Ne smijemo dozvoliti da se o osobama s invaliditetom (OSI) govori i razmišlja samo 3. decembra. Mi smo dio društva svih 365 dana u godini. Naša prava, potrebe i doprinos zajednici ne smiju biti tema samo na posebnim datumima, već prioritet tokom cijele godine. Zato je ključ u obezbjeđivanju sistemske podrške održive, sveobuhvatne i prilagođene našim potrebama. To znači prilagođavanje javnih prostora, dostupnost obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene zaštite i svih drugih segmenata koji čine osnovu dostojanstvenog života. Sistemska podrška nije humanost, nije luksuz, nije dobra volja već obaveza ona je odraz našeg društva i naših vrijednosti“, kazao je Blagoje Šturanović, izvršni direktor nevladine organizacije (NVO) „Mozaik“, na događaju koji je ta NVO organizovala povodom obilježavanja Međunarodnog dana OSI.
Kako je istakao, članovi „Mozaika“ vjeruju i dokazuju da je promjena moguća, da su OSI ravnopravni članovi društva, s neprocjenjivim doprinosima koje mogu ostvariti samo ako budu viđeni, prepoznati i podržani. Podsjetio je na zaista velike i pažnje vrijedne rezultate koje je ta NVO postigla u prethodne tri godine – od otvaranja prvog društvenog kluba za OSI, prve modne revije osoba s invaliditetom, preko najvećeg murala u gradu, do filma koji govori o mogućnostima žena sa invaliditetom.
„Pokazali smo da je ljepota u različitostima i da invaliditet ne definiše granice nečijeg talenta i snage. Zato smo u protekle tri godine, zajedno s našim partnerima i zajednicom, radili na tome da rušimo barijere fizičke, društvene i one najteže u svijesti ljudi. Ovo nije samo dan da se prisjetimo uspjeha, već i da podsjetimo na odgovornost koju svi imamo da budemo saveznici, podrška i glas za inkluziju. Da svojim djelima pokažemo da osobe s invaliditetom ne trebaju da se prilagođavaju društvu, već da društvo treba da postane pristupačno i inkluzivno za sve“, poručio je Šturanović.
Goran Macanović, izvršni direktor Saveza slijepih Crne Gore, istakao je da OSI nemaju probleme, već samo izazove, a da je upravo najveći izazov svijest osoba bez invaliditeta, društva, donosioca odluka.
„Trudimo se da utičemo na promjenu prema osobama sa invaliditetom, sa onog milosrdnog, sažaljivog pristupa koji u OSI vidi problem, zbog njihove invalidnosti. Njihov invaliditet je samo lična karakteristika, koja ih ne čini ni manje vrijednim osobama u odnosu na druge. Sve dok ne promijenimo stav prema invaliditetu teško da ćemo imati napretke u uklanjanju fizičkih barijera“, kazao je Macanović.
Istakao je i da pokušavaju da promijene stav u pristupu donosioca odluka, kada su u pitanju prava OSI, i da odluke koje donose nijesu zbog toga da bi osobama sa invaliditetom izašli u susret, „već da bi izašli u susret sebi i zajednici koju zastupaju“.
„Opština Nikšić se trudi da nam pomogne da mijenjamo taj pristup prema osobama sa invaliditetom. Mnoge inicijative koje su pokretane i pokreću se u Opštini Nikšić u prethodnih nekoliko godina doprinose našem nastojanju da to promijenimo i sve mi to daje nadu da Opština ne gleda na OSI kroz aspekt socijalnog staranja i zaštite, već da OSI uključe u sve oblasti života“, poručio je Macanović.
Predsjednik Opštine, Marko Kovačević, je i naglasio da zadatak predstavnika lokalne samouprave, je da budu partneri u stvaranju zajednice u kojoj niko neće biti izostavljen ili izopšten.
„Ponosan sam što mogu reći da je Opština Nikšić napravila značajne korake u ovom pravcu. Zahvaljujući jačanju saradnje sa udruženjima kao što je 'Mozaik', uspjeli smo da realizujemo više inicijativa koje direktno doprinose poboljšanju kvaliteta života osoba sa invaliditetom. Posebno bih istakao uvođenje besplatnog prevoza za OSI, koji je od velikog značaja za njihovu mobilnost i samostalnost, dodijelili smo im kancelarije u neposrednoj blizini Tehnopolisa, čime smo obezbijedili uslove za njihov lakši rad i međusobnu saradnju, podržali smo otvaranje društvenog kluba 'Adapt', koji nije samo prostor za druženje već i mjesto gdje se razvijaju inkluzivne ideje i zajednički projekti“, kazao je Kovačević.
Krajem sljedeće godine, planiraju da uspostave Sekretarijat za OSI, a u međuvremenu pristupiće osnivanju opštinskog Savjeta za osobe sa invaliditetom.
„Vjerujem da je upravo uključivanje predstavnika udruženja i građana sa invaliditetom ključno za identifikovanje i adresiranje problema sa kojima se susreću. Savjet će biti glas ovog dijela naše zajednice i platforma za dijalog koji će nam pomoći da zajedno gradimo bolji Nikšić. Svjesni smo da je ovo samo početak. Čeka nas još puno posla, ali mogu da obećam da ćemo nastaviti da radimo sa istim entuzijazmom i posvećenošću. Naše društvo mora biti takvo da svi građani, bez obzira na svoje sposobnosti, imaju jednake mogućnosti za učešće, razvoj i ispunjenje svojih potencijala“, poručio je Kovačević.
Predsjednik Skupštine opštine (SO) Nikšić, Nemanja Vuković, istakao je da više od tri godine lokalna samouprava, kroz saradnju sa organizacijama i pojedincima koji se bave položajem OSI, „pokušava i uspijeva unaprijediti njihov položaj“.
„Nikšić svakim danom postaje sve pristupačniji i inkluzivniji, jer, ustupanje prostorija, donacija vozila, uvođenje servisa, prilagođavanje lokalne infrastrukture, postavljanje taktilnih traka, naljepnica na Brajevom pismu i zvučnih sistema na semaforima, prelijepi murali koji su ukrasili naš grad, i mnogo toga još, samo su dokaz toga. Planiramo da u narednoj godini postanemo prva opština u Crnoj Gori koja će u svom vlasništvu imati golbal klub gdje ćemo zajedno s njima raditi na afirmaciji tog sporta i uključivanju i pružanju mogućnosti svim OSI koje budu zainteresovane da se bave tim sportom, jer naš golbal tim pravi velike rezultate na koje svi zajedno možemo biti ponosni“, istakao je Vuković.
Prema njegovim riječima, izazovi sa kojima se suočavaju OSI veliki su i kompleksni, ali su „kreativnost i entuzijazam koji svakodnevno iskazuju u borbi sa lošim praksama i predrasudama, njihova odlučnost da budu aktivni učesnici u procesu donošenja i kreiranju odluka, vrijedni divljenja i poštovanja“.
„Nisu rijetke situacije da korisnici kolica mnogo brže priskoče u pomoć drugom čovjeku, od onih koji nemaju slična ograničenja. Osobe sa slabim vidom ili sluhom – često bolje vide, čuju i prepoznaju probleme drugih. Svojim stavom i angažmanom, zaslužili su poštovanje i povjerenje čitave naše zajednice. Njihova postignuća najslikovitije svjedoče da niko nema pravo da bude skeptičan u pogledu sposobnosti osoba sa invaliditetom da samostalno donose najvažnije odluke i aktivno djeluju u svim sferama“, kazao je Vuković i poručio da će nastaviti da u najvećoj mjeri mogućeg budu partner svima koji su spremni da vlastito znanje, energiju i vrijeme ulože u unapređivanje kvaliteta života svih građana Nikšića.
„Svi smo, nebrojeno puta, čuli da 'sloga kuću gradi'. Tako će, uvjeren sam, naša sloga sagraditi i naš Nikšić kao kuću jednako prostranu, udobnu i toplu za sve njene građane. Grad po mjeri svih nas“, zaključio je predsjednik SO.
U sklopu događaja održan je i panel „Vidljivost i osnaživanje: novi pogledi na invaliditet“.
Potpredsjednik Opštine, Mitar Goranović, kazao je da se lokalna uprava trudi da poboljša položaj OSI i da mnogi pozitivni primjeri pokazuju da je „stanje odmaklo u pozitivnom pravcu“. Podsjetio je da na brojne aktivnosti koje je lokalna uprava u prethodne tri godine realizovala, taktilne trake na ulaz u Opštinu, kancelarije koje su obilježene naljepnicama na Brajevom pismu, spuštanje ivičnjaka za lakše kretanje OSI, zvučni semafori na 12 raskrnica, obezbijeđen parking prostor (5% je zakonski propis, u Nikšiću obezbijeđeno 8%)...
Nardi Ahmetović, izvršni direktor NVO Centar za afirmaciju RE populacije, kazao je da se ta NVO trudi da otvori vrata svim zajednicama čija su prava ugrožena i koji su na jedan način zanemareni, a ne samo Romima i Egipćanima. Kako je istakao, skoro dvije godine realizuju projekte koji se odnose i na OSI, a kod njih je prošle godine bila zaposlena jedna osoba sa invaliditetom, a sada rade njih troje koji imaju radni angažman narednih šest mjeseci.
„Izazovi jesu tu, ali mi kao društvo moramo pokazati mnogo veću afirmaciju kroz pozitivne primjere. Možemo pričati, ali kroz djela treba pokazati da radimo, jer djela govore i donose rezultate“, poručio je Ahmetović.
Događaj je organizovan u sklopu projekta „Osnaži, aktiviraj, angažuj se“ , koji je podržan kroz program „Podržani=Osnaženi“, u okviru grant šeme „Aktivno učešće“ koji realizuje Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske. Program finansira EU, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.
Bonus video: