Nikšić: "O-ruk" program – prilika da mladi realizuju ideje

Izvršna direktorica Fakt-a, Anica Maja Boljević, objasnila je da dvije grant šeme čine okosnicu pomenutog programa – "O-ruk" i "Liderstvo mladih", a da ukupni raspoloživi iznos sredstava koji je namijenjen za podršku projektima iznosi 360.000 eura

2861 pregleda 0 komentar(a)
Detalj sa predstavljanja programa, Foto: Svetlana Mandić
Detalj sa predstavljanja programa, Foto: Svetlana Mandić

"Studentski karavan" bio je prilika da Fond za aktivno građanstvo (Fakt) i nevladina organizacija "Alfa centar“ na Filozofskom fakultetu u Nikšiću zainteresovanim visokoškolcima predstave "De facto za mlade", trogodišnji program podrške razvoju građanskog društva u čijem je fokusu uključivanje i osnaživanje mladih.

Izvršna direktorica Fakt-a, Anica Maja Boljević, objasnila je da dvije grant šeme čine okosnicu pomenutog programa – "O-ruk" i "Liderstvo mladih", a da ukupni raspoloživi iznos sredstava koji je namijenjen za podršku projektima iznosi 360.000 eura.

"Prioritetne oblasti i teme programa su: učešće mladih i dijalog na lokalnom nivou, volonterske akcije, zapošljavanje mladih (inovativni pristupi), ekološki i klimatski aktivizam, kultura i kreativne industrije, mentalno zdravlje i borba protiv vršnjačkog nasilja i sport i slobodno vrijeme mladih", kazala je Boljević.

Detalj sa predstavljanja programa
Detalj sa predstavljanja programafoto: Svetlana Mandić

Objasnila je da dok je program "Liderstvo mladih" namijenjen organizacijama civilnog društva, program "O-ruk" namijenjen je manje razvijenim organizacijama, lokalnim neformalnim grupama i mladim akitivistima, kao i građanskim i pokretima koji djeluju u svojim lokalnim zajednicama, naročito van Podgorice.

"U fokusu 'O-ruk' grant šeme je podrška inicijativama koje predstavljaju pravovremeni odgovor na izazove, probleme ili pitanja koji se tiču većine mladih u zajednici, a koje istovremeno imaju potencijal da uključe što veći broj mladih, uz podršku šire lokalne zajednice. Ukupni raspoloživi fond za grantove u okviru ove grant šeme iznosi 180.000 eura, projekti mogu trajati od dva do četiri mjeseca, a iznos podrške za pojedinačni projekat kreće se u rasponu od 3.000 do 6.000 eura", kazala je Boljević.

Poziv će biti stalno otvoren tokom trajanja programa, pod uslovom da raspoloživa sredstva u okviru ove grant šeme ne budu ranije opredijeljena, a Komisija, koja će se sastajati najmanje pet puta godišnje, će o prvim prijavama, koje pristignu do 3. aprila, razmatrati 20. aprila.

Primaoci grantova mogu ponovo aplicirati za podršku, nakon podnošenja i odobrenja finalnog izvještaja, a maksimalni iznos koji može biti dodijeljen jednom aplikantu (organizaciji ili grupi koju čine najmanje tri člana) tokom trogodišnjeg trajanja programa "De facto za mlade" (i obje grant šeme) je ograničen na 30.000 eura.

O projektu, načinu apliciranja, ali i eventualnim idejama koje mogu realizovati, govorili su i Nađa Dragović, Marija Perović Boljević i Nenad Golubovića iz Fakta, Sanja Đedović iz "Alfa centra", dok su studente ohrabrili da učestvuju u pomenutom projektu i dekankai prodekanka Filozofskog fakulteta, Tatjana Novović i Biljana Maslovarić, kao i predstavnici nevladinih organizacija koji već realizuju ili su realizovali brojne projekte zahvaljujući podršci Fakt-a.

Projekat "De facto za mlade" finansira Evropska unija, dok će kofinansiranje biti obezbijeđeno od strane Ministarstva regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama.

Bonus video: