Udruženi sindikat uprave i državnih službenika i namještenika Crne Gore (USUDSN), koji okuplja i zastupa interese zaposlenih u državnoj i lokalnoj upravi, stekao reprezentativnost i upisan je u Registar reprezentativnih sindikalnih organizacija pod brojem 624. To je saopštila predsjednica Tamara Goliš.
Prema njenim riječima shodno Zakonu o reprezentativnosti sindikata, udružili su se Sindikat uprave, koji djeluje pri Savezu sindikata Crne Gore, i Sindikat državnih službenika i namještenika Crne Gore, koji djeluje pri Uniji slobodnih sindikata Crne Gore.
“Sporazum o udruživanju je zaključen radi zajedničkog djelovanja u svim pitanjima od interesa za članstvo po kojima postoji saglasnost organa oba sindikata. Obije sindikalne organizacije zadržavaju svoj pravni subjektivitet, ali zajednički nastupamo kao reprezentativna granska sindikalna organizacija prema državnim organima, što će omogućiti efikasnije zastupanje prava zaposlenih u državnoj upravi. Ovim udruživanjem, kreiran je snažan i jedinstven glas zaposlenih u javnoj upravi, sa ciljem poboljšanja njihovog profesionalnog, ekonomskog i socijalnog položaja.USUDSN će se zalagati za poboljšanje radnih uslova, uvećanje zarada i rješavanje stambenih potreba zaposlenih u upravi, kao i zaštitu njihovih prava kroz institucionalno djelovanje i socijalni dijalog sa nadležnim organima. Sindikat će raditi na unapređenju materijalnog i socijalnog položaja zaposlenih, zaštiti dostojanstva profesije i zaposlenih, te jačanju socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja”, naglasila je Goliš.
Kao prvu aktivnost nakon sticanja reprezentativnosti, kako je dodala, USUDSN je uputio Inicijativu predsjedniku Skupštine i svim poslaničkim klubovima za podnošenje amandmana na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima i namještenicima.
“Ova inicijativa obuhvata amandmane koji se odnose na vraćanje uslova VII nivoa kvalifikacija za starješine državnih organa, visoki rukovodni kadar i ekspertsko rukovodni kadar umjesto predloženog sniženja na VI nivo, što je suprotno principima profesionalizacije i meritornosti u javnoj upravi; očuvanje obaveze objavljivanja internog oglasa na internet stranici državnog organa kako bi se sačuvala transparentnost zapošljavanja; ukidanje povlaštenog statusa za starješine organa i visoki rukovodni kadar koji bi im omogućio dodatnu zaštitu i naknade u slučaju dve uzastopne nezadovoljavajuće ocijene rada, ograničavanje imenovanja vršilaca dužnosti na državne službenike unutar organa kako bi se preduprijedile zloupotrebe i osigurala profesionalizacija; obavezu pravosudnog ispita za veći broj članova Državne disciplinske komisije i Državne komisija za žalbe i zabranu njihovog članstva u organima političkih partija kako bi se osigurala nepristrasnosti; I na kraju, zadržavanje starosne granice za prestanak radnog odnosa po sili zakona na 67 godina, u skladu s postignutim jednoglasnim dogovorom socijalnih partnera”, istakla je Goliš i dodala:
“Pozivamo sve nadležne institucije i poslanike Skupštine Crne Gore da podrže naše amandmane kako bi se unaprijedila profesionalnost, efikasnost i pravičnost u javnoj upravi. USUDSN će nastaviti da aktivno prati zakonodavne procese i zastupa interese svih državnih i lokalnih službenika i namještenika”, rekla je Goliš.
Bonus video:
