Maraš: Nije moguće utvrditi koje kriptovalute posjeduju Spajić, Krvavac, Radunović i Šahmanović

BIRN Crna Gora pozvao ASK da unaprijedi kontrolu u oblasti vlasništva nad kriptovalutama

20243 pregleda 98 reakcija 11 komentar(a)
Foto: Vijesti/Boris Pejović
Foto: Vijesti/Boris Pejović

Balkanska istraživačka mreža – Crna Gora danas je članovima Savjeta Agencije za sprječavanje korupcije i v.d. direktoru te institucije Dušanu Drakiću uputila inicijativu za unaprjeđenje kontrole u oblasti vlasništva javnih funkcionera nad kriptovalutama i ostalom digitalnom imovinom, a u susret predaji godišnjih izvještaja javnih funkcionera za 2024. godinu.

Izvršni direktor BIRN-a Crna Gora Vuk Maraš kaže da je, analizom imovinskih kartona javnih funkcionera koju je sprovela ta organizacija, jasno da "maltene ne postoje bilo kakve" javno dostupne informacije o vrijednosti imovine koju javni funkcioneri imaju u digitalnom obliku.

Od šest slučajeva koje su analizirali, kako je rekao, jedino je kod potpredsjednika Vlade Nika Đeljošaja bilo moguće precizno utvrditi vrijednost imovine, dok su u svim ostalim slučajevima nedostajale bitne informacije kao što su vrste kriptovaluta koje posjeduju ili količine.

Sa druge strane, ističe Maraš, u slučajevima premijera Milojka Spajića, njegovog šefa kabineta Branka Krvavca, ali i ministara Slavena Radunovića i Admira Šahmanovića nije moguće utvrditi ni koje kriptovalute posjeduju niti koje količinu određenih kriptovaluta imaju. Samim tim, pojašnjava, nemoguće je utvditi tržišnu vrijednost digitalne imovine tih javnih funkcionera. Slično je i sa poslanikom Ilirom Čapunijem, dodaje Maraš, koji jeste naveo vrstu kriptoimovine koju posjeduje, ali ne i njenu količinu.

"Imajući u vidu da posjedovanje kriptovaluta postaje sve popularnije kod javnih funkcionera, a da je u isto vrijeme to veoma koristan mehanizam za prikrivanje imovine, pozivamo Savjet ASK-a da što prije organizuje tematsku sjednicu sa zaposlenima u Agenciji i drugim zainteresovanim subjektima, kako bi se ova oblast unaprijedila prije roka za podnošenje novih, redovnih, godišnjih izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera", saopštio je Maraš.

Pozvao je Agenciju i da usvoji set preporuka, kako bi se u toj oblasti uspostavila adekvatna kontrola:

"U obrascima za prijavljivanje prihoda i imovine potrebno je izdvojiti posebnu sekciju 'digitalna imovina' u kojoj bi se navodio tip, naziv, količina i trenutna tržišna vrijednost kripto imovine koju funkcioneri posjeduju", navodi se u jednoj od preporuka.

Takođe, dodaje, uz izvještaje o prihodima i imovini, kada funkcioneri prijavljuju kripto imovinu, potrebno je da dostave izvode iz svih digitalnh novčanika koje posjeduju (tzv. wallet).

"Za sve funkcionere koji su prijavili posjedovanje kriptovaluta potrebno je tražiti izvode iz svih digitalnih novčanika za sve periode kada su prijavili vlasništvo nad kripto valutama, kako bi se utvrdilo da li se vrijednost njihove imovine mijenjala više od 5.000 ili 10.000 eura po starom, ili novom Zakonu, odnosno da li su kršili Zakon o sprječavanju korupcije", navodi Maraš.

Predlaže se i da se pokrenu postupci u skladu sa zakonom, za sve funkcionere za koje se utvrdi da su neadekvatno prijavili digitalnu imovinu.

Predloženo je i da se, po okončanju tih postupaka, objavi pregled tipova, vrste, količine i vrijednosti digitalne imovine koja se nalazi u vlasništvu javnih funkcionera u Crnoj Gori.

Bonus video: