Simboličnom sadnjom 20 sadnica na deponiji Mislov do ozvaničen je završetak prve faze sanacije i najavljen početak pomenutog prostora koji je godinama bio najveća crna tačka Nikšića.
"Veliki uspjeh kako Opštine Nikšić, tako i resornog ministarstva i uspjeh Crne Gore, ali i svih ekoloških aktivista koji misle dobro životnoj sredini ove zemlje. Ovo je odličan obrazac koji možemo koristiti i u drugim slučajevima, s obzirom da u Crnoj Gori, na žalost, ima veliki broj deponija koje nijesu tretirane na isti način, tako da smatram da je Mislov do dobar obrazac koji ćemo koristiti i za druge slučajeve", kazao je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić.
Odlaganje gradskog otpada na deponiji Mislov do, na površini od oko dva hektara, počelo je 2003. godine. Tada je rečeno da će deponija biti privremenog karaktera i zatvorena nakon pet godina. Mještani su više puta organizovali proteste, a požari i dim koji je znao i da sedmicama prekrije grad, nijesu rijetka pojava.
Ekolozi su godinama upozoravali na opasnost koja prijeti od deponije koja, prema njihovim riječima, ni u danima kad je postala privremena nije zadovoljavala propisane standarde.
"Ovo je veliki dan za Nikšić jer smo riješili najveći problem našeg grada i jedan od najvećih problema Crne Gore. Problem koji je 20 godina opterećivao Nikšić i na čijem se rješavanju, do našeg preuzimanja apsolutno nije ništa radilo već su se problemi gomilali, a time i odgovornost koja će biti utvrđena u narednom periodu budući da smo mi i Ekološki pokret Ozon kome se zahvaljujem na podršci u cijelom ovom procesu, podnijeli i niz krivičnih prijava u prethodnim godinama", kazao je predsjednik Skupštine opštine Nikšić, Nemanja Vuković.
Paralelno sa problemom rješavanja deponije, kako je Vuković istakao, stvarali su pretpostavke za izgradnju Centra za upravljanje otpadom.
"Prema tome idemo uz podršku Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Svjetske banke. Trenutno se vrši pretovar otpada u Željezari koji se deponuje na deponiji Livade. To je prelazno rješenje do izgradnje Centra. Ono što je sigurno, Nikšić neće imati novu deponiju – rješavanjem jednog problema nećemo generisati druge, već ćemo cijeli sistem upravljanja otpadom u narednom periodu uskladiti sa najvišim evropskim standardima, uz podršku ministarstva, Vlade i međunarodnih partnera", poručio je Vuković.
Prema njegovim riječima, do kraja godine treba da stigne specijalizovano vozilo za transport otpada, planirana je nabavka još jednog vozila s presom, raspisan je tender za izradu transfer stanice i u toku je izrada šest preliminarnih studija za izgradnju Centra za upravljanje otpadom, koja će dati dodatne smjernicena na koji način je to potrebno graditi.
Prva faza sanacije deponile koštala je oko pola miliona eura, dok će druga faza označiti njenu konačnu rekultivaciju, a zajedno sa ekološkim aktivistima isplaniraće kako da taj prostor pretvore u nešto kreativno. Opština namjerava i da zemljište na kome se nalazila deponija otkupi od privatnika kome je duže od dvije decenije plaćan zakup.
"Ono što je bitno, deponija više ne funkcioniše kao deponija i ne predstavlja opasnost po zdravlje građana i životnu sredinu. Simbolično sadimo drveće kao poruka da Mislov do nije više opasnost za grad i građane i da ovdje više neće biti otpada", poručio je Vuković.
Sanaciju deponije izvršila je firma "Tekon" iz Beograda.
Tehnički direktor te firme, Dimitrije Stevanović, objasnio je da su urađeni hitni elementi sanacije I da su ugašeni svi akutni podzemni požari, kao i da je djelimično spriječen prodor ocijednih voda koje su pravile dodatne probleme.
"Dio toga je urađen sad, a dio će se razraditi kroz projekat sanacije. Građani ne treba da brinu jer više ne možemo imati onaj toksičan efekat na grad i društvo. Ova deponija 'živi', sliježe se, radi. Potrebno je neko vrijeme da se sav otpad, koji se dvadesetak godina ovdje odlagao, a poslednji prije šest mjeseci, slegne. Mi ovdje stojimo praktično na istoriji jednog dijela ponašanja koje nije bilo dobro", kazao je Stevanović.
Prema njegovim riječima, firma "Tekon" ima obavezu da narednih 25 mjeseci vrši monitoring deponije i intervenišu ukoliko dođe do bilo kakvih pojava.
"Finalna sanacija podrazumijeva postavljanje folija, obaranje kosina na prihvatljive, rješavanje tehnologije zatvaranja deponije. Smanjena je količina voda koje dolaze na deponiju, sada je potrebno uraditi monitoring i kroz pitanje sanacije zatvoriti na adekvtan način. Vjerujemo da će stanje biti stabilno u narednom periodu ali ćemo po potrebi biti spremni da reagujemo", poručio je Stevanović i dodao da je projekat finalne sanacije potrebno uraditi u skladu sa evropskom direktivom i nacionalnim propisima.
Bonus video: