Gotovo trećina stanovništva Crne Gore koristi duvanske proizvode, saopšteno je juče na Crnogorskoj konferenciji o kontroli pušenja, koja je ove godine posvećena zaštiti djece od duvanske industrije.
“Svaki korak prema konzumaciji duvanskih proizvoda može da vodi ka ozbiljnim bolestima zavisnosti i posljedicama koje nažalost često dovode do teških oboljenja, pa čak i do smrtnog ishoda”, poručio je direktor Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Aleksandar Radović.
Konferenciju je organizovalo Crnogorsko društvo za borbu protiv raka (CDPR) u saradnji sa KCCG, Institutom za bolesti djece i Ministarstvom zdravlja Crne Gore.
“Naš ključni cilj je da iz Instituta za bolesti djece uputimo snažnu poruku javnosti o opasnostima koje prijete od korišćenja duvanskih proizvoda, a koji naizgled počinju kao naivni nestašluci”, poručio je Radović.
Istakao je da djeca ne bi smjela da budu u bolnicama zbog problema koje kao društvo možemo da spriječimo.
“Konzumacija duvana je jedan od tih problema, pa pored klasičnih cigareta danas su pred djecom izazovi u vidu elektronskih cigareta, snusa i drugih duvanskih proizvoda koji nažalost postaju lako dostupni i privlačni našoj djeci”, kazao je direktor KCCG.
Radović je posebnu pažnju skrenuo na pojam pasivnog pušenja.
“Djeca koja se nalaze u okruženju osoba koje konzumiraju duvan podjednako su ugrožena kao i sami konzumenti”, kazao je Radović.
On je kazao i da je važno prilagoditi poruku poslatu djeci vremenu u kojem živimo.
“Djeca današnjice neće tražiti informacije u medicinskim publikacijama niti će gledati večernje vijesti, ali će provesti neko vrijeme na platformama poput Tik Toka, Instagrama i drugih digitalnih kanala. Ako uspijemo preko tih kanala da im predstavimo sve opasnosti konzumacije duvana, imamo šansu da ih odvratimo od loših izbora”, poručio je Radović.
Generalna direktorka Direktorata za kontrolu kvaliteta zdravstvene zaštite i unapređenje ljudskih resursa, Irena Šubarić, kazala je da je prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) pušenje glavni uzrok plućnih oboljenja u svih 27 zemalja članica Evropske unije.
Ona je kazala da su djeca nerijetko izložena pasivnom pušenju, te da su ona i sklonija infekcijama, astmi, ali i hroničnom opstruktivnom oboljenju pluća.
Bonus video: