ASK: Sudija Ustavnog suda Šćepanović prekršio Zakon jer je odlučivao o sebi

Agencija je upozorila Ustavni sud da je dužan da spriječi izvršenje te odluke

17486 pregleda 62 reakcija 23 komentar(a)
Šćepanović, Foto: Boris Pejović
Šćepanović, Foto: Boris Pejović

Sudija Ustavnog suda Budimir Šćepanović prekršio je Zakon o sprečavanju korupcije jer se nije izuzeo od odlučivanja o tome da li je ispunio uslove za prestanak sudijske funkcije.

To stoji u danas objavljenoj odluci Agencije za sprečavanje korulcije (ASK).

Agencija je upozorila Ustavni sud da je dužan da spriječi izvršenje te odluke.

"Ustavni sud je dužan da spriječi izvršenje odluke donijete suprotne članu 10 stav 1 Zakona u sprečavanju korupcije, u skladu sa zakonomom i da o tome obavijesti Agenciju", piše pored ostalog u odluci.

U odluci se navodi da je Agencija pokrenula postrupak na inicijativu Akcije za ljudska prava (HRA) od 26. decembra prošle godine.

HRA je tada tražidsa da se utvrdi da li je Šćepanović prekršio Zakon o sprečavanju korupcije jer je 25. decembra 2024. godine "učestvovao u razmatranju i odlučivanju stvari, u kojoj on ima privatni interes, a da nije prethodno zatražio mišljenje, odnosnmo izuzeo od učestvovanja u radu, rasprave i odlučivanja čime je izazvao sukob interesa tokom vršenja javne funkcije".

Iz Agencije preciziraju da su i Šćepanovići i Ustavnom sudu uputili zahtjeve za izjašnjenje.

Šćepanović je odgovorio da u Zakonu o Ustavnom sudu, osim u postupku po ustavnoj žalbi, nije propisana obaveza za sudije da se izuzmu iz rasprave i odlučivanja u postupcima normativne kontrole i drugim postupcima iz brojnih nadležnosti tog suda".

Šćepanović je istakao i da "ni jednom odredbom Ustava Crne Gore, kao ni odredbama amandmana nna Ustav, Skupština Crne Gore nije ovlašćeno da zakonomo derogira ustavom utvrđeno ovlašćenje sudija Ustavnog suda da na sjednici utvrđuju ispunjenost uslova za prestanak funcije sudiji ili sudijama Ustavnog suda".

Šćepanović tvrdi i da njegovo izjašnjenje na sjednici Ustavnog suda ne donosi nikakvu ni direktnu ni indirektnu korist "jer ne postoje jasni kriterijumi koji mogu ukazati 'da li je nekom odlazak u penziju ili odlaganje odlaska u penziju privatni interes'".

Bonus video: