Šimun: Urgentni blok u bolnici u Nikšiću jedan od prioriteta Vlade

Ministri obišli realizovane radove na projektima energetske efiksanosti

5242 pregleda 12 komentar(a)
Foto: Svetlana Mandić
Foto: Svetlana Mandić

Nikšićka Opšta bolnica, kao jedna od najstarijih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, do sada možda nije imala dovoljno pažnje od državnih vlasti. Ministarstvo je započelo brojne projekte kako bi značajno podiglo kvalitet zdravstvene zaštite u Nikšiću. Radi se o višemilionskim ulaganjima u infrastrukturu, opremu i kadar u nikšićko zdravstvo, kazao je ministar zdravlja Vojislav Šimun koji je, zajedno sa ministrom energetike, rudarstva, nafte i gasa, Admirom Šahmanovićem, u nikšićkoj bolnici obišao realizovane radove na projektima energetske efiksanosti.

Prema njegovim riječima, gradnja novog urgentnog bloka, čije je idejno rješenje prezentovano, biće jedan od prioriteta Vlade. Istakao je da je vrijednost radova u okviru projekta „Energetske efikasnosti u Crnoj Gori, druga faza“ MEEP 2, vrijednosti skoro 1,8 miliona eura.

„Projekat novog urgentnog centra u Nikšiću je praktično u fazi završnog idejnog rješenja i pokazali smo punu spremnost od strane nadležnih ministarstava da taj projekat bude prepoznat kao jedan od prioritetnih i da uđe u kapitalni budžet za narednu godinu”, kazao je Šimun.

Šimun i Šahmanović Nikšić
foto: Svetlana Mandić

Direktor Opšte bolnice, dr Zoran Mrkić, kazao je da je idejno rješenje za projekat urgentnog centra urađeno prije nekoliko godina, ali da se „stalo“ iz administrativnih razloga.

„Nije bilo lako izgraditi centar na planiranom mjestu uz postojeću infrastrukturu. Suština je da te administrativne prepreke preskočimo i da uz pomoć Ministarstava radimo urgentni blok, sa tri ili četiri sprata, povezane toplim mostovima sa postojećim Internim odjeljenjem i glavnom bolnicom“, rekao je Mrkić.

Prema njegovim riječima, urgentni blok će imati hitno-prijemnu hirušku i internističku ambulantu sa dodatnom dijagnostikom i trijažom, laboratoriju i neurologiju.

„Postojeće odjeljenje na kome je neurologija, postalo bi očno odiljenje koje takođe ima potrebu da se širi, i u konačnom će bolnica da dobije ono što u ovom momentu najviše nedostaje, makar 10 do 20 novih postelja, jer mi smo konstantno u problemu sa sve većim brojem ljudi o kojima, nažalost, porodica ili socijalne službe dovoljno ne mogu da brinu, da posvete pažnje, pa je to bolnica, iako nije primarna obaveza. Nametnuto nam je da se bavimo i time. Znači broj postelja, efikasnost i uvođenje novih metoda liječenja, to je ono što ćemo dobiti sa izgradnjom novog urgentnog bloka”, objasnio je Mrkić.

Šimun i Šahmanović Nikšić
foto: Svetlana Mandić

Govoreći o projektima energetske efikasnosti, koji su realizovani zajedno sa Ministarstvom energetike, rudarstva, nafte i gasa, ministar Šimun je kazao da je prvi ugovor, koji se odnosio na toplotnu izolaciju i zamjenu bravarije glavne zgrade Opšte bolnice, završen u septembru prošle godine, a da je njegova vrijednost bila oko 700 hiljada eura. Drugi ugovor, vrijednosti oko 1,1 milion, odnosi se na zamjenu fasade i bravarije na zgradama Dječijeg dispanzera i Odjeljenja psihijatrije, kao i ugradnju sistema za pripremu tople vode, dva nova lifta i novu rasvjetu.

Ministarstvo zdravlja, prema riječima Šimuna, zajedno sa Upravom za kapitalne projekte realizuje adaptaciju Dječijeg odjeljenja, i uskoro će biti raspisan tender u vrijednosti oko 450.000 hiljada eura, dok su radovi na adaptaciji i izgradnji bolničke kuhinje, vrijednosti 750 hiljada eura, u toku.

„Ministarstvo je obezbijedilo i donaciju za digitalni mamograf koji bi trebalo da bude nabavljen u narednim mjesecima. Planira se i nabavka magneta vrijednosti oko milion eura, kao i druge vrijedne opreme. Kredit bi trebalo da bude realizovan do kraja godine sa evropskim bankama“, rekao je Šimun.

Šimun i Šahmanović Nikšić
foto: Svetlana Mandić

Dodao je da je za Dom zdravlja nabavljeno sanitetsko vozilo i podsjetio na projekat adaptacije i renoviranja Dječjeg dispanzera, vrijednosti oko 300.000 eura.

U Specijalnoj bolnici za plućne bolesti u Brezoviku treba da počne realizacija adaptacije paviljona, u vrijednosti oko 200.000 eura, dok bi adaptacija Hitne pomoći, koja je u toku, trebalo da bude završena tokom aprila. Planiran je i projekat adaptacije porodilišta koji bi trebalo da bude kandidovan za kapitalni budžet za narednu godinu.

Odgovarajući na pitanja novinara, Šimun je rekao da se radi na mapiranju gdje bi i u kojim gradovima mogli biti obezbijeđeni stacionari za palijativnu njegu pacijenata, kao i da se radi na projektu osamostaljenja Meljina kao organizacione cjeline, jer građani Herceg Novog „zaslužuju kvalitetniju i nezavisniju zdravstvenu zaštitu u odnosu na druge opštine u okruženju i zbog mjesta i dovoljnog broja zdravstvenog kadra“.

Šimun i Šahmanović Nikšić
foto: Svetlana Mandić

Ministar Šahmanović je istakao da je posebno ponosan na rad njihovog tima u realizaciji projekta energetske efikasnosti, i da je u pomenuti projekat, na nivou Crne Gore, uloženo oko 115 miliona eura.

„Učinjeni su veliki pomaci i rame uz rame smo sa najrazvijenijim državama, kada je riječ o standardima energetske efikasnosti, koja se ne odnosi samo na uštede, već i na upređenje kvaliteta“, istakao je Šahmanović.

Prema njegovim riječima, sa Svjetskom bankom, realizuju četiri projekta, 14 je završeno, a planira se i obnova određenog broja domova zdravlja, kao i unaprjeđenje rada u nekim seoskim ambulantama.

„Benefiti ovih projekat najbolje se osjećaju među građanima“, ocijenio je Šahmanović.

Bonus video: