Uprava za saobraćaj ne vrši nadzor nad načinom na koji investitori, kojima odobri prekopavanje državnih puteva radi postavljanja kablova i cjevovoda, vraćaju te puteve u prvobitno stanje nakon izvođenja radova.
Proizilazi to iz odgovora koje su “Vijesti” dobile od Uprave za saobraćaj na set pitanja u vezi toga zašto ovaj državni organ omogućava brojnim firmama da uz simboličnu nadoknadu prekopavaju državne puteve, često puta i višekratno na istim dionicama.
Najnoviji takav slučaj bio je nedavno na Jadranskoj magistrali u mjestu Opatovo u Tivtu, gdje je cesta prekopana četvrti put za četiri godine.
Uprava za saobraćaj je najnoviju dozvolu za kopanje magistrale dala firmi “CG projekt”, kojoj je trebalo da od trafostanice u blizini bivšeg vojnog objekta Opatovo dovede elektrokabal do svog nekoliko stotina metara udaljenog gradilišta novih objekata koje će ta firma uskoro početi da pravi u Tivtu.
Postupajući po zahtjevu te firme od 15. oktobra, Uprava za saobraćaj “CG projektu” izdala dozvolu da ovaj iskopa rov u jednoj traci Jadranske magistrale (državnog magistralnog puta M-11, dionica Tivat-Lepetane) u dužini od 320 metara, kao i dva poprečna prekopa ove saobraćajnice “radi postavljanja priključnog elektrokabla za napajanje planiranog objekta mješovite namjene na katastarskim parcelama 32/2, 32/5, 32/7, 32/2 i 32/2 KO Donja Lastva, opština Tivat”. Iako je “CG projekat” ove radove završio u relativno kratkom roku, ovo je bilo čak četvrto po redu kopanje jedne te iste dionice Jadranske magistrale u posljednje četiri godine. Prvo je 2020. godine ovuda Regionalni vodovod provukao trasu svog cjevovoda od Tivta prema Herceg Novom, potom je dvije godine zaredom budvanska firma “Electro Team” za potrebe Crnogorskog-elektrodistributivnog sistema (CEDIS) kopala rov i polagala novi 35kV elektrokabal za napajanje Tivta iz pravca Herceg Novog, da bi potom u maju ove godine budvanska kompanija “Gugi commerc” prekopala put radi provlačenja elektrokabla za napajanje objekta svog budućeg hotela kojeg gradi na Opatovu. Nakon što je cesta prekopana, kolovoz je “zakrpljen” na nekvalitetan način o čemu svjedoče brojne deformacije profila magistrale koje su se u međuvremenu pojavile, odnosno manja ili veća oštećenja i rupe na samom asfaltnom zastoru.
Na pitanje ko u slučajevima kada Uprava odobri firmama da prekopavaju državnu putnu infarstrukturu radi realizacije svojih projekata, treba da obezbijedi i plati nadzor koji će garantovati da je nakon prekopavanja državna cesta po pravilima struke kvaltetno vraćena u prvobitno stanje, iz Uprave nisu direktno odgovorili.
“Uprava za saobraćaj vrši poslove definisane članom 17 Zakona o putevima i shodno zakonskoj važećoj regulativi ne može da vrši stručni nadzor nad izvođenjem radova”, naveli su iz Uprave.
Oni su citirali odredbe Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata koje se odnose na obaveze stručnog nadzora prilikom izvođenja građevinskih radova, navodeći da je nadzor u slučaju da konstatuje nedostatke, obavezan da od investitora traži njihovo otklanjanje, a ako ovaj to ne učini, nadzor je dužan da obavijesti inspekciju. Nisu međutim, precizno odgovorili ko je dužan da angažuje i plati nadzor u slučajevima kada investitor radi postavljanja neke infrastrukture, zbog toga prekopava državne puteve.
“Podnosioci zahtjeva (investitori) prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za postavljanje instalacija (komunalnih, vodovodnih elektroenergetskih i slično) moraju da dostave građevinsku dozvolu/prijavu gradnje, kao i saglasnost i uslove od javnog preduzeća za priključenje na mrežu (kanalizacija, vodovod, elekroenergetsku, PTT i drugu). Prilikom izadavanja odobrenja za izvođenje radova na javnim državnim putevima (u parcelama javnog državnog puta) Uprava za saobraćaj zahtijeva izradu Elaborata privremene saobraćajne signalizacije tokom izvođenja radova i propisuje dodatne posebne uslove, što sve treba da prati i kontroliše stručni nadzor”, naveli su iz Uprave.
To znači da u ovim slučajevima nadzor nad time kako investitor u prvobitno stanje vraća državne puteve nakon što ih je prekopao, “na papiru” obavlja nadzor koji je on sam angažovao, a što je direktni konflikt interesa jer je investitoru u interesu da ima što manje troškove oko kvalitetnog vraćanja prekopanog puta u prvobitno stanje.
Uprava za saobraćaj dužna je da investitorima koju postavljaju infrastrukturu dozvoli da je oni uz nadoknadu postave u trupu ili pojasu državnog puta u svim slučajevima gdje su važećom prostorno-planskom dokumentacijom predviđene trase za prolazak te infastrukture kroz već ranije sagrađene puteve. Crna Gora je jedna od rijetkih država u svijetu koja dozvoljava takav odnos prema državnoj drumskoj saobraćajnoj mreži i koju nemilice prekopavaju kako kome treba, umjesto da se to, ako se već mora raditi, učini jednokratno i onda u trup puta postavi kanal dovoljno velik da se kroz njega naknadno provlače sve cijevi i kablovi koji treba tuda da prođu.
Na pitanje kada će Uprava prestati da raznim državnim ili privatnim investitorima u Tivtu dozvoljava prekopavanje državne drumske saobraćajne infrastrukture u toj opštini, s obzirom na brojne negativne posljedice koje takvi zahvati ostavljaju na puteve o kojima ovaj organ treba da vodi brigu, iz Uprave su saopštili da je to “kompleksno pitanje”.
“Uprava nije spremna da blokira izgradnju objekata u skladu sa planskom dokumentacijom - nijedan objekat ne može se staviti u funkciju bez priključenja na komunalnu, vodovodnu, elektro, telekomunikacionu i drugu mrežu. Što se tiče Crne Gore, komunalna, vodovodna, elektromreža je slabo razvijena zbog dugogodišnjih neulaganja. Uz to svi planovi uglavnom infrastrukturu planiraju u koridorima puteva što prilikom realizacije uslovljava radove u putu i uz put”, naveli su iz Uprave.
Bonus video: