Građane Budve preglomazna i nefunkcionalna opštinska administracija naredne godine koštaće deset miliona eura, koliko novca je budžetom za 2025. projektovano za isplatu samo zarada zaposlenih u lokalnoj upravi. U to nisu uračunati zaposleni u javnim ustanovama, institucijama sporta, opštinskim preduzećima i lokalnom mediju, za koje će iz budžeta biti dodatno izdvojeno još 15 miliona eura, od kojih gro novca ide na plate.
Da je stavka za zarade zaposlenih premašila granicu izdržljivosti, svjedoči i to da je nacrt budžeta za narednu godinu, u koji su “Vijesti” imale uvid, projektovan na 64,1 milion eura, što znači da će najmanje četvrtina otići na plate zaposlenima kako u Opštini, tako i službama, ustanovama i firmama, koje su na opštinskim jaslama.
To je svojevrsni rekord u istoriji Budve, u kojoj se iz godine u godinu dio koji se odnosi na plate samo uvećava, dok ostale stavke bitne za razvoj grada stagniraju ili neznatno rastu. Primjera radi, budžetom za 2023. godinu za plate u opštinskoj administraciji bilo je projektovano 7,2 miliona eura, a za ovu godinu plan je bio devet miliona eura.
To što će naredne godine u opštinskoj kasi biti 64 miliona eura doprinijelo je 17 miliona eura, koje nijesu utrošeni ove godine, uglavnom za investicije, zbog čega će biti prebačeni u narednu. Ključne stavke koje i dalje pune gradsku kasu i naredne godine su porezi i komunalije, upravo novac koji se naplaćuje od građana.
Kako piše, za bruto zarade biće izdvojeno 8.814.373 eura, dok za ostala lična primanja još dodatnih 1.163.000 eura. U ostala lična primanja su ubrojene naknade za odbornike u iznosu od 170 hiljada eura, 50 hiljada za otpremnine, jubilarna nagrade od 20 hiljada, dok stavka “ostale naknade” iznosi 923 hiljade eura iz koje se crpe naknade za zaposlene po ugovoru o djelu i privremeno-povremenom angažovanju.
Kada je riječ o transferima institucijama, naredne godine biće potrošeno deset miliona eura. Najviše novca ide JU Muzeji i galerije Budve (1,4 miliona eura), RTV Budva (1,1 milion), Grad teatar 1,3 miliona eura, Sportsko-rekreativnom centru Budva 750 hiljada, Mediteranskom sportskom centru 750 hiljada, Narodnoj biblioteci Budva 750 hiljada, dok je institucijama sporta opredijeljno 1,7 miliona eura. Za manifestacije i projekte naredne godine biće iz gradske kase opredijeljeno 500 hiljada eura, za obrazovanje 415 hiljada, a za zdravstvenu zaštitu 200 hiljada eura.
Pod stavkom “ostali transferi” predviđena je potrošnja od 5,2 miliona eura i to 1,73 miliona eura je transfer Komunalnom preduzeću, 1,6 miliona za preduzeće Otpadne vode, dodatnih 1,2 miliona eura Komunalnom preduzeću za odvoz posebnog otpada, Dnevnom centru za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju 400 hiljada, Pogrebnim uslugama 260 hiljada, Akademiji znanja 110 hiljada.
Da je Budva neslavni šampion kada je riječ o broju zaposlenih koji se nalazi na gradskim jaslama potvrdili su podaci Ministarstva finansija po kojima u Opštini i javnim preduzećima, ustanovama kulture i lokalnom mediju, radi čak 1.771 radnik, a procjena je da ih ima još 500.
To je, kako su “Vijesti” uoči novembarskih lokalnih izbora objavile, objelodanio mnistar finansija Novica Vuković na skupštinskom zasijedanju, odgovarajući na pitanje poslanika DPS-a Nikole Milovića.
Prema tim podacima, u organima lokalne samouprave radi čak 519 radnika od kojih 394 na neodređeno vrijeme, njih 95 imaju ugovore o privremenim i povremenim poslovima, dok je 30 radnika angažovano putem ugovora o djelu. U javnim ustanovama radi ukupno 217 radnika od kojih 192 na neodređeno vrijeme, 17 na određeno vrijeme, pet po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, a tri putem ugovora o djelu.
Prema podacima Ministarstva finansija, najviše ih je zaposleno, kada je riječ o javnim ustanovama, u Muzejima i galerijama Budve. U toj ustanovi 75 radnika je na neodređeno vrijeme, pet po ugovoru o privemenim i povremenim poslovima, a tri su na ugovor o djelu, što znači da ih je ukupno 83.
U Narodnoj biblioteci trenutno radi 21 radnik od kojih 20 na neodređeno, a jedan na određeno vrijeme. U JU Dnevni centar za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju “Biseri” zaposleno je 17 radnika od kojih 11 na neodređeno, a šest na određeno vrijeme. U JU Grad teatar radi 31 radnik na naeodređeno vrijeme, dok je u RT Budva zaposleno 65 radnika od kojih 55 na neodređeno, a 10 na određeno vrijeme.
U TO Budve zaposleno je ukupno 165 radnika, od kojih 53 na neodređeno, 70 na određeno vrijeme, 40 je angažovano po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, a dva radnika imaju ugovore o djelu.
Svakako najviše radnika zaposleno je u privrednim društvima čiji je osnovač Opština Budva, čak njih 870.
Najviše radnika je u Komunalnom preduzeću, njih 290. Od tog broja, 153 su na naodređeno, 43 na određeno vrijeme, dok 94 radnika radi preko agencije. Veliki broj radnika ima i Vodovod i kanalizacija, ukupno 245 i svi imaju ugovore na neodređeno vrijeme.
U Parking servisu zaposleno je 116 radnika, od kojih 78 na neodređeno, 17 na određeno, a 21 je angažovan preko agencije. U opštinskom preduzeću Otpadne vode zaposlenih je 28, od kojih 24 na neodređeno, tri na određeno vrijeme, a jedan radnik ima ugovor o djelu. U preduzeću Pogrebne usluge radi njih 23 od kojih 22 na neodrađeno i jedan na određeno vrijeme. U Mediteranskom sportskom centru ima 61 radnik od kojih 53 na neodređeno, sedam po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, a jedan putem ugovora o djelu.
U Mediteran reklamama zaposleno je 50, na neodređeno 45, jedan na određeno vrijeme, a četiri putem ugovora o privremenim i povremenim poslovima. U SRC Budva ukupno ima 39 radnika, njih 37 na neodređeno vrijeme i dva putem ugovora odjelu, dok u Akademiji znanja je zaposleno 18 radnika na neodređeno vrijeme.
Iako je veliki broja zaposlenih, Opština i njena preduzeća su proteklih pola godine u toku izbornih kampanja, prvo za majske, a potom i novembarske izbore raspisivale serije oglase za prijem radnika.
Bonus video: