Rat, bombardovanje, inflacija najviše asociraju građane na period devedesetih godina prošlog vijeka.
To je, tokom prezentacije rezultata istraživanja javnog mnjenja o poznavanju činjenica i stavovima građana o devedesetim godinama u Crnoj Gori i regionu, kazao koordinator programa “Ljudska prava” Damir Suljević.
Istraživanje koje je za potrebe Centra za građansko obrazovanje (CGO) sproveo Institut “Damar”, u periodu od 21. do 29. januara, urađeno je na uzorku od 1.000 ispitanika.
Prema riječima Suljevića, period devedesetih povezuje se sa ružnim sjećanjima.
“S druge strane malo je onih kojih koji imaju pozitivne asocijacije, a one se vezuju za muziku (3,9 odsto)”, objasnio kazao je Suljević.
On je rekao da 60 odsto ispitanika smatra da su devedesete važne za današnje društvo.
“Neutralan stav ima 30 odsto ispitanika, a svega 11 odsto cijeni da nijesu važne”, objasnio je Suljević.
Na pitanje da li mladi treba da uče o devedesetima, oko 64 odsto građana odgovorilo je da treba, te da je da edukacija o tom pitanju kroz formalno obrazovanje važna.
“Nešto manje od polovine ispitanika (45 odsto) čulo je za antiratni dok 43 odsto nije upoznato sa postojanjem tog pokreta”, kazao je Suljević.
Više od polovine ispitanika (54,7 odsto) smatra da ideologije koje su dovele do ratnih zločina i sukoba i dalje žive u Crnoj Gori.
On je rekao da oko četiri petine ispitanika zna za napad na Dubrovnik iz oktobra 1991. godine.
“Većina onih koji su čuli za napad na Dubrovnik (57 procenata), smatra da to nije bila opravdana vojna akcija… Većina ispitanika ne zna koliko je crnogorskih građana poginulo u napadu na Dubrovnik…”, kazao je Suljević.
Ivana Matanović, saradnica na programima u CGO, rekla je da skoro polovina ispitanika (49,7 procenata) smatra da je na prostoru Crne Gore bilo ratnih zločina.
“Među ispitanicima najviše njih zna za zločin na Štrpcima, Bukovici i logor Morinj…Najmanje ispitanika je upoznato sa slučajem porodice Klapuh i to svega pet odsto ispitanika”, kazala je Matanović.
Ona je rekla da više od 65 odsto ispitanika koji znaju šta se desilo u Srebrenici smatraju da je bio genocid.
“… Polovina je na stanovištu da se dogodio zločin, dok manje od trećine to vidi kao rat i stradanje”, kazala je.
Ona je rekla da većina ispitanika zna za NATO intervenciju na SRJ - njih 86 odsto.
“Većina smatra da se Crna Gora nije suočila sa svojom ratnom prošlošću iz devedesetih (40 odsto)…”, kazala je ona.
Većina ispitanika, kako je rečeno, informisano je o presudama međunarodnih sudova vezanih za ratne zločine na prostorima bivše Jugoslavije.
“Gotovo polovina ispitanika (47 odsto) smatra da crnogorsko pravosuđe nema kapaciteta da procesuira ratne zločine…”, kazali su tokom predstavljanja rezultata istraživanja.
Bonus video:
