Klub odbornika Evropskog saveza podnio inicijativu za ocjenu ustavnosti odluke o poskupljenju vode u Podgorici

Cijene vode u Podgorici povećane su za 40 odsto od janura, a građani sada dobijaju te uvećane račune

16783 pregleda 39 reakcija 13 komentar(a)
Mugoša, Mašković i Đuričković na konferenciji za medije, Foto: Nikola Saveljić
Mugoša, Mašković i Đuričković na konferenciji za medije, Foto: Nikola Saveljić
Ažurirano: 11.02.2025. 12:16h

Klub odbornika Evropskog saveza u Skupštini Glavnog grada podnio je, danas, Ustavnom sudu Crne Gore inicijativu za ocjenu ustavnosti odluke o poskupljenju vode u Podgorici.

To je, tokom konferencije za novinare, kazao predsjednik kluba odbornika Evropskog saveza, Miloš Mašković.

Miloš Mašković
foto: Nikola Saveljić

Cijene vode u Podgorici povećane su za 40 odsto od janura, a građani sada dobijaju te uvećane račune.

Mašković je kazao da su to uradili "kako bismo zaštitili građane Podgorice od nezakonitog povećanja cijena vode i drugih usluga, koje je podgorički 'Vodovod' počeo da primjenjuje od 1. januara".

Istakao je da lokalni parlament nije dao saglasnost, iako je to, kako tvrdi, zakonska obaveza.

"Odluke o poskupljenju donešene su 27. juna 2024. godine, ali su Skupštini dostavljene tek krajem oktobra i početkom novembra. lako je sjednica bila zakazana za 11. novembar 2024. godine, nije održana zbog nedostatka kvoruma, sto znači da nije bilo odluke o saglasnosti. 'Vodovod i kanalizacija' je ovo protumačio kao da je saglasnost data, iako zakonski rok za odlučivanje nije ni istekao", kazao je Mašković.

Nedostatak kvoruma u gradskom parlamentu, kazao je Mašković, ne znači "automatsko odobrenje".

"Shodno zakonu, ako Skupština ne donese odluku u roku od 90 dana, može se smatrati da je saglasnost data. Taj rok ističe tek 29. januara 2025. godine za jedan cjenovnik i 5. februara 2025. godine za drugi. Pošto rok nije bio istekao, 'Vodovod' nije imao pravo da nove cijene primijeni od prvog januara", objasnio je.

Prema njegovim riječima, prekršen je i Zakon o zastiti potrošača.

Mašković je poručio i da je važno da Ustavni sud "što prije reaguje" i "poništi jednu ovakvu odluku".

"I da ove odluke proglasi nezakonitim, te da se cijene vode vrate na pređašnji nivo. Za narednu sjednicu Skupštine Glavnog grada iniciraćemo povlačenje sporne odluke. Neodgovorno i loše upravijenje doveli su do ovakvog stanja u Vodovodu", kazao je Mašković.

Odbornik Evropskog saveza Budimir Mugoša kazao je da je "Vodovod" smanjio broj zaposlenih ili "bilo šta u ekonomskom smislu", onda bi opozicija imala razumijevanja za povećanje cijena vode.

Funkcioner Evropskog saveza Miloš Đuričković istakao je da je izjava premijera Milojka Spajića u suprotnosti sa onim što rade njegovi partneri.

"Očito je da smo i nakon 29. septembra dobili nefunkcionalnu vladajuću većinu", istakao je Đuričković.

Odluku o povećanju cijena ranije je donijela Regulatorna agencija za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti o čemu se "Vijesti" pisale u oktobru prošle godine.

Predsjednik Vlade Milojko Spajić je 6. februara najavio je da će krenuti u ofanzivu za smjene u podgoričkom Vodovodu ako do 15. februara to preduzeće ne otkoči tender za put, kanalizaciju i struju za projekat Velje Brdo.

On je tada u tvitu naveo da je podgorički Vodovod podigao cijene uprkos upozorenju.

"Ne samo što su digli cijene uprkos našem upozorenju, nego su potpuno neefikasni - oni su usko grlo projekta Velje Brdo i konstantno koče objedinjeni tender za put, vodu, kanalizaciju i struju. Ne budu li otkočili projekat do 15. Februara- krenuću u ofanzivu za smjene tamo", napisao je Spajić.

Spajić je ranije negirao da će doći do povećanja cijena vode.

Bonus video: