Većina postiže odlične rezultate: Više od 60 crnogorskih studenata širom Evrope u okviru programa "Erasmus+"

Studenti imaju priliku da provedu jedan ili dva semestra na nekom od 190 univerziteta sa kojima Univerzitet Crne Gore ima potpisane ugovore

21619 pregleda 33 reakcija 4 komentar(a)
Foto: BORIS PEJOVIC
Foto: BORIS PEJOVIC

Više od 60 crnogorskih studenata nova znanja, vještine i neophodno akademsko iskustvo stiče na gotovo 30 visokoškolskih ustanova u Evropi, pokazali su podaci Univerziteta Crne Gore (UCG).

Studentima je, preko programa “Erasmus+”, omogućeno da razmjenom jedan ili dva semestra provedu na nekom od 190 univerziteta sa kojima UCG ima potpisane ugovore.

“Erasmus+” je najveći program Evropske unije (EU) u oblasti obrazovanja, mladih, obuke i sporta. Crna Gora učestvuje u ovom programu od samog početka – 2000. godine, ali je tada bio poznat pod nazivom “Tempus”.

Iz Univerziteta su kazali “Vijestima” da od 2014. godine “aktivno učestvuju u programu”.

“... Koji omogućava studentima razmjenu i boravak na partnerskim univerzitetima. Kroz ovaj program, studenti imaju priliku da provedu jedan ili dva semestra na nekom od 190 univerziteta sa kojima Univerzitet Crne Gore ima potpisane ugovore. Tokom boravka obezbijeđena im je mjesečna stipendija u iznosu od 800 do 900 eura, a pokriveni su i putni troškovi”, objasnili su iz UCG.

Njemačka, Grčka, Španija, Letonija...

Podsjetili su da je trenutno na razmjeni 68 studenata koji “svoju mobilnost ostvaruju na nekim od prestižnih univerziteta Evrope”.

“Riječ je o sljedećim visokoškolskim institucijama: Univerzitet Zarlanda, Slobodni univerzitet u Berlinu, Univerzitet u Pireju, Sveučilište u Zagrebu, Univerzitet u Pečuju, Tehnički univerzitet u Rigi, Univerzitet u Turu, Univerzitet u Uelvi, Univerzitet u Granadi, Univerzitet u Bolonji, Poljoprivredni univerzitet u Atini, Slovački tehnološki univerzitet u Bratislavi, Univerzitet u Hajdelbergu, Egejski univerzitet, Univerzitet u Šćećinu, Univerzitet u Ljubljani, Univerzitet Kamerino, SGH Varšavska škola ekonomije, Univerzitet u Sevilji, Univerzitet “Lucian Blaga” u Sibiu, Univerzitet u Torinu, Univerzitet za strance u Peruđi, Tehnički univerzitet u Ostravi, Univerzitet u Novom Sadu (UNS) i Univerzitet primijenjenih nauka Breda”, naveli su iz UCG.

Prema njihovim riječima, studenti koji su trenutno na razmjeni studiraju na različitim fakultetima Univerziteta.

“Uključujući Arhitektonski fakultet, Biotehnički fakultet, Ekonomski fakultet, Elektrotehnički fakultet (ETF), Filološki fakultet, Fakultet za turizam i hotelijerstvo (FTH), Građevinski fakultet. Dolaze i sa Mašinskog fakulteta, Medicinskog fakulteta, kao i Pomorskog fakulteta u Kotoru. Ima studenata i sa Pravnog, ali i Prirodno-matematičkog fakulteta (PMF)”, odgovorili su “Vijestima”.

Njihovi podaci su pokazali da je na Univerzitetu Zarlanda u Njemačkoj, trenutno, sedam studenata sa Medicinskog i po jedan sa Pravnog i Filološkog fakulteta UCG.

“... Sa Pravnog četiri, dok je sa Filološkog fakulteta jedan student. Na Slobodnom univerzitetu u Berlinu dva su studenta sa Ekonomskog fakulteta, a jedan je sa Filološkog. Na Univerzitetu u Pireju je jedan student sa Ekonomskog fakulteta UCG. Sveučilište u Zagrebu, trenutno, pohađaju četiri studenta sa Arhitektonskog, i po jedan student sa PMF i Pravnog fakulteta. Na Univerzitet u Pečuju, u Mađarskoj, su tri studenta sa Arhitektonskog fakulteta. Tehnički univerzitet u Rigi pohađa jedan student sa ETF-a. Na francuskom Univerzitetu u Turu su trenutno dva studenta sa Arhitektonskog fakulteta”, kazali su.

Univerzitet u Uelvi, kao i Poljoprivredni univerzitet u Atini, pohađa po jedan student. Kako su kazali iz UCG, Univerzitet u Granadi, u Španiji, privremeni je akademski dom za po jednog studenta sa Pravnog i ETF fakulteta.

“Univerzitet u Bolonji pohađa po jedan student sa Arhitektonskog, Pravnog i Prirodno-matematičkog fakulteta. Na univerzitetu u Sevilji trenutno su dva studenta PMF-a. Univerzitete za strance u Perđu i Torinu pohađaju po dva studenta sa Filološkog fakulteta. Na doktorskim studijama u Univerzitetu u Novom Sadu (UNS) je, u ovom trenutku, jedan student...”, kazali su iz UCG.

Transkripti uredno stižu

Odgovarajući na pitanje “Vijesti”, da li UCG ima podatke o uspjehu studenata na tamošnjim fakultetima, kazali su da uredno i redovno dobijaju transkripte ocjena sa njihovim uspjesima.

“... Koji se upućuju matičnom fakultetu i na osnovu kojeg se priznaju ostvareni akademski uspjesi. Dosadašnja praksa pokazuje da većina studenata uspješno polaže ispite i postiže odlične rezultate na stranim univerzitetima”, rekli su.

Kako tvrde, prodekani matičnih fakulteta sa kojih studenti potiču “redovno su u kontaktu sa njima tokom njihovog boravka na razmjeni”.

“... Pružajući im savjete i podršku, posebno u slučajevima kada im je potrebna dodatna pomoć. Važno je napomenuti da prema pravilima ‘Erasmus+’ programa, osnovnu podršku studentima tokom njihovog boravka pružaju domaći univerzitet, sličnu podršku koju UCG pruža studentima koji dolaze na razmjenu na našem univerzitetu”, objasnili su iz Univerziteta.

Podsjetili su da je trenutno otvoreno 54 konkursa za mobilnost u zimskom semestru akademske 2025/26.

“I to na sljedećim univerzitetima: Univerzitet primijenjenih nauka Haaga-Helia, Univerzitet Pol Valeri Monpelje 3, Univerzitet La Sapienza u Rimu, Univerzitet Komenskog u Bratislavi, Sveučilište u Zagrebu, Tehnički univerzitet u Rigi, Zapadni univerzitet u Temišvaru, Univerzitet Karlos III u Madridu, Univerzitet u Ljubljani, Evropski univerzitetski institut u Firenci, Univerzitet u Salcburgu, Univerzitet u Granadi, Institut IES Abastos u Valensiji, Univerzitet u Beogradu, Univerzitet u Kordobi, Sveučilište u Dubrovniku, Univerzitet u Sevilji, Šleski univerzitet u Katovicama, Sveučilište u Osijeku, Preduzetnička škola MCI u Inzbruku, Tehnički univerzitet u Ostravi Univerzitet Palackog u Olomoucu”, kazali su.

Osim tih univerziteta, crnogorski studenti akademsko znanje i vještine mogu steći na Univerzitetu Azurna obala, Autonomnom univerzitetu u Madridu, Šeleskom tehnološkom fakultetu...

“Kao i na Konzorcijum portugalskih univerziteta ‘AMIGO’, Katolički univerzitet u Ružomberoku, Univerzitet u Opolama, Univerzitet Zelene Gore (Poljska), Slovački tehnološki univerzitet u Bratislavi, Univerzitet u Bidgošču, Dicle univerzitet u Dijarbakiru, Univerzitet Filozof Konstantin u Nitri, Univerzitet u Almeriji, Egejski univerzitet, Univerzitet u Alba Julija, Univerzitet u Marburgu, Univerzitet primijenjenih nauka u Pili, Univerzitet u Bijalstoku, Østfold University College, Univerzitet u Šćećinu, Univerzitet Nova Gorica, Slobodni univerzitet u Berlinu, Ekonomski univerzitet u Varni, Univerzitet u Lođu, Univerzitet Primorska, Varšavska škola ekonomije, Ekonomski univerzitet u Katovicama, Univerzitet Pamukale, Univerzitet “Lucian Blaga” u Sibiu, Univerzitet Lorand Etvoš u Budimpešti, ali i na Konzorcijumu portugalskih univerziteta”, izjavili su iz Univerziteta Crne Gore.

Bonus video: