Izgradnja vjetroelektrana onemogućila bi gašenje požara na području Brajića i Paštrovske gore

Predstavnici šest budvanskih mjesnih zajednica, NVO, građanski aktivistvi i vatrogasci upozorili ministra Slavena Radunovića na loše aspekte izgradnje elektrana na području Brajića i Paštrovske gore

7758 pregleda 49 reakcija 11 komentar(a)
Animacija: Kako bi izgledalo da se izgrade vjetroturbine, Foto: Grupa građana
Animacija: Kako bi izgledalo da se izgrade vjetroturbine, Foto: Grupa građana

Predstavnici šest budvanskih mjesnih zajednica, nevladinih organizacija, građanski aktivisti i predstavnici vatrogasaca upozorili su ministara prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavena Radunovića da bi se izgradnjom vjetroelektrana na području Brajića i Paštrovske gore onemogućilo gašenje požara avio i helikopterskim jedinicima, koji su na tom lokalitetu učestali tokom ljetnje sezone.

To se u navodi u dopisu u koji su “Vijesti” imale uvid, a koji potpisuju predsjednici savjeta mjesnih zajednica “Brajići”, “Sveti Stefan”, “ Bečići”, “Reževići”, Petrovac”, “Buljarica” Željko Stojanović, Vladislav Mitrović, Predrag Ivanović, Aleksandar Radović, Savo Medigović i Aleksandar Davidović, komandir Službe zaštite i spasavanja Budva Dragan Božović, nezavisni istraživači iz Brčela (Crmnica) Vladimir Nikaljević i Igor Gojnić, nezavisni istraživač i predstavnik NVO Nezavisna građanska inicijativa “Brajići” Savo Martinović i predstavnik svetostefanske Fondacije “Bankada” Blažo Kažanegra.

Oni su prvom čovjeku crnogorskog urbanizma podnijeli zahtjev za, kako se navodi, pribavljanje stručnog mišljenja referentnih institucija i organa o uticaju projekta “Vjetroelektrana Brajići” na aktivnosti gašenja čestih požara avio i helikopterskim jedinicama MUP-a i Vojske Crne Gore na području Brajića, Paštrovića i Crmnice.

“U saznanju smo da Ministarstvo planiranja prostora, urbanizma i državne imovine već duži period razmatra izdavanje urbanističko-tehničkih uslova za projekat “Vjetroelektrane Brajići” privatnoj firmi “Vjetroelektrane Budva doo Podgorica”. Ovaj projekat podrazumijeva izgradnju 18 industrijskih vjetrogeneratora (WTG), visine od 150 metara sa elipsom ili više, na pojasu od Brajića u Opštini Budva do Brčela u Opštini Bar, vrhovima planinskih vijenaca Paštrovske gore”, navodi se u dopisu koji je tom vladinom resoru dostavljen kao i mapa sa koordinatama planiranih vjetro-generatora.

Kako ističu, to područje, kako uže tako i šire, na kojem je planirana vjetroelektrana, često je izloženo požarima, naročito u toku ljetnjeg perioda.

“O tome svjedoči i slučaj ovog ljeta 2024. godine u periodu jula i avgusta, što potvrđuju brojni novinski članci i prilozi o požaru na širem području Paštrovske gore. U pitanju je vrlo nepristupačan teren za vatrogasce, pa ključnu ulogu u gašenju požara imaju avio i helikopterske jedinice MUP-a i Vojske Crne Gore, kao što je i bio slučaj posljednjeg požara 2024. godine. Čak ni izgradnja novog kolskog puta na tom području ne bi bila od pomoći, jer vatra usljed jakog vjetra stihijski brzo pređe na drugu stranu i ništa je više ne može zaustaviti. Prema tome, postoji velika vjerovatnoća da bi vjetrogeneratori tih dimenzija onemogućavali odnosno značajno otežavali vazdušni saobraćaj avio i helikopterskih jedinica tokom gašenja požara, pa samim tim i gašenje požara, što bi dalje imalo za posljedicu duže trajanje perioda požara, veća stihijska uništenja prirode i stvari, kao i veći rizik po zdravlje i živote ljudi”, upozoravaju oni.

Kako navode, to bi takođe imalo i veoma negativne posljedice za turizam.

“Jer bi požari bili veći, obimniji, duže bi trajali, veće količine dima bi bile emitovane u životnu sredinu, pa bi i turisti u većem broju napuštali obližnje turističke destinacije budvanske i barske rivijere, kao i sela u zaleđu, brajićkih, paštrovskih i crmničkih, što je takođe bio slučaj ovog ljeta tokom pomenutog požara. Kao što je već svima poznato, dim od požara sa Paštrovske gore i Brajića se brzo širi do turističkih mjesta na obali Budve, Paštrovića, Bara kao i crmničkih sela pogodnih za ruralni turizam pa turisti vrlo brzo napuštaju takve lokacije. Shodno svemu navedenom, molimo vas da tokom procesa razmatranja izdavanja urbanističko-tehničkih uslova za projekat Vjetroelektrana Brajići, a obavezno prije donošenja bilo kakve odluke, službeno pribavite i stručna mišljenja Ministarstva odbrane, Ministarstva unutrašnjih poslova, Agencije za avio-saobraćaj, kao i eventualno drugih referentnih institucija i organa u pogledu uticaja predmetnog projekta na gašenje požara avio i helikopterskim jedinicama”, ističe se u dopisu.

Uvjereni su da će Radunović odgovorno postupiti i sa dužnom pažnjom u pogledu “važnih i osjetljivih stvari kao što je prostorno-planski aspekt uticaja na gašenje požara na mjestima sa mnogo zelenila, rastinja, sela, crkava, manastira, tvrđava i drugih kulturnih dobara, koja su ujedno i vrlo važna za turizam, a pri čemu se rizikuju i životi i zdravlje ljudi”.

Bonus video: