Nevladina organizacija (NVO) Centar za afirmaciju RE populacije (CAREP), uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava – Direktorata za interkulturalizam, organizovala je u Nikšiću Festival interkulturalizma. Festival, koji je okupio predstavnike institucija, lokalne samouprave, civilnog sektora, kao i mlade iz svih djelova Crne Gore, organizovan je u okviru projekta „InterKultura: Mladi protiv barijera u Crnoj Gori”.
„Cilj Festivala je bio da kroz dijalog, umjetnost i zajedničko djelovanje, afirmišemo vrijednosti interkulturalnosti, međusobnog poštovanja i razumijevanja. Kroz dva tematska panela govornici su otvorili važna pitanja o zakonskom okviru, položaju manjinskih zajednica, ulozi mladih u interkulturalnim procesima, te o značaju obrazovanja, kulture i umjetnosti u jačanju povezanosti među ljudima“, saopštili su iz CAREP-a.
Festival su otvorili Nardi Ahmetović, direktor CAREP-a, i dr Ljudmila Mila Popović, direktorica Direktorata za interkulturalizam, dok su paneli bili organizovani na teme – „Zajedno u različitosti – od zakona do odgovornosti' i „Različiti, ali povezani – interkulturalnost u rukama mladih“.

Sokolj Beganaj, ispred Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, naglasio je da iako “ne znamo drugu stranu, ne znači da ona nije isto tako dobra i kvalitetna kao i strana koju poznajemo“.
„Treba dati prostor ljudima da ih upoznamo. Ne treba zakoni da nas drže i spajaju. Ako u našim glavama riješimo te stvari, onda ćemo biti bliži drugim ljudima”, poručio je Beganaj.
Ivana Šljukić, sekretarka Skupštine opštine Nikšić, istakla je da formiranje Omladinskog romskog i egipćanskog parlametna u Nikšiću, prvog u Crnoj Gori, predstavlja dobar mehanizam da se stvore ideje koji će uticati na donosioce odluka.

Senad Sejdović, član Romskog savjeta, kazao je da je taj Savjet „savjetodavno tijelo koje pravi interakciju između civilnog društva, stanovnika RE populacije i približava probleme koje treba riješiti na nivou institucija“.
Prema riječima Emine Skenderović, Fond za manjine godišnje podrži oko 200 projekata, da je dobro što je primjetan „postepeni rast i interesovanje RE zajednice“, pa je prošle godine podržan 21 projekat usmjeren na unapređenje položaja RE populacije, a godinu ranije 18 projekata.

Fana Delija, izvršna direktorica Centra za Romske inicijative, podsjetila je da se ta organizacija 20 godina bavi problemima Romkinja i Egipćanki na nivou Crne Gore, dječjim i ugovorenim brakovima, i da je o tim temama potrebno više i otvorenije pričati.
„Potrebno je problem riješiti iz korijena, jer ugovoreni brak nije romska kultura i treba uložiti mnogo truda da se svijest o tome izmijeni i shvati ozbiljnost ovog problema. Nastojimo da uključimo više djevojčica u obrazovanje, iako rezultati još uvijek nijesu na zavidnom nivou“, istakla je Delija.
Dijana Anđelić, iz njemačke organizacije “Help”, podsjetila je da u Nikšiću aktivno djeluju 25 godina i da su „opstali i zadobili povjerenje“ jer su razumjeli potrebe stanovništva, bili svakodnevno sa njima i trudili se da riješe njihove probleme.

Kroz Festival interkulturalizma, prema riječima Dragana Brajovića, iz Udruženja crnogorsko-makedonskog prijateljstvo „Kirjana“ vide se „entuzijazam i snaga koja će u budućnosti otvoriti mnoga vrata i puteve.”
Kako je naglasila Šejla Pepić, romska aktivistkinja, RE populacija je svakodnevno izložena stereotipima i predrasudama, što se može promijeniti ličnim, dobrim primjerima, jer samo tako možemo graditi bolje društvo koje će prihvatiti različite kulture.
Miloš Nenezić, iz Demokratske Crne Gore, kazao je „da živimo u društvu gdje političke partije imaju veliku ulogu u oblikovanju društvenih procesa, pa tako i osnaživanju mladih da uzmu učešće u društvenim dešavanjima“, dok je Milena Krivokapić, ispred Umjetničkog centra, istakla da uloga umjetnosti i kulture dovodi do „stanja svjesti koje je izdignuto iznad bilo kakve identifikacije, kao i da je mnogo toga zajedničko u umjetničkim izrazima“.

„Festival intrkulturalizma ne predstavlja samo Rome, jednu zajednicu, već cijelo društvo. Ako hoćemo dijalog, mostove, razumijevanje kulture, treba da radimo svi zajedno. Interkulturalizam je za mene nešto što me interesuje o drugim zajednicama, tu ne pravim razliku“, poručio je Nardi Ahmetović.
Moderatorke panela bile su Irena Rašović i Aleksandra Božović, a Festival je vodila Tijana Krunić.
U sklopu Festivala, dodijeljene su i nagrade mladima za fotografske radove koji oslikavaju duh interkulturalizma i međusobnog razumijevanja. Prvo mjesto osvojila je Gordana Đurović, drugo Aleksa Minić, dok je treće mjesto zauzeo Nikola Mihailović. Dobitnik specijalne nagrade je Ivan Bakić.
Publika je imala priliku i da uživa u bogatom kulturno-umjetničkom programu koji su izveli folklorni ansambl „Podgorica“, plesna grupa „Romano drom – Romski put“, prva plesna grupa mladih Roma i Egipćana, i rekreativci JU „Zahumlje“.
Bonus video:
