Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru (ODT) ni više od godinu nakon što im je policija podnijela krivičnu prijavu protiv budvanskog biznismena Branislava Gugija Savića i njegove firme “Gugi Commerc” zbog nelegalne gradnje u tivatskom naselju Opatovo, još nije završilo izviđaj u tom predmetu.
“Predmet formiran protiv pravnog lica G.C. DOO Budva i odgovornog lica u pravnom licu B. S., zbog krivičnog djela građenja objekta bez prijave i dokumentacije za građenje je u fazi izviđaja”, kazala je “Vijestima” portparolka i zamjenica rukovoditelja ODT Kotor, državna tužiteljka Tijana Čelanović.
Ona zbog interesa postupka nije mogla da iznese dodatne detalje o izviđaju.
Tivatska policija podnijela je 19. februara prošle godine krivičnu prijavu protiv Savića i njegove firme “Gugi Commerce” zbog nedozvoljene gradnje u mjestu Opatovo u katastarskoj opštini Donja Lastva. Kako je tada saopšteno iz Uprave policije, prilikom kontrole utvrđeno je da je na dvije parcele “došlo do odstupanja od građevinske dozvole koju posjeduje firma “Gugi Commerce”, gdje je na jednoj parceli izgrađen dodatni sprat i veće proširenje garaže, dok je na drugoj parceli bez građevinske dozvole i neophodne dokumentacije urađen objekat sa pet nadzemnih etaža i dvije podzemne etaže koje su povezane sa garažom i jednom etažom sa primarnim objektom”.
Policija je saopštila da su Savić i njegova firma, kako se sumnja, “bez pribavljene građevinske dozvole i tehničke dokumentacije na taj način dobili preko 1.100 kvadrata stambenog prostora i tom prilikom nanijeli štetu budžetu Crne Gore preko 100.000 eura”.
Navedeno je i da je Urbanističko-građevinska inspekcija zabranila izvođenje daljih radova. Radovi na objektu su od tada značajno usporeni, ali ipak nisu u potpunosti obustavljeni jer se povremeno na ugrubo već završenoj velikoj zgradi mogu vidjeti radnici koji obnavljaju manje zanatske poslove.
Idejno rješenje za novi butik-hotel na Opatovu u vlasništvu Savića prije nekoliko godina uradila je kompanija “Business Art” iz Podgorice na čelu sa arhitektom Mladenom Krekićem. On je na dvije katastarske parcele ukupne površine 718 kvadrata projektovao objekat spratnosti Su+P+2+Pk ukupne bruto građevinske površine 718 kvadrata, ne računajući suterensku etažu koja ne ulazi u obračun površina. Sa njom, novi objekat bi po tom idejnom rješenju imao ukupno 1.025 kvadrata površine.
Međutim, prema nalazu inspekcije i policije, Savićeva firma je sagradila skoro duplo više površine stambenih objekata od dozvoljenog, odnosno od idejnog rješenja na koji je prethodno, u februaru 2021. dobila saglasnost glavnog državnog arhitekte i na osnovu kojeg je izrađen glavni projekat novog hotela.
Savić je jedan od pravosnažno osuđivanih aktera budvanskih kriminalnih afera počinjenih za vrijeme DPS vlasti nad tim gradom, a koje je istraživalo i procesuiralo Specijalno državno tužilaštvo dok je njime rukovodio bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić. Savić je prije nekoliko godina, nakon pet mjeseci provedenih iza rešetaka, izašao iz Istražnog zatvora u Spužu, jer se nagodio sa specijalnim tužiocem da prizna krivicu u višemilionskim malverzacijama u Budvi. Biznismen koji je bio kum nekadašnjeg gradonačelnika Budve i tadašnjeg ključnog svjedoka saradnika u budvanskim korupcionaškim aferama, pokojnog Rajka Kuljače, po tom sporazumu trebalo je da nadoknadi milionsku štetu Opštini Budva nanesenu u raznim aferama koje se povezuju sa kriminalnim klanom odbjeglog visokog funkcionera DPS-a Svetozara Marovića.
Savićeva firma “Gugi commerc” bila je angažovana na izgradnji koncertnog platoa na Jazu. Vještaci tužilaštva su u tom poslu utvrdili štetu od 2.100.000 eura. Savić je priznao krivicu i u poslu gradnje donjeg bulevara od gradske Pošte do Jadranskog sajma. U tom poslu Opština Budva je oštećena za 3.706.140,57 eura, a u trećem sumnjivom poslu, gradnji seoskog puta ka Krapini, šteta je bila 1.150.457,67 eura.
Savić je 2016. potpisao dva sporazuma o priznanju krivice kojim je priznao da je učestvovao u namještanju poslova u kojima je Opština Budva oštećena za oko 6.000.000 eura i da je na taj način svojoj firmi prihodovao bespravno imovinsku korist. Po tim sporazumima, on i “Gugi Commerc” su bili dužni da budvanskoj Opštini nadoknade tu štetu.
“Nemam šta posebno da naglasim i da kažem više. Saglasan sam sa optužnicom. Kriv sam što sam bio član kriminalne grupe zajedno sa Svetozarom Marovićem i što sam bio glavni za donošenje odluka u firmi vezano za ovo djelo. Na mene nije vršen pritisak da priznam krivicu, niti mi je ponuđeno bilo šta”, rekao je Savić u ljeto 2017. tokom postupka u Višem sudu.
On je tada po sporazumima o priznanju krivice koji je sklopio sa tadašnjim specijalnim tužiocima Sašom Ćađenovićem i Lidijom Vukčević dobio dvije zatvorske kazne u trajanju od po šest mjeseci, za počinjena krivična djela za koja su zakonom inače predviđene kazne zatvora u trajanju od dvije do 10 godina. Nije mu izrečena novčana kazna, iako su štete po državu bile milionske. Nagodbama je “Gugi Commerce” dobio samo uslovnu osudu, odnosno da ne mora da plati novčanu kazne, ukoliko ne počini novo krivično djelo u roku od godinu.
Savić je u proteklih desetak godina od kada je počeo da svoj biznis razvija i u Tivtu, na području te opštine bio akter nekoliko slučajeva divlje gradnje, nasipanja i zaposijedanja mora, ali ni za jedan od njih nije procesuiran već Morsko dobro sa njim nakon što je bespravno gradio ponte na Opatovu, sklapalo ugovore o zakupu tako na divlje stvorenih novih djelova obale i kupališta.
Bonus video:
