OŠ “Risto Manojlović” novija, a zrela za renoviranje

Kolašinskoj osnovnoj školi neophodna hitna sanacija krova i energetska efikasnost

3032 pregleda 5 komentar(a)
Osnovna škola "Risto Manojlović", Foto: Dragana Šćepanović
Osnovna škola "Risto Manojlović", Foto: Dragana Šćepanović

Prioritetni infrastrukturni projekti u jedinoj kolašinskoj osnovnoj školi su popravka krova na fiskulturnoj sali, koji je oštećen još prije 13 godina, kao i ugradnja solarnih panela, koji bi konačno toj zgradi obezbijedili redovno i dovoljno grijanje.

U informaciji o osnovnom obrazovanju na području opštine Kolašin, koja će uskoro biti pred odbornicima lokalnog parlamenta, direktorica OŠ Marijana Bulatović Medenica tvrdi da “ukoliko se u najkraćem mogućem roku ne preduzmu potrebne mjere i oštećenja na krovu ne budu sanirana, šteta će biti znatno veća, jer će doći i do oštećenja parketa”. Kaže i da pored obraćanja relevantnom ministarstvu nije bilo pomaka u rješavanju tog problema.

Nova zgrada OŠ “Risto Manojlović” površine je 7.200 metara kvadratnih, a kako je saopšteno prilikom otvaranja, na početku školske 2011/2012. godine rađena je po najsavremenijim standardima. Radovi, koji su trajali tri godine, koštali su više od 5,5 miliona eura.

“Iako je riječ o novijoj zgradi, usljed obilnih snježnih padavina 2012. godine, škola je pozvala vojnike da očiste snijeg sa objekta, kako se krov ne bi urušio. Usljed tih aktivnosti došlo je do oštećenja krova, koji iz tog razloga prokišnjava. Kao i prethodni direktori, obraćala sam se Ministarstvu prosvjete, ali s obzirom na to da popravka zahtijeva veća finansijska sredstva, nije napravljen pomak u rješavanju problema. Od samog početka obavljanja funkcije direktora škole, zajedno sa radnicima, bezuspješno pokušavam pronaći izlaz iz ove situacije”, napisala je ona.

Kaže da sala i dalje prokišnjava, što otežava njeno korišćenje, bilo učenicima na času fizičkog vaspitanja, bilo klubovima i rekreativcima koji koriste salu u popodnevnim časovima, a postoji opasnost i od povreda. Škola je, podsjeća Bulatović Medenica, tražila mišljenje stručnjaka, koji je dao preporuku o načinu utvrđivanja oštećenja krova, kao i opis radova. Nakon toga smo dobili tri ponude od izvođača radova, ali su iznosi bili tako visoki, pa škola nije bila u mogućnosti da pokrije troškove sanacije.

Količina mazuta koju kolašinska OŠ dobija i dalje nije dovoljna da se na optimalan način zagriju učionice. Grijanje, kako objašnjava direktorica, uključuje se u dva intervala dnevno. Ugradnjom solarnih panela i prelaskom na grijanje na struju dobijenu na taj način, tvrdi ona, “riješio bi se akutni problem grijanja i u Školi za osnovno muzičko obrazovanje (ŠOMO), predškolskoj ustanovi ‘Sestre Radović’, srednjoj školi, jer se svi griju sa jednog sistema, koji je u prostorijama OŠ.”

“Ugradnjom solarnih panela smanjili bismo potrošnju lož ulja za grijanje, kao i račune za utrošenu električnu energiju, a ujedno smanjili zagađenje životne sredine, što nam je svima, kao proklamovanoj ekološkoj državi, nominalni cilj. Dodatnom energijom bi se postigli optimalni uslovi za rad, a u ljetnjim mjesecima višak energije bi se vraćao EPCG, čime bi se izvjestan novac pribavljao za nabavku u zimskim mjesecima”, podsjeća Bulatović Medenica.

Ona kaže da se “kvote lož ulja određuju prema broju učenika, koji je na sjeveru sve manji i manji, a ne prema površini škola ili prosječnim temperaturama u toku zime”.

Iz OŠ “Risto Manojlović” podsjećaju lokalnu vlast na neophodnost rješavanja stambenog pitanja zaposlenih u obrazovno-vaspitnim ustanovama sa teritorije opštine Kolašin. Bulatović Medenica podsjeća da se za gradnju stanova mogu upotrebiti tri potencijalne lokacije. Prva je ona koja je bila namijenjena izgradnji gradske toplane, druga je u blizini ušća Kolašinske rijeke u Taru, a treća je dio školskog dvorišta. Na trećoj lokaciji je nekada bila baraka Muzičke škole, dio magacina srednje i osnovne škole.

“Sada se na tom dijelu nalaze samo temelji bivše barake i nisko rastinje koje predstavlja potencijalnu opasnost za učenike i slučajne prolaznike. DUP-om Kolašin je na tom prostoru predviđena zgrada za kolektivni smještaj površine 300 metara kvadratnih. Aktivom direktora i predsjednika sindikalnih organizacija škola sa teritorije opštine Kolašin na sjednici održanoj 21. oktobra 2021. godine donio je odluku da se ponovo obratimo zahtjevom za ustupanje dijela dvorišta za izgradnju stambene zgrade za prosvjetne radnike iz Kolašina. A kako inače procedura oko prikupljanja svih potrebnih papira može da potraje, željeli bismo da ih pripremimo i startujemo sa radovima na početku građevinske sezone. Mišljenja smo da nije potrebno posebno naglašavati od kolikog je značaja za zaposlene rješavanje stambenog pitanja”, poručila je direktorica.

Kaže i da su veliki broj prosvjetnih radnika sa teritorije opštine Kolašin članovi Stambene zadruge ‘Solidarno’, koja je iz tog razloga zainteresovana za finansiranje izgradnje zgrade koja bi riješila stambene potrebe.

Broj đaka u OŠ iz godine u godinu opada, a ove školske godine svega ih je 502. U strukturi opšteg uspjeha najviše je učenika sa odličnim uspjehom, kojih ima 156. Sa vrlo dobrim uspjehom je 127, sa dobrim 100 i sa dovoljnim uspjehom 33 učenika. Škola, tvrdi direktorica, ima nastavno osoblje koje je stručno osposobljeno za obavljanje poslova u nastavnom procesu. Nestručno je, jedino, kako kaže ona, zastupljen dio časova iz matematike.

Bonus video: