IMCG: Rukovodstvo Skupštine da medijima obezbijedi nesmetan rad

"Nasrtaji na fotoreportere i snimatelje u plenarnoj sali Skupštine tokom sjednice parlamenta, vrijđanje medijskih radnika od strane pojedinih poslanika, oduzimanje sredstava za rad od strane skupštinsih službenika, pritisak je na slobodu medija i ugrožavanje prava javnosti da bude obaviještena", poručuje Institut za medije

4702 pregleda 13 komentar(a)
Institut osudio "pokušaje ometanja medijskih radnika od strane pojedinih poslanika", Foto: Boris Pejović
Institut osudio "pokušaje ometanja medijskih radnika od strane pojedinih poslanika", Foto: Boris Pejović

Institut za medije Crne Gore pozvao je rukovodstvo Skupštine da obezbijedi nesmetan rad novinarima u praćenju sjednica i aktivnosti zakonodavnog doma. Osudili su pokušaje ometanja medijskih radnika od strane "pojedinih poslanika" u obavljanju novinarskog posla.

"Nasrtaji na fotoreportere i snimatelje u plenarnoj sali Skupštine tokom sjednice parlamenta, vrijđanje medijskih radnika od strane pojedinih poslanika, oduzimanje sredstava za rad od strane skupštinsih službenika, pritisak je na slobodu medija i ugrožavanje prava javnosti da bude obaviještena", piše u saopštenju.

Podsjećaju da Zakon o medijima u članu 5 obavezuju državu da garantuje “nesmetan rad novinara i njihovu​​ bezbjednost kako bi se omogućila sloboda izražavanja mišljenja…”

Ističu i da je praćenje rada Skupštine od velikog javnog značaja i da građani moraju biti obaviješteni o radu zakonodavnog doma, imati uvid u to na koji način se donose odluke, zakoni i kako se prema svemu tome odnose poslanici, u čemu ključnu ulogu imaju mediji.

"Jedan od osnovnih principa rada Skupštine morala bi biti transparentnost rada, što podrazumijeva otvorenost prema medijima i građanima, posebno građanima zahvaljujući čijem povjerenju je poslanicima data privilegija da zastupaju interese građana i od čijeg novca su plaćeni za posao koji obavljaju", kažu iz Instituta.

Poručuju da sadašnji način rada, kojim je snimateljima i fotorepoterima dozvoljeno svega 15 minuta prisustva u plenarnoj sali i to na početku sjednice, a novinarima da iz hola, sa skupštinskih ekrana, prate rad poslanika, nije zadovoljavajući za vjerodostojno izvještavanje skupštinskog rada.

Pozvali su skupštinsko rukovodstvo i nadležne službe da zajedno s medijima i medijskim organizacijama u što skorijem roku definišu jasna pravila koja bi omogućila nesmetano, neograničeno praćenje sjednica u plenarnoj sali, a koje ne bi ometalo rad poslanika.

"Na taj način bi na djelu pokazali da se istinski, a ne samo na riječima i za potrebe ispunjavanja štrikova u ispunjavanju evropskih standarda, zalažu za transparentan rad Skupštine, slobodu medija i pravo javnosti da zna", piše u saopštenju.

Bonus video: