Mitrović traži da se zatvori toplana u Skerlićevoj ulici: Građani struju da ne plaćaju do toplifikacije Pljevalja

"Nažalost, svi naši dosadašnji apeli za rješavanje ekološke katastrofe u Pljevljima su ostali bez odgovora. Iako se naše pravo na čist vazduh, koje je ključno za zdravlje i opstanak, stalno narušava, vlasti u Crnoj Gori ne preduzimaju odgovarajuće mjere za njihovo rješavanje"

6670 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Goran Malidžan
Foto: Goran Malidžan

Izvršni direktor pljevaljske nevladine organizacije Breznica Milorad Mitrović pozvao je odgovorne u opštini i državi da zatvore toplanu u Skerlićevoj ulici, a građane Pljevalja oslobode plaćanja struje, dok se ne realizuje projekat toplifikacije grada.

"Donošenje rešenja od strane ekološkog inspektora da prestane sa radom gradska toplana, a ne kotlarica kako je nazivaju, dodatno pogoršalo već ozbiljan problem grijanja u našem gradu. Ovaj događaj dolazi u trenutku kada su građani Pljevalja suočeni sa ozbiljnim izazovima u vezi sa zdravljem i životnim standardom, uz sveprisutnu, dugogodišnju prijetnju zagađenog vazduha i neadekvatne energetske infrastrukture. Nažalost, svi naši dosadašnji apeli za rješavanje ekološke katastrofe u Pljevljima su ostali bez odgovora. Iako se naše pravo na čist vazduh, koje je ključno za zdravlje i opstanak, stalno narušava, vlasti u Crnoj Gori ne preduzimaju odgovarajuće mjere za njihovo rješavanje. Godišnje statistike pokazuju da imamo preko 240 prijevremenih smrtnih slučajeva godišnje, zbog zagađenosti vazduha, na koje niko ne reaguje. Iako smo svjesni da problemi kao što je prekomjerna količina PM10 čestica u našem vazduhu zahtijevaju odgovornost i akciju na višem nivou, postavlja se pitanje – šta je s pravima građana Pljevlja koji su već decenijama zanemareni i prepušteni sudbini? Da li je vrijeme da zdravlje Pljevljaka postane političko pitanje, jer samo tada izgleda možemo očekivati rješenja koja će omogućiti našim sugrađanima da žive u normalnoj, zdravijoj i bezbjednijoj sredini”, naveo je Mitrović.

Pojasnio je da su kotlarnice termoenergetski objekti snage do 1000 megavata, a preko toga su toplane. Postrojenje u Skerlićevoj je snage preko šest megavata.

Mitrović ističe da su Pljevlja decenijama najobičnija kolonija iz koje se eksploatišu i odnose prirodna i rudna bogatstva, dok se ništa ne vraća u naš grad.

"Naša priroda, resursi i radna snaga služe interesima drugih, dok građani Pljevlja trpe posljedice ovog nepoštenog i kolonijalnog odnosa. Ovakva situacija doprinosi enormnim migracijama, jer mnogi su primorani da napuste svoje domove u potrazi za boljim životom, jer Pljevlja, uprkos svojim resursima, nemaju temelje za održiv i dostojanstven život. Naša omladino napušta grad, a ostali se bore da prežive u uslovima koji su sve teži. Nedavni pokušaj ekološkog inspektora da uvede kakav-takav red i sprovede zakonske obaveze u oblasti zaštite životne sredine, nalažući da se toplana, a ne kotlarnica, kako se često špekuliše u javnosti, zatvori, došao je u vreme praznika. Iako političari žele da ispolitizuju i ovo pitanje, ovaj događaj predstavlja pravu sliku naše surove stvarnosti i pokazatelj da se i dalje zagađenje vazduha “gura pod tepih”. Nažalost, zabrinjavajuće je to što se umesto stvarnih rešenja za zagađenje vazduha i energetske probleme građana, u Pljevljima nastavlja političko nadmetanje na račun života naših sugrađana”, naveo je Mitrović u saopštenju.

Apelovao je na nadležne vlasti da hitno riješe problem grijanja u Pljevljima.

"Ako već Pljevlja snabdijevaju cijelu Crnu Goru strujom, ugljom, tehničkim i ogrevnim drvetom, drugim skupim rudama, smatramo da je nužno da stanovnici ovog grada, koji žive u uslovima visoke zagađenosti, dobiju besplatnu struju, kako bi mogli preživjeti u ovim teškim i surovim uslovima. Ovaj prijedlog nije samo pitanje energetske sigurnosti, već i pitanje očuvanja zdravlja i dostojanstva građana. Nažalost, inertnost lokalnih i državnih vlasti ukazuje na to da se odluke o Pljevljima donose u Podgorici, dok su naši predstavnici samo izvršioci tih odluka. Mnogi donosioci odluka iz vlasti, koje donose odluke o Pljevljima, većinom posjeduju nekretnine u sredinama sa boljim životnim uslovima, gdje je lakše disati, pa se postavlja pitanje, šta mi koji živimo ovdje, treba da radimo? Pljevlja su naš jedini izbor, i mi ne želimo biti žrtve ekonomske i ekološke katastrofe i sunovrata, kojim svjedočimo već decenijama”, kazao je Mitrović.

Zato, ističe on, “dok čekamo dugo obećavanu realizaciju toplifikacije, koja se često spominje, ali nikada ne dolazi do njene realizacije, apelujemo na vlasti da obezbijede konkretne mjere, koje će omogućiti građanima Pljevlja da prežive tešku situaciju”.

“Tražimo da nam se omogući besplatna struja, jer smo svjesni da nas čekaju teški

mjeseci, u kojima se zagađeni vazduh i visoki troškovi života ne smanjuju, već samo pogoršavaju. To je najmanje što možete uraditi za Pljevlja i pljevljake.

Zastita zdravlja stanovnistva Pljevalja bi trebao i moralo biti prioritet nad svim ostalim prioritetima i predstavljati primjer u ostvarivanju ciljeva, u prvom redu preventivnog smanjenja broja oboljelih od najtežih bolesti, bez obzira na cijenu koštanja, jer bi trebalo i bilo logično, da je zdravlje građana na prvom mjestu, pa sve ostalo”, zaključio je Mitrović.

Bonus video: