedenog postupka, koji je inicirala NVO “Niste sami” koju čine roditelje djece iz “1. juna”.
Zaštitnik je mišljenja da takvo postupanje nadležnih nije u skladu sa obavezama iz UN Konvencije o pravima djeteta, Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom, ni nacionalnim zakonodavstvom.
Iz NVO “Niste sami” uputili su ombudsmanu inicijativu za postupanje, navodeći različite aspekte povreda prava učenika, kao i nedostatke uslova za rad sa djecom koja pohađaju nastavu u RC “1. jun” u Podgorici.
U mišljenju u cjelosti je citirano njihovo obraćanje i oni, pored ostalog, navode da su njihova djeca “diskriminisana i od strane uprave škole, kao i pojedinih zaposlenih vaspitača, nastavnika, stručnih saradnika, užestručnih specijalista i uprave Resursnog centra”.
Kako stoji u mišljenju zaštitnika ustanova broji 137 učenika, a na razne načine 60 roditelja izdvojilo je svoje mišljenje u odnosu na protestno pismo, dok su se četiri roditelja posebno izjasnila i osporila navode iz obraćanja NVO “Niste sami”.
Dio roditelja tražio je hitnu reakciju nadležnih, smjenu direktorice Kalezić i obratio se i Prosvjetnoj inspekciji, koja je utvrdila različite aspekte povrede prava učenika i nedostatke uslova za rad.
Pored ostalog, utvrđeno je da članovi stručnog tima, čiji je član i direktorica ustanove, nisu potpisali nijedan od dostavljenih obrazaca za individualni razvojno-obrazovni plan (IROP) za školsku 2023/2024. godinu, da nije dostavljen pisani dokaz da se stručni tim za pripremu, primjenu praćenje i prilagođavanje IROP-a sastajao za tu školsku godinu, da nije dostavljen i dokaz da je ustanova o donesenim IROP obavijestila Zavod za školstvo, Centar za stručno osposobljavanje i Ispitni centar. Nije, tvrde, dostavljen ni dokaz da u pripremi, primjeni, praćenju i prilagođavanju IROP-a učestvuju roditelji učenika ustanove. Inspekcija je konstatovala i da članovi stručnog tima nisu usklađeni sa Zakonom o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama, “jer taj tim prema Godišnjem programu rada, čini direktorica ustanove”. Zbog toga će, kako je navedeno u izjašnjenju, prosvjetni inspektor “Školskom odboru ustanove predložiti razrješenje direktorice jer je neizvršavanjem radnih zadataka dozvolila povredu člana 16 stav 4 i 5 Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama”.
U međuvremenu, došlo je do izmjene Zakona, pa direktora ove ustanove postavlja i razrješava ministar prosvjete, nauke i inovacija.
Bonus video: