Razumijevanje i ljubav koju svi zaposleni, na čelu sa upravom podgoričke Gimnazije “Slobodan Škerović” imaju prema djeci i poslu koji obavljaju, ne isključuje izricanje vaspitnih mjera, već obavezuje na dosljednost u poštovanju zakona i pravilnika na čijem temelju se gradi zdravo društvo.
To piše u dopisu koji je juče dostavljen redakciji “Vijesti”, a koji potpisuje direktorica Gimnazije Biljana Vučurović.
Kako su “Vijesti” ranije pisale, maturanti te škole sankcionisani su prošle sedmice zbog štrajka u septembru, kojim su izrazili nezadovoljstvo zbog poništenog tendera i odlaganja ekskurzije.
“Kako je Gimnazija obrazovno-vaspitna ustanova, dužna je da sprovodi mjere iz svoje nadležnosti. A to podrazumijeva i da ocijeni epizodno ponašanje učenika koji se nijesu obratili upravi škole da zatraže odgovore na svoje dileme. Samovoljno su stupili u štrajk koji nije bio organizovan. Mnogi učenici koji nisu dijelili stav o štrajku sa drugim svojim vršnjacima, pri ulasku u školu tokom štrajka, bili su izloženi uvredljivim porukama od onih koji su ostajali ispred škole, a pojedini nijesu dolazili u školu da se ne bi konfrontirali sa svojim drugovima koji su zagovarali takav vid protesta”, navodi se u dopisu.
Uprava škole, naglašeno je, vodi računa o svojim učenicima, pa je u obavezi da ih zaštiti od “neprihvatljivih modela ponašanja koji ih ugrožavaju”.
“Na taj način smo zaštitili i ugled Gimnazije. Posmatrajući širi društveni kontekst gdje se kao zabrinuto društvo pitamo o razlozima čestih nasilničkih ponašanja učenika u dvorištima škola širom Crne Gore, postupanje najveće i renomirane škole u skladu sa pomenutim pravilnikom ne bi trebalo da bude senzacija i novost ako želimo da utičemo da učenici realizuju najbolju verziju sebe”, ističe se.
U dopisu se napominje i da Gimnazija podržava slobodu mišljenja i protest “kao vid izraza nezadovoljstva”, ali tako da “sve strane moraju biti zaštićene”.
“Tek kada učenik iscrpi sve druge modele pokazivanja nezadovoljstva kao što su razgovor i kritičko analiziranje situacije i ne dobije tražene odgovore, kada nema želje za dijalogom sa druge strane, pripadaju mu i drugi radikalni instituti borbe, kao što je štrajk. Ipak, u pomenutom slučaju, učenici su sproveli posljednju mjeru bez želje da razgovaraju”.
Naglašeno je i da Pravilnik o kućnom redu Gimnazije “Slobodan Škerović” jasno navodi da se “u ovom slučaju može izreći vaspitna mjera - ukor odjeljenskog vijeća”.
“A učenicima je izrečena najblaža mjera za takvo kršenje Pravilnika o kućnom redu škole - opomena odjeljenjskog starješine. Škola je vaspitna ustanova i u obavezi je da vaspitno reaguje na sve oblike ponašanja. Napominjem da nema kontradikcije između mojih izjava i postupanja škole. Razumijemo nezadovoljstvo učenika koji traže da im se obezbijedi maturska ekskurzija i doživljaj koji ona nosi. Motivišući odnos svih nas učenici osjećaju svakog dana, vaspitne mjere samo onda kada je to neophodno. Pored porodice kao osnovne čelije društva, sama škola formira društvo. Ako Crna Gora želi da društvo bude bolje, mora dozvoliti da svaka ustanova nesmetano i bez pritisaka obavlja svoj posao u skladu sa postojećom normom”, zaključuje se u dopisu koji potpisuje direktorica Vučurović.
Bonus video: