Prema onome što piše u Planu rada Centra za kulturu, Kolašin će naredne godine dobiti digitalni bioskop. Oko 60.000 eura za tu namjenu obezbijedili su još prije više od dvije godine Filmski centar i Ministarstvo kulture, a obaveza Opštine je bila da obezbijedi još 30.000.
Kako je u Planu rada objasnio direktor Centra Branislav Jeknić, novac potreban za bioskop je još na računu te ustanove. No, brojni izazovi do sada ometali su relizaciju tog projekta, a riječ je, prije svega, o određenim funkcionalnim i tehničkim nedostacima, pa bioskop nije instaliran.
“Ugovor je potpisan još 2022. godine. Uvidom u projekat konstatovani su određeni tehnički i funkcionalni nedostaci zbog kojih projekat nije realizovan. U toku 2024. godine radilo se na pronalaženju rješenja za otklanjanje tehničkih i funkcionalnih nedostataka (grijanje 3D platna, grijanja pozornice, naplate karata, zauzetosti pozornice, određivanja termina za rad svih korisnika scene i pozornice). Urađena su nova mjerenja i predračuni, tako da je u fazi završetak projekta i u toku 2025. godine biće instalirana sva potrebna oprema za puštanje u rad digitalnog bioskopa”, najavljuje Jeknić u dokumentu, koji će pred odbornicima biti na posljednjoj ovogodišjoj sjednici.
Kako je ranije objasnio direktor Centra za kulturu, predviđeno je da se filmske projekcije realizuju u 3D formatu na platnu obloženim slojem srebro nitrata, za koje je potrebno da temperatura u sali ne bude manje od 4°C. Navodno, ispod te temperature dolazi do otpadanja sloja i gubitka funkcije za 3D format. Platno košta od 12.000 do 14.000 eura. Postavljanjem platna i obavezom o prikazivanju filmova najmanje dva puta nedjeljno, kazao je ranije Jeknić, nemoguće je obavljati ostale aktivnosti koje se sprovode na pozornici. Rekao je da bi zbog toga bile ograničene mogućnosti rada KUD-a “Mijat Mašković” i održavanja svakodnevnih proba, kao i rad pozorišta i sprovođenje ostalih aktivnosti.
Iz Centra su ranije među razlozima zbog čega još nema bioskopa, objašnjavali i kako je projekat iz više razloga neekonomičan i stvorio bi poteškoće u radu te ustanove. Podsjećali su na ograničen mogući broj gledalaca, a problem bi, navodno, bila i cijena ulaznica, koja prelazi platežnu moć lokalnog stanovništva. Rad digitalnog bioskopa, ocijenili su iz te ustanove, iziskivalo bi i angažovanje dodatnog broja radnika.
“Da bi se obezbijedilo udobno prikazivanje filmova, u jesenjem i zimskom periodu potrebno je grijati veliku salu. Potrošnja goriva bi se kretala oko 200 litara po projekciji, a kada su hladniji dani i više od 300 litara. Kako je velika sala neuslovna, a broj gledalaca minimalan, bilo bi nemoguće obezbijediti prijatne uslove za gledanje filmova”, argumentovao je Jeknić u prošlogodišnjem Planu rada.
Zbog toga, kako je predložio aktuelnoj vlasti, u tu svrhu treba koristiti “kupole” u Spomen domu, koje sada koriste Socijalistička narodna partija (SNP) i Nova srpska demokratija (Nova). Taj prostor, tvrdi Jeknić, “svojom veličinom i položajem može poslužiti za bioskop i ujedno biti i prostor za skupštinska zasjedanja”.
Na koji su način svi izazovi oko budućeg funkcionisanja digitalnog bioskopa riješeni, ne piše u Planu rada Centra za kulturu. Međutim, kao i lani, Jeknić je nabrojao neriješene problema koje ima Zavičajni muzej, koji je dio Centra. Najavljuje da će, tokom naredne godine, biti urađen projekat renoviranja unutrašnjost muzeja.
“Projekat muzeja koji je rađen u ranijem periodu je stručno odrađen u domenu građevinskih radova i određivanje prostora za muzejske postavke, ali su potrebne određene dopune u projektu za koje su potrebna velika sredstva. Potrebno je uraditi novi projekat električnih instalacija, kako bi se omogućilo grijanje i instalacija uređaja za regulaciju optimalnih uslova u depou u kome se nalaze umjetničke slike”, napisao je Jeknić.
On tvrdi da je za Muzej potreban projekat video-nadzora i interneta, te galerijskog prostora (spuštenog plafona, rasvjete i sistema za kačenje slika u galeriji). Kada se svi ti poslovi okončaju, naglašava direktor, potrebno je uraditi novi savremeni plan izlaganja Muzeja i digitalnu prezentaciju.
Bonus video: