Svaki peti nastavnik prirodnih nauka u crnogorskim osnovnim i srednjim školama zapravo se nije školovao za rad u prosvjeti.
Prema podacima Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, od 800 nastavnika i profesora prirodnih nauka, njih 648 ima završene studijske programe matematike, fizike i hemije. Nešto više od petine - njih 152, predaje te predmete iako dolaze iz srodnih nauka.
Iz prosvjetnog resora “Vijestima” su odgovorili da crnogorski obrazovni sistem “godinama ima nedostatak kadra iz prirodnih nauka”.
“...Što je hronični problem našeg društva. Kako bi se riješio problem, neophodno je analizirati ga, ispitati uzroke i pronaći način kako bi se motivisali studenti da se opredijele za studiranje na nastavničkim smjerovima”, rekli su iz MPNI.
Prema njihovim riječima, u zavisnosti od regije, u deficitu su kadrovi iz oblasti matematike, ali i iz fizike i hemije.
“Jedan od razloga je što se učenici koji završavaju srednju školu radije odlučuju da studiraju društvene ili humanističke nauke, prije nego prirodne ili tehničke. Pored rada u školi, matematičari mogu da nađu zaposlenje u IT sektoru, bankama, privredi i drugim sektorima”, kazali su iz institucije kojom rukovodi Anđela Jakšić Stojanović.
Iz Ministarstva prosvjete poručili su da će aktuelizovati pitanje pedagoške, psihološke, didaktičke i metodičke grupe predmeta, dodajući da su oni neophodni nastavničkim zvanjima.
Prema njihovim riječima, studente, pored redovnih stipendija, motivišu i “stipendijama koje su namijenjene studentima iz oblasti prirodnih nauka”.
“Podsjećamo da tokom Dana otvorenih vrata studenti i profesori sa crnogorskog univerziteta, maturante na neposredan način informišu o obrazovnim programima iz prirodno-matematičke grupe predmeta. Nedavno su uspostavljeni kontakti sa strukovnim udruženjima STEM nauka, pa se i na taj način pokušava prevazići ovaj dugogodišnji problem deficitarnog kadra u školama”, kazali su.
Naglašavaju i da su u toku razgovori sa Univerzitetom Crne Gore (UCG) u vezi sa otvaranjem novih studijskih programa na crnogorskim fakultetima.
“Dakle, ovom problemu će se pristupiti na sveobuhvatan način kako bi se mladi ljudi motivisali da budu dio nastavnog procesa i svoje znanje prenesu budućim generacijama”, pojasnili su iz MPNI.
Nastavnički poziv neatraktivan
Predsjednik Sindikata prosvjete Crne Gore Radomir Božović “Vijestima” je rekao da je “odavno poznato da je nastava fizike, matematike i drugih predmeta nestručno zastupljena”.
“Konkretno, za matematiku Zavod za školstvo (ZSŠ) baratao je podatkom da svaki treći nastavnik matematike u osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori je nestručno zastupljen. Mislim da se, u međuvremenu, situacija i malo pogoršala. Velik je broj nastavnika matematike, fizike, biologije i hemije koji su nestručno zastupljeni”, kazao je Božović.
Napomenuo je da to predstavlja veliki problem crnogorskom obrazovnom sistemu koji, tvrdi on, nije nastao preko noći.
“Godinama se to dešava, zato što je nastavnički posao postao stresan. Nasilje nad nastavnicima, uslovi rada, pritisci roditelja i učenika, rad u učionici, uprave koje ponekad ne znaju da se snađu u odnosu između nastavnika i roditelja i učenika”, kazao je on.
Božović je naglasio da je sve veći broj mladih koji izbjegavaju da studiraju na fakultetima za prirodne nauke.
“Nijesu atraktivni ni zbog plate. Naša plata je, sa posljednja dva uvećanja, dovedena na nivo pristojnosti. Naša plata zahtijeva dodatna uvećanja ne bi li se atraktivnost profesije popravila... Problem je očigledan i velik”, ocijenio je predsjednik Sindikata prosvjete.
Istakao je treba privoljeti mlade ljude da studiraju prirodne nauke.
“Dešava nam se i da kad završe, pa iskuse rad u školama, jedva iščekaju priliku da pređu u privatni sektor ili državna preduzeća. Baš zbog toga što je posao postao stresan, a nije dovoljno plaćen. Dakle, nastavnički poziv je, trenutno, neatraktivan posao. Proces nam treba da bismo podigli profesiju na viši nivo i da bismo vratili dostojanstvo profesije...”, zaključio je Božović.
I Zavod za školstvo identifikovao nestručnu nastavu
Nedostatke koji se odnose na oblast nastave i učenja posebno iz oblasti prirodnih nauka identifikovale su i kontrole Zavoda za školstvo.
Nadzornici su utvrdili da je nastava matematike, fizike, hemije i biologije u pojedinim školama nestručno zastupljena.
“Određeni broj mladih nastavnika ne vlada u odgovarajućoj mjeri pedagoškim i metodičkim znanjima. Nastava nije usmjerena na razvijanje strategija učenja, kritičkog mišljenja i kreativnosti učenika. Nastavnička pitanja nijesu u dovoljnoj mjeri raznovrsna i usklađena sa kriterijumima ocjenjivanja. Na pojedinim časovima izostaje samostalnost učenika u radu, a usmena produkcija nije na odgovarajućem nivou...”, naglasili su iz Zavoda.
Škole su kontrolisane tokom 2023. i u prvoj polovini 2024. Tek dvije od 91 ustanove ocijenjene su kao veoma uspješne tokom eksternog utvrđivanja kvaliteta obrazovno-vaspitnog rada koje sprovodi Zavod za školstvo (ZZŠ).
Kako su ranije “Vijestima” kazali iz Zavoda, nije bilo ocjene “ne zadovoljava”, kao “uspješno” je ocijenjeno 87 ustanova, dok su dvije škole dobile ocjenu “zadovoljava”.
Iz Zavoda naglašavaju da je u visokom procentu obrazovno-vaspitnih ustanova bilo primjera rizičnog ponašanja, da je preveliki procenat dodijeljenih diploma “Luča” u odnosu na ukupan broj učenika završnih razreda u školama, da u pojedinim obrazovno-vaspitnim ustanovama postoje slučajevi omalovažavanja, zlostavljanja i vrijeđanja učenika od strane nastavnika, nejednakog ocjenjivanja...
Bonus video: