Na dvije stare deponije u Tivtu hiljade kubika smeća

Ministarstvo ekologije bilježi pet neuređenih i nelegalnih odlagališta otpada u Tivtu, nezvanično ima još nekoliko. Lovanja zatvorena prije deceniju, ali se i dalje povremeno nelegalno odlaže građevinski šut i drugi otpad

10276 pregleda 9 komentar(a)
Lokacija divljeg odlagališta između Seljanova i Podkuka, Foto: Siniša Luković
Lokacija divljeg odlagališta između Seljanova i Podkuka, Foto: Siniša Luković

Na području opštine Tivat prema podacima Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, postoji pet neuređenih, odnosno nelegalnih odlagališta otpada na kojima je više od 250.000 kubika raznovrsnog otpada.

Kako se navodi u Izvještaju o sprovođenju Državnog plana upravljanja otpadom u Crnoj Gori za 2023. godinu koji je pripremilo to ministarstvo i nedavno usvojila Vlada, najveće neuređeno odlagalište otpada u Tivtu je Sinjarevo, odnosno tzv. Lovanja I, koje je dio nekadašnjeg zvaničnog odlagališta smeća za Kotor, Tivat i Budvu.

Ta lokacija se inače, većim svojim dijelom nalazi na administrativnoj teritoriji opštine Kotor, a na njoj se prema procjenama Ministarstva nalazi ukupno oko 150.000 kubika miješanog komunalnog i građevinskog otpada. Deponija na Lovanji zvanično je zatvorena prije desetak godina, ali se i dalje povremeno nelegalno odlaže otpad, prvenstveno građevinski šut, ali i metalni otpad i stare automobilske gume koje sakuplja dio Roma koji žive u improvizovanom i nelegalnom naselju Lovanja.

Drugo neuređeno odlagalište otpada u Tivtu je bivša tivatska deponija smeća Grabovac u Krtolima, koja je zatvorena 2001. godine i na kojoj se prema procjenama nalazi oko 100.000 kubika miješanog komunalnog i građevinskog otpada. Za razliku od Sinjareva, ova lokacije je u međuvremenu djelimično sanirana zatrpavanjem ranije odloženog otada zemljom, a na njoj je čak obavljeno i djelimično pošumljavanje u akcijama sadnje tom terenu primjerenih biljaka koje Opština Tivat redovno organizuje najmanje jednom godišnje. Tu su, pored ostalog, proteklih godina sađene nove masline, košćele, divlji šipkovi i iglice.

Prema Izvještaju Ministarstva, nelegalna odlagališta otpada u Tivtu evidentirana su u Gornjim Đuraševićima, gdje je prema procjenama deponovano ukupno oko 150 kubika miješanog komunalnog i građevinskog otpada uz trasu cjevovoda prema Radovilćima, gdje je oko 300 kubika miješanog komunalnog i građevinskog otpada, te u uz trasu cjevovoda između Novosadske ulice na Seljanovu i naselja Podkuk gdje je oko 200 kubika nelegalno odloženog miješanog komunalnog i građevinskog otpada.

Tivatsko Komunalno preduzeće konstantno nastoji da čisti ove lokacije i sa njih uklanja nelegalno deponovani otpad, ali nesavjesni građani i dalje tamo bacaju prije svega građevinski šut i gabaritni otpad, uprkos nastojanjima Komunalne inspekcije i Komunalne policije da ih u tome osujete i sankcionišu.

Na području opštine Tivat osim pet nelegalnih ili neuređenih odlagališta otpada koje je u svom Izvještaju navelo Ministarstvo ekologije, postoji i još nekoliko lokacija na kojima se u posljednje vrijeme intenzivno nelegalno deponuje građevinski otpad i zemlja iz iskopa na gradilištima. Ovo je posebno karakteristično za područje Krtoljskog polja i okolinu Solila gdje se svakodnevno mogu vidjeti kamioni kiperi sa zemljom i građevinskim šutom koji taj materijal nelegalno istovaraju na državnoj, ali još češće na privatnoj zemlji čiji su vlasnici to uz novčanu nadoknadu dozvolili građevinarima, pod izgovorom da tako “ravnaju i nasipaju” svoja imanja. Ova nelegalna praksa devastacije nekadašnjeg poljoprivrednog zemljišta poprimila je takvog maha da su zbog nje ugroženi ili već potpuno zatrpani prirodni potoci i vještački odvodni kanali u polju, odnosno izmijenjena konfiguracija terena do te mjere da trasa lokalnog puta Tivat-Radovići na potezu od kotorske raskrsnice na Jadranskoj magistrali do kružnog toka u Solilima nerijetko biva potpuno poplavljena prilikom gotovo svakih obilnijih padavina.

Bonus video: