Najviše novca za podršku liječenju steriliteta, kao i lani, i ove godine izdvojiće Opština Nikšić, 50 hiljada eura, ali ta lokalna samouprava ni u 2025. ne planira da, osim kada su u pitanju hetero parovi, tim sredstvima pomogne i ženama koje nemaju partnera.
U Baru, od 2022. godine, kada su počeli sa realizacijom programa podrške liječenju steriliteta, više od četiri puta uvećali su iznos sredstava koja opredjeljuju u te svrhe. Prve godine, za liječenje steriliteta Opština Bar izdvajala je 10 hiljada, dok u 2025. godini planiraju da izdvoje 45.000 eura. Ta opština sredstva opredjeljuje i za parove i za žene bez partnera, što je u skladu sa propisima koji uređuju tu oblast, Zakonom o medicinski potpomognutoj oplodnji (MPO) i Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju.
“Vijesti” su pitanja o tome koliko planiraju da u 2025. godini izdvoje za liječenje steriliteta uputile svim crnogorskim opštinama.
Osim iz Opštine Nikšić, odgovore su dostavili iz opština Herceg Novi, Tivat, Bar, Cetinje, Kolašin, Žabljak i Kotor.
“Opština Nikšić, od kada je na njenom čelu predsjednik Marko Kovačević, pružajući pomoći za vantjelesnu oplodnju, finansijski pomaže bračne parove koji su prethodno iskoristili tu mogućnost preko Fonda za zdravstvo. Iako 2021, kada je novo lokalno rukovodstvo stupilo na funkciju, nisu bila predviđena finansijska sredstva za VTO, dobrim rukovođenjem Opština Nikšić omogućila je i te godine pomoć parovima koji se bore za roditeljstvo. Iz godine u godinu Opština Nikšić se trudi da za VTO poveća finansijska sredstva kako bi omogućila da više parova aplicira i ostvare se kao roditelji. U zadnje dvije godine izdvojili smo po 50.000 eura”, naveli su u odgovoru “Vijestima”.
U Baru, projekat podrške za borbu protiv neplodnosti i liječenje steriliteta realizuje se od 2022, kada je Opština podršku pružala samo za hetero parove, i u bračnoj i u vanbračnoj zajednici. Od 2023. podrškom su, kako to i krovni zakon o liječenju steriliteta predviđa, obuhvaćene i žene bez partnera.
Uslovi su propisani pravilnikom, a sredstva se dodjeljuju na osnovu javnog poziva.
Godine 2022, Opština Bar izdvojila je 10.000 eura, godinu kasnije 30 hiljada, lani 45 hiljada.
“Zahvaljujući ovoj podršci, u 2022. godini finansijsku pomoć dobila su tri para, dok je u 2023. godini podršku dobilo 12 parova koji žive u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, kao i jedna žena koja ne živi u bračnoj ili vanbračnoj zajednici. Tokom 2024, finansijski je podržano ukupno 18 parova, dok u prethodnoj godini nije bilo prijava žena koje žive van bračne ili vanbračne zajednice”, rekli su za “Vijesti”.
U 2025. godini, kako je predviđeno Odlukom o budžetu, za ovu svrhu opredijeljeno je 45.000 eura.
“Aktivna implementacija pronatalitetnih politika Opštine Bar direktno utiče na poboljšanje kvaliteta života naših građana, posebno u tako osjetljivom segmentu kao što je borba protiv neplodnosti. Zahvaljujući povećanju izdvojenih sredstava i proširenju kruga korisnika, sve više porodica dobija priliku da ostvari svoj san o roditeljstvu. Ova inicijativa, koja se provodi već treću godinu zaredom, pokazuje koliko lokalna uprava vodi računa o potrebama svojih sugrađana i potvrđuje da će i ubuduće nastaviti sa sprovođenjem programa koji utiču na dobrobit zajednice”, rekli su iz barske opštine, koju vodi Dušan Raičević.
Opština Herceg Novi, koju vodi Stevan Katić, prvi put pomoć da se ostvare kao roditelji parovima i ženama koje nemaju partnera, a žive na teritoriji te opštine, ponudila je 2023. godine, kada je donijet i Pravilnik o dodjeli jednokratne pomoći za liječenje neplodnosti postupcima medicinski potpomognute oplodnje.
“Pravo na jednokratnu novčanu pomoć za liječenje neplodnosti postupcima MPO imaju bračni, odnosno vanbračni supružnici, kao i žene koje ne žive u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, sa prebivalištem na teritoriji opštine Herceg Novi. Pravilnik definiše postupke i način MPO za koje je moguće ostvariti jednokratnu pomoć, proceduru i opšte uslove. Pravo na jednokratnu pomoć može se ostvariti jednom godišnje, u maksimalnom iznosu od 2.250 eura”, pojasnili su.
U protekle tri godine, odobrili su pomoć za 13 parova radi liječenja u inostranstvu, ostvareno je devet trudnoća, u jednom slučaju su rođene i dvojke.
“Uglavnom nam se obraćaju parovi koji se liječe u inostranstvu, jer u Crnoj Gori imaju pravo na četiri besplatna postupka, do 45 godine života žene, a u skladu sa Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju”, rekli su za “Vijesti”.
Za 2025. godinu, kako su dodali, opredijeljena budžetska sredstva rezervisana su u okviru budžetske stavke transferi za jednokratne socijalne pomoći i troškovi liječenja i orijentaciono iznose 20.000 eura.
“U slučaju većeg broja zahtjeva, postoji mogućnost i za povećanje ovog iznosa”, rekli su iz Sekretarijatu za lokalnu samoupravu Opštine Herceg Novi.
U Tivtu, odluku da opredijele sredstva za MPO (Odluka o refundaciji troškova postupka MPO), prvi su put donijeli lani, kada su u te svrhe budžetom opredijelili 22.100 eura.
U oktobru prošle godine Sekretarijat za društvene djelatnosti raspisao je dva javna poziva, u prvom su za one koji su ispunili uslove dodijelili sredstva u ukupnom iznosu od 11.327,60 eura, a u drugom 2.650 eura.
“U toku 2024. godine osam parova je dobilo podršku za sprovođenje postupka medicinski potpomognute oplodnje u ukupnom iznosu od 13.977,60 eura...”, kazali su iz te lokalne smaouprave, koju vodi Željko Komnenović i dodali da su i za 2025. za podršku liječenju steriliteta opredijelili isti iznos, odnosno 22.100 eura.
Prvi put lani, u iznosu od 25.000 eura, i Prijestonica Cetinje opredijelila je sredstva za MPO, a isti iznos planiran je budžetom i za 2025. godinu.
Prema pravilniku, bračni, odnosno vanbračni supružnici i žena bez partnera ima pravo na podršku u iznosu od 3.000 eura.
Lani su, kako su rekli, na osnovu dva javna poziva pomogli četiri para, koji su prethodno iskoristili sva prava na liječenje neplodnosti postupcima MPO na teret troškova obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Sredstva za liječenje neplodnosti u iznosu od 8.000 eura lani je opredijelila i Opština Kolašin, kada su, na osnovu prijava, sa po 4.000 pomogli dva para.
U 2025. godini, Opština Kolašin koju vodi Petko Bakić, za liječenje neplodnosti opredijeliće 10 hiljada eura.
Iz opština Kotor i Žabljak odgovorili su “Vijestima” da do sada nisu izdvajali sredstva u svrhe liječenja steriliteta, a da će za 2025. to biti razmotreno.
“Kako je u više opština na teritoriji Crne Gore zaživio ovakav način finansiranja medicinski potpomognute oplodnje, tokom 2025. je moguće istražiti nivo zainteresovanosti/potrebe na lokalnom nivou, koja bi eventualno projektovala iznos budžetskih sredstava koji bi u nekom narednom periodu bio opredijeljen”, kazali su iz Opštine Kotor, koju vodi Vladimir Jokić.
Slično su rekli i iz Opštine Žabljak:
“Što se tiče planova, konkretno za 2025. godinu, iste nismo definisalii, dok ćemo, nadamo se, u budućnosti razmotriti potrebe i mogućnosti za istom”.
Glavni grad Podgorica prešao je na privremeno finansiranje jer u zakonskom roku do 31. decembra prošle godine nije usvojen budžet za Podgoricu. Iako je to bila praksa ranije, u 2024. nisu izdvajali novac za liječenje steriliteta, jer odbornici u lokalnom parlamentu prošle godine nisu podržali i Odluku o naknadi troškova postupka MPO, koja je predložena iz dijela opozicije.
Iz Centra za građanske slobode ranije su ukazivali da bi opštine u planovima budžeta morale da predvide pomoć, srazmjerno potrebama i mogućnostima, za one koji na teret Fonda za zdravstveno osiguranje nisu uspjeli da riješe problem neplodnosti.
Sa problemom neplodnosti u Evropi se suočava više od 25 miliona ljudi, podaci su “Fertility Europe”.
Između zakona i prakse
Prema Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju iz 2021. godine, pravo na postupke na teret FZO, ima žena do 45 godina života. Ako nema djece, ima pravo na četiri postupka, osiguranice koje imaju jedno zdravo dijete, imaju pravo na tri, a one koje imaju dvoje zdrave djece, dva postupka MPO.
Zakon predviđa i pravo na jedan postupak liječenja muške neplodnosti metodom Micro TESE za sprovođenje postupka MPO, međutim, od donošenja propisa, nije definisano i na koji način se to pravo i gdje može ostvariti.
Slično je i sa nekim drugim pravima, koje predviđa krovni, Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji, pa se tako još ne može na teret FZO, uraditi donacija...
Bonus video:
