Uništiti oruđe koje potčinjava žene

Koordinatorka Programa za kulturu Centra za ženska prava Tanja Markuš o Maloj školi kršenja patrijarhata

5639 pregleda 3 komentar(a)
Markuš, Foto: Centar za ženska prava
Markuš, Foto: Centar za ženska prava

Nasilje nad ženama još je veoma rasprostranjeno u zemlji “čojstva i junaštva” gdje čak i muškarce na visokim pozicijama odlučivanja treba iznova učiti da su i žene ljudi, kazala je “Vijestima” likovna umjetnica i koordinatorka Programa za kulturu Centra za ženska prava Tanja Markuš.

Prema njenim riječima, patrijarhat je sistemsko oruđe koje žene vjekovima drži u potčinjenom položaju, ne dozvoljavajući im da ravnopravno učestvuju u procesima odlučivanja, kako u javnoj, tako i u privatnoj sferi života.

Zbog toga će od 24. do 28. februara, u periodu od 18 do 20 časova u “Sopstvenoj sobi” u podgoričkoj Bokeškoj ulici, biti organizovana Mala škola kršenja patrijarhata.

“’Sopstvena soba’ je novi prostor Centra namijenjen okupljanju aktivista i aktivistkinja i razmjeni ideja”, kaže sagovornica “Vijesti”.

CŽP u organizaciji ovog projekta ima podršku Fondacije Kvinna Till Kvinna. U pitanju je međunarodna organizacija posvećena ženskim pravima, “koja već niz godina finansijski podržava realizaciju škole, kao i drugih aktivnosti Centra u oblasti kulture, javnog zagovaranja i podrške žrtvama nasilja”.

Markuš podsjeća da je patrijarhat “utemeljen na tobožnjim biološkim predispozicijama koje muškarca čine prirodnim vođom”.

“... I opstaje usko vezan za ‘tradicionalne vrijednosti’, mada bi se prije moglo reći da se radi o poremećenom sistemu vrijednosti”, dodaje Markuš.

Ona smatra da ipak postoje značajni pomaci, “kako u oblasti zakonodavstva, tako i po pitanju kulturne dinamike društva”.

“Nakon velikog porasta slučajeva femicida u Crnoj Gori u proteklim godinama, nadam se da će prošlogodišnja osuda ubice svoje supruge na četrdeset godina zatvora, što je najstroža kazna ikad izrečena za ubistvo žene, spasiti neke buduće živote. CŽP konstantno radi na unapređenju zakonodavstva, kao i na edukaciji nadležnih organa o efikasnoj primjeni zakona, sa ciljem da etika nadvlada patrijarhalne predrasude u radu policije, sudstva i tužilaštva. U Maloj školi kršenja patrijarhata kroz edukaciju polaznica o principima feminističkog aktivizma i rodne ravnopravnosti, gradimo građansku solidarnost u borbi za bolji položaj žena u društvu”, istakla je ona.

Kaže da Malu školu trenutno organizuju samo u Podgorici, ali da su tokom prethodnih godina sproveli slične edukacije u drugim gradovima Crne Gore, “uključujući ‘Školu javnog zagovaranja’ za djevojke sa sjevera i ‘Kreativnu laboratoriju digitalnog aktivizma’ za djevojke iz različitih krajeva Crne Gore i Srbije”.

Ovogodišnji program Škole čini pet predavanja, navodi ona, a tokom njih će se baviti ciljevima i ostvarenjima feminističkih pokreta u svijetu, istorijatom ženskog pokreta u Crnoj Gori…

“Istraživaćemo koncept pola, roda i rodnog izražavanja, dinamiku i rasprostranjenost rodno-zasnovanog nasilja i razgovarati o feminističkim umjetničkim poetikama i uticaju umjetnosti na razvoj kreativnih modela otpora”, navodi ona o programu Škole.

Radionice će voditi, pored Markuš, ekspertkinja u oblasti prava žena Maja Raičević, psihološkinja Ana Jaredić, koordinatorka Programa javnog zastupanja CŽP Anita Stjepčević i aktivista Jovan Džoli Ulićević.

Istakla je njihov ponos “na motivisanost i angažovanost polaznica koje aktivno učestvuju u diskusijama i pokazaju veliku želju za učenjem i daljim djelovanjem”.

“Rad u školi ne svodi samo na prenošenje znanja, već i same učimo iz razgovora sa njima, posebno ako imamo u vidu širok spektar profesija iz kojih dolaze. Mislim da se cijeli tim škole raduje upoznavanju novih ljudi koji žele da se uključe u borbu za ravnopravnost i mijenjaju društvene norme”, dodaje ona.

Kaže da su utisci polaznica uglavnom pozitivni, “jer je Mala škola interaktivni prostor u kome na neposredan i jednostavan način, s neophodnom dozom humora, razgovaramo o važnim temama”.

“Povratne informacije ukazuju na to da škola doprinosi širenju mreže solidarnosti pružajući učesnicama potrebna znanja za aktivno djelovanje u svojim socijalnim i profesionalnim krugovima. Mnoge polaznice nastavile su saradnju sa Centrom kroz druge programe koje organizujemo, što potvrđuje značaj i dugoročan uticaj ove škole”, navodi ona.

Od učesnika i učesnica očekuju aktivnost u diskusijama, kritičko promišljanje teme koju obrađuju i razvijanje svijesti o značaju feminističkog aktivizima i rodne ravnopravnosti.

“Nadamo se da će ih škola inspirisati da se uključe u borbu za bolji položaj žena u društvu, bilo kroz dalju saradnju sa Centrom ili kroz sopstvene inicijative. Dakle, otvorenost, radoznalost, poštovanje sagovornika - dobrodošli su svi koji žele da nauče nešto novo i zajedno sa nama grade mrežu solidarnosti”, dodaje Markuš.

Osvrće se i na same početke Male škole kršenja patrijarhata i programe koje je organizovao Centar za ženska prava.

“Organizovanje Male škole započele smo 2019. godine uz podršku Fonda za aktivno građanstvo sa ciljem edukacije građanki i građana o političkim, ekonomskim i kulturnim pravima žena. Kroz servis podrške za žrtve nasilja, svakodnevno smo svjedočile različitim oblicima kršenja naših prava, kako od strane pojedinaca, tako i od institucija, i u osnovi svakog ovog čina nasilja krilo se nasljeđe patrijarhata. Zbog toga sam pomislila da je krajnje vrijeme da počnemo sa kršenjem patrijarhata”, objašnjava sagovornica.

Pored ove škole, podsjetila da je da su u isto vrijeme započeli organizovanje brojnih drugih projekata, programa, festivala, izložbi, diskusija, kao što su umjetničke i bubnjarske radionice, oslikavanje murala znamenitim ženama crnogorske istorije, Program obilježavanja Međunarodnog dana žena, trodnevni program “U fokusu” u skopu Underhill festivala.

Oni koji žele da se prijave za Malu školu kršenja patrijarhata treba da pošalju kratko pismo interesovanja na mejl Centra do 20. februara.

Bonus video: