Od početka godine 11 dječijih ugovorenih brakova među pripadnicima romsko-egipćanske zajednice

Najmlađe žrtve ugovorenih brakova su dvanaestogodišnja djevojčica i godinu stariji dječak, dok je najstarija djevojčica imala 16 godina

4902 pregleda 2 komentar(a)
Sa radionice, Foto: Svetlana Mandić
Sa radionice, Foto: Svetlana Mandić

Od početka godine sklopljeno je 11 dječijih ugovorenih brakova među pripadnicima romsko-egipćanske (RE) zajednice, kazala je Fana Delija iz Centra za romske inicijative (CRI). Najmlađe žrtve ugovorenih brakova su dvanaestogodišnja djevojčica i godinu stariji dječak, dok je najstarija djevojčica imala 16 godina.

"Od početka godine identifikovali smo 11 ugovorenih dječijih brakova i to u Nikšiću, Podgorici, Beranama i Tivtu.. Otprilike svake godine identifikujemo i procesuirano prema nadležnim organima od 10 do 18 slučajeva mi kao organizacija identifikujemo i procesuiramo prema nadležnim institucijama. Rijetko kada imamo da su muškarci maloljetni. U ovom slučaju sklopljen je brak između djevojčice od dvanaest i po godina i dječaka od trinaest godina iz Tivta i Podgorice. U svim ostalim slučajevima djevojčice su maloljetne, a muškarci punoljetni”, istakla je Delija, tokom dvodnevne radionice koju je CRI organizovao.

Sa radionice
Sa radionicefoto: Svetlana Mandić

Radionica je posvećena izradi mini akcionog plana za zajedničko djelovanje u suzbijanju rodno zasnovanog nasilja i dječijih brakova u RE zajednici

Prema riječima Delije, sve teže je otkriti ugovorene dječije brakove, a počinioci krivičnog djela, uglavnom je riječ o roditeljima, najčešće prolaze nekažnjeno.

"Ugovorene brakove je sve teže otkriti, jer su roditelji svjesni opasnosti i vješto prikrivaju informacije. Nažalost, imamo problem da se svake godine povećava broj maloljetničkih trudnoća što ukazuje da su ugovoreni dječiji brakovi ostali na istom, jer mi nemamo sistemsko rješenje”, istakla je Delija.

"Čak imamo porodice u kojima se roditelji i ne upozoravaju da ne mogu da čine takva krivična djela. Zbog nedostatka dokaza ta djela se ne kvalifikuju kao krivična djela trgovine ljudima, ali možemo ići u pravcu zanemarivanja djeteta. Nažalost, nemamo ni takve prijave kada je dječiji ugovoreni brak u pitanju. Djevojčice se često vraćaju počiniocima tog krivičnog djela, odnosno roditeljima”, kazala je Fana i istakla da bi se suzbili ugovoreni maloljetnički brakovi da je neophodno da država djeluje.

CRI radionica
foto: Svetlana Mandić

Centar za romske inicijative, duže od decenije predano radi na suzbijanju problema RE zajednice, a prije svega dječjih ugovorenih brakova i maloljetničke trudnoće.

Kada je u pitanju nasilje u porodici, Delija je navela da se njima žrtve rijetko javljaju, jer postoji nacionalna linija koja, nažalost, bilježi veliko broj takvih slučajeva.

"Ove godine smo imali pet slučajeva koji su nama direktno prijavile žrtve. Prije dva dana smo imali slučaj žene koja ne dolazi iz RE zajednice i koja je išla preko naše organizije".

Cilj radionice, koja je namijenjena relevantnim nstitucija i medijatorođ na lokalnom nivou koji dolaze iz RE zajednice, a koja će biti održana i u Podgorici i u Beranama, je da se uradi mini akcioni plan koji će biti realizovan, a koji će se odnositi na suzbijanje dječjih ugovorenih brakova i nasilja u porodici.

"Ukazaćemo i na značaj zašto je bitno prijaviti takve oblike nasilja kako ne bi imali šire posledice", poručila je Delija.

Radionice su održane u okviru projekta “Djelovanje svih aktera u lokalnim zajednicama za socijalnu inkluziju Romkinja i Egipćanki u Crnoj Gori” koji je finansiran od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Bonus video: