Svi privremeni objekti na području Budve postavljeni na javnim površinama, od ugostiteljskih terasa do kioska, i dalje su nelegalni, a nadležne službe već godinu nijemo posmatraju anarhiju.
Ni nakon godinu, od kada je istekao stari Program postavljanja privremenih objekata, koji je važio do 31. decembra 2023. Opština, iako je bila dužna, nije usvojila novi planski dokument. Ovog ljeta glavna šetališta u Budvi i Petrovcu ličila su na vašarišta, a samo privilegovani pojedinci imali su mogućnost da postavljaju privremene objekte.
Ni nakon mjesec iz Opštine “Vijestima” nisu odgovorili u kojoj je fazi izrada novog petogodišnjeg programa.
Na javnoj raspravi o budžetu javnosti nije predočeno da li je uopšte ijedan euro Opština inkasirala od izdavanja privremenih lokacija, iako je bilo predviđeno da se naplati najmanje 600 hiljada eura.
I ovogodišnjim budžetom predviđeno je da se inkasira istovjetna suma, iako ne postoji usvojen Program.
“Na javnoj raspravi o budžetu za 2025. godinu, kao i u nekoliko navrata prije toga, potencirao sam pitanje statusa Plana privremenih objekata, jer to je jedna od značajnijih odluka za grad koji živi od turizma. Iako postoji opasnost da za dvije godine Opština ostane uskraćena za preko 1,2 miliona eura po osnovu zakupa javnih površina, to nije ključni problem. Opasnost od toga da Budva u nadolazećoj ljetnjoj sezoni liči na vašarište u kom svako iznosi svoj mobilijar, kioske, trafike, otvara cirkuse i ringišpile, diskoteke, drži magacine na trgovima, je nešto što mene, ali i ljude koji iskreno žele da Budva izgleda kao moderno i uređeno turističko mjesto na Mediteranu mnogo više plaši”, kazao je “Vijestima” bivši pomoćnik sekretara za zaštitu imovine Đorđe Zenović, lider “Pokreta za Grad” koji je na javnoj raspravi ostao uskraćen za odgovor u kojoj fazi je izrada novog Programa privremenih objekata.
On je istakao da se anarhija stvara kada ne postoje odluke, ali ni institucije koje treba da ih sprovode.
“Mi sada nemamo ni jedno ni drugo. Ne kažem da je situacija bila idealna i kada smo imali usvojen plan privremenih objekata, ali ljudi koji su legalno i na tenderu dobili pravo da koriste javne površine bili su u znatno boljoj situaciji nego sada kada taj plan ne postoji, jer su uživali neki vid pravne sigurnosti i u skladu sa time uživali su i određena prava. Sada je izgleda tendencija da su oni koji krše zakone i nelegalno uzurpiraju javne površine u boljoj situaciji nego oni koji su savjesni i posluju u zakonskim okvirima, slično situaciji u kojoj bolje prolaze oni koji sagrade nelegalni objekat pa ga legalizuju u odnosu na one koji u skladu sa zakonskom procedurom i svim ispoštovanim urbanističko-tehničkin uslovima grade objekte. Kod nas je sistem izvrgnut naopačke i suprotno od bilo kog uređenog grada u Evropskoj uniji, kojoj navodno težimo. Slike koje turisti posljednjih decenija nose iz našeg grada same po sebi kreiraju ciljnu grupu turista kojima težimo i neka nas ne čudi na koje grane je Budva došla. Ukoliko uskoro Skupština opštine ne profunkcioniše i usvoji ključne odluke koje su na čekanju po par godina, plašim se da ćemo u ovu sezonu ući gore pripremljeni nego u prethodnu”, upozorio je Zenović.
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine oglasilo se početkom septembra prošle godine, odgovarajući na pitanje “Vijesti”, da nema zakonskih mogućnosti da produži važenje starog Programa privremenih objekata za područje opštine Budva, upozoravajući da zbog neusvajanja tog dokumenta grad trpi negativne posljedice.
Početkom avgusta prošle godine tadašnja potpredsjednica Opštine Jasna Dokić uputila je urgentan dopis novoimenovanom ministru Slavenu Radunoviću, zatraživši od njega da da saglasnost da se do kraja sezone produži važenje isteklog Programa privremenih lokacija, kako bi lokalna uprava aneksirala ugovore i obezbijedila naplatu taksi, kao što je to Vlada dozvolila u slučaju Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Svakako, na neusvajanje ovog planskog dokumenta uticala je i politička situacija, jer da bi Program bio usvojen potrebno je da zeleno svjetlo da lokalni parlament, koji nije konstituisan ni nakon vanrednih izbora u maju, a ni sada nakon novembarskih izbora.
Haos na gradskom šetalištu, nelegalni privremeni objekti su ono što je obilježilo ovogodišnju ljetnju sezonu, a opozicione stranke u više navrata spočitavale su administraciji da je dozvolila pojedincima, bliskim političkoj opciji nekadašnjeg DF-a, da nesmetano postave objekte na šetalištu.
Specijalnom državnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv opštinskog rukovodstva ljetos je podnio mještanin Goran Slovinić zatraživši da istražitelji tužilaštva na čijem je čelu Vladimir Novović ispitaju kome je bilo dozvoljeno da ima privremene objekte na samom šetalištu tokom cijelog ljeta naočigled lokalnih inspekcijskih službi, te da je nedonošenje planskog dokumenta oštetilo budžet grada. Iz tužilaštva su tada preuzeli dokumentaciju iz Opštine Budva.
Ni nakon godinu, od kada je istekao stari Program postavljanja privremenih objekata, koji je važio do 31. decembra 2023. Opština, iako je bila dužna, nije usvojila novi planski dokument. Ni na javnoj raspravi o budžetu javnosti nije predočeno da li je uopšte ijedan euro Opština inkasirala od izdavanja privremenih lokacija, iako je bilo predviđeno da se naplati najmanje 600 hiljada eura.
Bonus video:
