Stijena nad porodičnom kućom u Pljevljima za nemiran san

Opština navodno nemoćna da bilo šta uradi jer je riječ o veoma rizičnom poslu

15982 pregleda 43 reakcija 15 komentar(a)
Strahujemo za živote: Čolović ispred kuće, Foto: Goran Malidžan
Strahujemo za živote: Čolović ispred kuće, Foto: Goran Malidžan

Pljevljak Igor Čolović i njegova porodica svakodnevno strepe zbog dijela stijene teške više tona, koja prijeti da se odvali i obruši na njegovu, ali i kuće neposredno ispod nje, na strmoj padini u pljevaljskom naselju Ševari.

Čolović kaže da se više puta obraćao nadležnim u lokalnoj upravi, a oni Direktoratu za vanredne situacije, ali da do sada niko ništa nije preduzeo da se problem riješi, iako je, kako kaže, samo pitanje vremena kada će se dio napukle stijene odvaliti.

“Već duže živimo u strahu da će se dio stijene teške dvadesetak tona otcijepiti i ugrožiti naše živote i imovinu. Ovaj problem je počeo još prije deset-petnaest godina, ali nije bio ovoliki. Ja sam molio odgovorne u opštini da riješe ovaj problem, ali su se oni uvijek hvatali za legalizaciju s obzirom na to da su kuće na ovom dijelu bespravno podignute. Svake zime je stijena u sve gorem stanju. Pismeno sam se obraćao nadležnima u opštini, ali niko ništa konkretno nije uradio. Sve stručnjaka što je bilo dolazilo je i svi su rekli da oni ovdje ne bi smjeli zanoćiti. Mi moramo jer nemamo gdje drugo”, rekao je Čolović za “Vijesti”.

Na dijelu stijene, dodaje on, koja je natkapila ostatak stijenske mase, pojavile su se pukotine široke više centimetara, u šta se uvjerio i reporter “Vijesti”.

Čolović priča da se više puta posljednjih godina obraćao opštini za pomoć, a da je posljednji put to uradio prije tri mjeseci kada se zahtjevom obratio i aktuelnom predsjedniku Opštine Pljevlja Dariju Vranešu.

“Obraćam vam se već nekoliko puta da ćete nešto preduzeti po pitanju već vama poznatog problema sa stijenom koja svakim danom sve više ugrožava prvenstveno živote mojih ukućana, mojih komšija i prolaznika Ulicom oslobođenja. S obziorm na to da ste ponudu za rješavanje problema dobili još 17.9.2023, tačnije prije 11 mjeseci, a i dalje ništa niste preduzeli, a i meni niste dali bilo kakav odgovor na sva moja obraćanja vama, želim da vas obavijestim da ću ukoliko u narednih 15 dana ne preduzmete nešto, smatrati to odbijenicom sa vaše strane. Samim tim biću prinuđen da se obratim većim institucijama. Nadam se da ćete ovo moje obraćanje, kao i opasnost kojoj smo izloženi shvatiti mnogo ozbiljnije od prethodnih i da ćete, ipak, nešto riješiti”, navodi se u dopisu kojeg je Čolović 6. septembra uputio predsjedniku Vranešu.

Zvali Direktorat za vanredne situacije da pomogne

Vraneš je “Vijestima” kazao da je dva puta obišao ovo mjesto i da se lično uvjerio u opasnost koja prijeti od obrušavanja stijene.

Naveo je i da je zbog složenog i visoko rizičnog posla opština nemoćna bilo šta da uradi i da su se obradili Direktoratu za vanredne situacije.

I prethodni komandir Službe zaštite i spasavanja Goran Čavić uputio je još početkom marta 2023. direktoru Direktorata za vanredne situacije Miodragu Bešoviću zahtjev za pomoć u rješavanju ovog problema, jer oni “nemaju iskustva i kapaciteta” za njegovo rješavanje.

“Na udaljenosti 15 metara od stambenog objekta u Ulici oslobođenja 140, došlo je do pojave pukotina u stijenskoj masi koja prijeti da se odroni i ugrozi ljudske živote i imovinu građana. Parcela na kojoj se nalazi stijena kojoj prijeti obrušavanje je u vlasništvu Crne Gore i data je na raspolaganje Opštini Pljevlja. Obilaskom lica mjesta utvrđeno je da je stijena oštećena dejstvom egzogenih faktora i da postoji velika bojazan da će pod dejstvom prirodnih sila doći do njenog obrušavanja. Veliki problem za bilo koje radove leži u činjenici da se radi o veoma nepristupačnom terenu gdje ne postoji prilazni put, kao i da je ugao nagiba terena veoma veliki. S obzirom na to da nemamo iskustva i kapaciteta za rješavanje ovog problema, molimo vas da nam pomognete i uključite se u rješavanje istog kako ne bi bili ugroženi životi i imovina građana”, naveo je Čavić u obavještenju upućenom Direktoratu za vanredne situacije.

Opasnost vidljiva okom
Opasnost vidljiva okomfoto: Goran Malidžan

“Vijesti” juče nijesu uspjele da dobiju informaciju da li su i kakav odgovor dobili od Direktorata za vanredne situacije.

Čolović kaže da je inžinjer rudarstva Velizar Anđelić dostavio Opštini predlog rješenja zaštite kuća od odrona stijene. Predložio je da se uradi prilazni put do stijene, a potom uklone labavi dijelovi stijene.

“Odvojene komade rasporediti duž radnog plenuma a po potrebi ih utisnuti hidrauličnim čekićem. Dio stijene koja je zapukla neposredno iznad pomenutog domaćinstva a koja je velikih gabarita bilo bi opasno odvaljivati jer bi tom operacijom ugrozili objekte ispod. Predlažem da taj dio stijenskog masiva treba ankerisati za neporemećeni dio masiva. Ankerisanje izvršiti čeličnim ankerima a potreban broj ankera odrediti nakon statičkog proračuna. Nakon toga na cijeloj dužini stijenskog masiva postaviti čeličnu mrežu sa određenim brojem ankera”, naveo je Anđelić u predlogu.

Prethodno je raniji direktor Direkcije za imovinu Nenad Rubežić obavijestio Čolovića da je zbog nepristupačnosti terena jedino moguće ugraditi zaštitnu mrežu - spajder pletiva, kao i veliki broj ankera koji bi uspjeli da zadrže stijenu i ublaže njen pad, odnosno sačuva bezbjednost građana koji se nalaze u kućama ispod stijene.

Bonus video: